Наглядові ради: «за» і «проти»

У Кропивницькому тривають дискусії щодо доцільності
створення наглядових рад при комунальних підприємcтвах
У Кропивницькому триває обговорення проекту створення інституту наглядових рад при комунальних підприємствах міської ради. Провести його пообіцяв секретар міської ради Андрій Табалов після зустрічі з представниками громадськості, які просувають цю ініціативу.
Андрій Табалов дотримав слова, і вже в четвер, 16 серпня, нарада відбулася. У ній взяли участь автори відповідного проекту рішення міської ради депутат Олександр Цертій, голова Асоціації політичних наук Дмитро Сінченко, регіональний координатор Інституту масової інформації в Кіровоградській області Павло Лісниченко, а також заступник міського голови Олександр Мосін, представники громадськості, у тому числі члени громадської ради, депутати міської ради, керівники виконавчих органів і директори комунальних підприємств міської ради Кропивницького.
– Під час зустрічі з громадськістю я просив ініціаторів проекту дати відповіді на два запитання, які, переконаний, прояснили б ситуацію для тих, хто сьогодні має певну частку скептицизму щодо ідеї впровадження наглядових рад. Я попросив з’ясувати, чи є в Україні позитивний досвід утворення таких рад в інших регіонах, і провести аналіз діяльності комунальних підприємств, щоб зрозуміти, що саме і на якому підприємстві потребує змін, – закликав до фахової дискусії колег Андрій Табалов. – Зважаючи на важливість питання, маємо використати всі наявні можливості, вивчити досвід в Україні і за її межами, у разі необхідності звернутися до Асоціації міст України.
Фактичного досвіду реалізації проекту ще немає, повідомили ініціатори його реалізації у Кропивницькому.
Керівників комунальних підприємств найбільше турбували питання організації діяльності наглядових рад, особливо фінансовий аспект, адже порядком утворення наглядових рад передбачена виплата грошової винагороди їхнім членам.
Представник КП “ЖЕК № 9” Ігор Іванов висловив переконання, що додаткові витрати ляжуть на плечі мешканців міста, оскільки їх доведеться включити до видаткової частини бюджетів комунальних підприємств. І вони стануть складовою тарифів.
Начальник головного управління ЖКГ Віктор Кухаренко і начальник управління розвитку транспорту та зв’язку Олександр Вергун мали застереження, що запропонований проект Порядку утворення наглядових рад несе загрозу виникненню конфліктних ситуацій, оскільки наглядові ради перебирають на себе частково функції виконавчих органів міської ради, але не будуть при цьому відповідати за свою діяльність.
Не можна також міряти ефективність усіх комунальних підприємств однією міркою, переконаний директор КП «Теплоенергетик» Олександр Чельник. Іноді збитковість і дотаційність з міського бюджету є частиною соціальної політики влади. Наприклад, основне технічне устаткування КП «Теплоенергетик» було змонтоване понад 60 років тому, воно морально і фізично зношене.
Те, що міська рада має достатньо важелів впливу на комунальні підприємства, зауважив заступник міського голови Олександр Мосін. За його словами, у ланцюгу управління підприємствами задіяні безпосередньо депутатський корпус, який затверджує галузеві програми, та утворені ним численні контрольні депутатські комісії. Міська влада активно спонукає комунальні підприємства до більш прозорої діяльності, регулярних звітів перед громадою. На думку Олександра Мосіна, впроваджувати інститут наглядових рад доцільно все ж насамперед на підприємствах з корпоративними правами.
У тому, що такі наглядові ради не будуть громадським контролем, переконана і начальник юридичного управління міської ради Марина Смаглюк.
– Великий позитив у тому, що дискусія була відвертою, – підсумував дебати Андрій Табалов. – Рішення надзвичайно важливе і надзвичайно складне, ми є піонерами в його напрацюванні. На практиці є велика кількість інструментів, які дають можливість зробити діяльність підприємств ефективнішою, і наглядові ради є лише одним із них, користуватися яким необхідно професійно. Дискусія продемонструвала, що на сьогодні маємо різні думки щодо даного проекту, іноді діаметрально протилежні. Традиційно керівники комунальних підприємств є консервативнішими в цьому питанні, представники громадських інституцій – радикальніші. Нам же необхідно прийняти виважене рішення, і ми обов’язково продовжимо наші консультації і вивчатимемо шляхи його реалізації. Я – раціональний скептик. І скажу відверто, що поки що наведені аргументи не переконали мене в доцільності нагально впроваджувати систему наглядових рад. Не побачив я поки що і професійної аналітики діяльності комунальних підприємств. Сьогодні, на мою думку, ефективніше було б наводити лад в наявній системі управління. Але як один із керівників міста я сприймаю й іншу думку, сприймаю критику щодо роботи наших комунальних підприємств, особливо щодо їх звітності і прозорості. Тому робота над проектом буде продовжена, це не остання наша зустріч.
Наш кор.

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
"Політика - це серйозна справа". Трамп провів зустріч з Байденом у Білому домі - BBC News Україна.
Найбільш таємнича планета. На супутниках Урану можуть існувати умови, сприятливі для життя - BBC News Україна.
МЗС висловив своє незадоволення щодо демонстрації фільму про "любов українки та росіянина" в Талліні: це викликає відчуття розчарування.
Теги