Не поспішайте викидати пошкоджені банкноти!

Тривалий обіг грошей призводить до їх зношеності, паперові банкноти горять, можуть намокнути, зазнати інших механічних чи хімічних ушкоджень. Трапляється, що їх розривають навпіл чи від них відривається частина, яку власник купюри втрачає. Монети також можуть зазнати різних ушкоджень. Що ж робити в таких ситуаціях громадянам?

Про це розповів на прес-конференції в управлінні Національного банку України в Кіровоградській області Віктор Томашин:

– Пошкоджені гривневі банкноти не придатні для обігу, у філії, відділенні будь-якого банку їх зобов’язані безкоштовно обміняти на такі ж за номіналом, якщо разом з пошкодженими ділянками збереглося не менш ніж 55 відсотків від їх початкової площі (що є світовим стандартом при обміні ушкоджених банкнот). Обміну підлягають також монети, на яких збереглися зображення номіналу, малого герба України, рік випуску, а не міняють, якщо вони зігнуті, на них відсутня якась частина або ж у них зроблено отвір.

Якщо банкнота зберегла менш ніж 55 відсотків від своєї початкової площі, то банківські установи мають право відмовити в її обміні. Для встановлення обсягу збереженої площі банкноти працівники банківських установ користуються спеціальними засобами. Банки (їх філії, відділення) приймають без обмеження для обміну пошкоджені банкноти, які зберегли цілу частину банкноти площею не менш ніж 55 відсотків своєї початкової площі; розірвані (розрізані) на дві частини, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою ніж 55 відсотків початкової площі банкноти. До речі, для обміну грошей на них не обов’язково мають бути (як у радянський час) їх номер та серія.

Пошкоджені банкноти, складені з двох або більше частин, банки повинні вилучати як сумнівні щодо платіжності та в установленому порядку надсилати для проведення досліджень до управління Національного банку в області. За результатами досліджень експерт оформлює відповідний акт, і банкноти, склеєні з половин двох різних банкнот одного номіналу і дизайну, розірваних навпіл, загальною площею не менш ніж 92 відсотків початкової площі банкноти, можуть бути обмінені. Якщо працівники банку не впевнені у справжності банкноти або ж не можуть самостійно це визначити (банкнота національної валюти значно пошкоджена вогнем, агресивними речовинами тощо), то вони надсилають таку банкноту до управління Національного банку в області (власник пошкоджених грошей може самостійно звернутися до управління). Комісія з трьох осіб обстежить банкноту, складе акт та прийме рішення про обмін або неможливість обміну. Якщо ж і комісія не зможе підтвердити можливість обміну, то остаточне рішення прийматиме Департамент готівково-грошового обігу Національного банку України. Обмін у випадку справжності грошового знака (знаків) відбудеться через декілька днів або декілька тижнів (залежно від складності експертизи). Вартість же неплатіжних банкнот Національний банк не відшкодовує.

Банкноти, які мають ознаки підроблення, обміну не підлягають і при пред’явлені до установи банку для обміну їх пред’явникам не повертаються. У випадку відмови філії чи відділення будь-якої банківської установи у безкоштовному обміні не придатних до обігу справжніх банкнот національної валюти необхідно зателефонувати на "лінію довіри" управління Національного банку України в Кіровоградській області за номером телефону 35-80-44.

Обміняти також можна й пошкоджені грошові знаки інших держав, щоправда, у цьому випадку це можна зробити не в будь-якій банківській установі, а лише в тій, яка має право здійснювати таку операцію. Громадянину видадуть замість пошкоджених іноземних грошей не таку ж валюту, а гривні за наявним на час обміну курсом. У цьому разі власник іноземних грошей також сплатить комісійні: у випадку термінового обміну – 8 – 15 відсотків від загальної суми обміну, нетермінового – 4 – 8 відсотків. У деяких випадках можливий обмін на банкноти іноземної держави такого ж номіналу з утриманням вищезазначеної комісії.

Читайте також