Не чекайте, поки метелик знищить усі дерева в Кіровограді

Як уже повідомляла "Вечірня газета", останнім часом на території міста розповсюдився небезпечний багатоїдний карантинний шкідник – американський білий метелик, гусінь якого пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових і деревних культур та здатна завдати великої шкоди зеленим насадженням.

Американський білий метелик – білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Живе 8–10 діб. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Гусениці, що відродилися, починають знищувати листя. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35–45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Метелик розвивається у двох генераціях. Зимує у стадії лялечки у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті.

Шкідника виявляють, оглядаючи окремі гілки і періодично струшують їх. Метелики злітають і сідають через 5-6 м. Вночі при температурі повітря вище плюс 15°С їх відловлюють на світло або на ультрафіолет. Гусінь знаходять за характерними павутинними гніздами. Лялечок виявляють при ґрунтових розкопках, у ловильних поясах та різних схованках.

Шкідник переноситься як повітряними потоками так і з сільськогосподарською продукцією та промисловими вантажами транспортними засобами; у пакувальному матеріалі, із дровами. Гусінь здатна голодувати протягом двох тижнів, що сприяє її виживанню.

Для боротьби з американським білим метеликом застосовують організаційні, агротехнічні та хімічні методи. До організаційних віднесені зміна шляху руху транспорту, контроль за перевезенням вантажів. До агротехнічних – збір та знищення гусені та кладок яєць. Гнізда гусені обрізають і спалюють. Пам’ятайте, що одне не знищене дасть тисячі таких гнізд у наступному році.

На уражених деревах видаляють мертву кору, стовбури обмазують вапном. На присадибних ділянках застосовують ловильні пояси із картону чи гофрованого паперу, і перед заляльковуванням гусені її знімають і спалюють.

Для ліквідації вогнищ гусені обробляють плодові дерева дозволеними до використання в Україні хімікатами.

У зоні поширення шкідника, особливо в населених пунктах, рекомендується застосування спеціально розроблених науково-дослідними інститутами захисту рослин бактеріальних препаратів.

Відповідно до п. 5.5. Правил утримання зелених насаджень, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі цих об’єктів: на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях – установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянок, які відведені під будівництво, – забудовники чи власники цих територій; на приватних садибах і прилеглих ділянках – їх власники або користувачі.

Шановні керівники підприємств, організацій, установ та власники приватних садиб! Міська влада звертається до вас з проханням не чекати, поки шкідники знищать зелені насадження, а вжити невідкладних заходів щодо ліквідації місць розмноження американського білого метелика.

Читайте також