Близько 2700 хворих на гепатит С стоїть на обліку у поліклінічних закладах Кіровоградської області. Про це повідомила головний позаштатний інфекціоніст департаменту охорони здоров’я області Олена Смірнова.
– На сьогодні хронічні вірусні гепатити є проблемою не лише області, а й світу. Їх діагностувати дуже складно, зокрема гепатит С, а особливо гострий період цієї хвороби. Дуже часто гепатит виявляють вже в хронічній формі. Нині ця проблема перевищує проблему ВІЛ, — каже Олена Смірнова.
Вірусний гепатит С – інфекційне захворювання, що характеризується переважно прихованим перебігом, серйозними наслідками: хронічний гепатит, цироз печінки і гепатоцелюлярна карцинома.
Основним механізмом зараження гепатитом С є парентеральний, тобто переважно через кров. Хоча можливе зараження і через інші біологічні рідини – сперму, вагінальний секрет, слину, сечу (в останніх двох випадках – дуже рідко).
Число інфікованих вірусом у світі перевищує 200 млн. осіб, що становить близько 3 відсотків населення земної кулі. Більшість з них є прихованими носіями. У 85 відсотків хворих гострим гепатитом С розвивається хронічна ВГС- інфекція, при якій вірус розмножується в організмі протягом десятків років. Вакцини проти гепатиту С не існує.
Клініка хвороби
Для гепатиту характерні:
– порушення нормальної діяльності шлунка;
- жовтяниця (буває не у всіх випадках);
- помірне збільшення і ущільнення печінки та селезінки ;
- порушення функцій печінки , що визначаються лабораторними методами.
Хворих турбують відчуття тяжкості або тупий біль в області правого підребер’я, зниження апетиту, гіркота в роті, нудота, відрижка, слабкість, схуднення, лихоманка, свербіж шкіри. Нерідкі кровотечі з носа. При пальпації поверхня печінки гладка, край помірно щільний , злегка болючий.
Коли вірус гепатиту С проникає в печінку, він проникає в її клітини і починає розмножуватися. Внаслідок цього все більша кількість клітин заміщується фіброзною тканиною. Симптоми захворювання не проявляються доти, поки не настане таке ушкодження печінки, при якому порушуються її функції. Цей період може тривати від 10 до 40 років залежно від швидкості прогресування хвороби. Точно передбачити швидкість розвитку захворювання у конкретної людини неможливо.
Інкубаційний період при ВГС складає від двох тижнів до трьох місяців, але може варіювати від декількох днів до 52 тижнів . Хворіють ним люди різного віку. ВГС в цілому протікає легше, ніж вірус гепатиту В, як в безсимптомних, так і в клінічно виражених формах. Для ВГС характерне переважання безжовтяничного варіанта хвороби, синдром жовтяниці реєструється в 14 – 37 відсотків випадків. Початок захворювання зазвичай буває поступовим. Інтоксикація в переджовтяничний період відсутня або слабо виражена, основними симптомами є слабкість, нудота, зниження апетиту. Інтоксикація у жовтяничний періоді також слабо виражена. Тривалість жовтяничного періоду становить від 10 до 20 днів (частіше 14 днів). При ВГС спостерігається зазвичай помірний, а не високий рівень гіпертрансаминаземії.
Гепатит С може призводити до розвитку хронічного гепатиту, що завершується цирозом печінки.
Лікування гепатиту С є однією з найбільш складних проблем сучасної клінічної медицини і, крім того, зачіпає важливі соціальні аспекти, оскільки є тривалим і дорогим. Основним і практично єдиним дійсно ефективним препаратом для терапії гепатиту С в даний час є комбінована терапія.
Рання діагностика
Головне – вчасно виявити захворювання. Основний метод, що застосовується нині для діагностики, ІФА у комплексі з аналізом крові методом полімеразної ланцюгової реакції і повним біохімічним аналізом крові. Для уточнення стану печінки проводять біопсію і / або фібросканування печінки. Також є надійні тести оцінки стану печінки на основі аналізу крові.
Як перемогти "лагідного вбивцю"
Цю хворобу називають "лагідним вбивцею" через те, що протікає повільно. Якщо вчасно не обстежитися, вона призведе до цирозу або раку печінки.
– У 2000 році я дізнався, що в мене гепатит С. Я тоді був споживачем ін’єкційних наркотиків. Думаю, через голку і заразився. Я в той час перебував за кордоном. У мене з’явилися проблеми з наркотиками, мене побили, я опинився у лікарні. Мені мали в ногу вставляти пластину, щоб швидше виписати. Та коли взяли аналізи, сказали, що в мене гепатит С і ВІЛ. Коли я точно захворів – чи то за два, чи то за три роки до цього, не знаю… – згадує клієнт Кіровоградського обласного відділення "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" Сергій.
Він не одразу повірив у свої нові діагнози, тож після повернення додому подався на обстеження до Києва. Там столичні медики підтвердили діагнози. Куди йти і що робити далі, зізнається, не знав.
– Моя мама дізналася про існування благодійної організації "Повернення до життя", яка знаходиться у Знам’янці. Звідти нас переадресували до Кіровоградського обласного відділення "Всеукраїнська мережа ЛЖВ". Потім я з батьком поїхав у СНІД-центр і став на облік. Ми проживали у Гайвороні, але потім переїхали у Кіровоград. Боялися, що всі дізнаються про мій статус… Тут я щодня приходив у СНІД-центр на комісії, моніторив стан організму, отримував терапію. Так само на УЗД-обстеження перевіряв свою печінку, щоб знати в якому вона стані, – ділиться Сергій.
У 2013 році чоловік вперше пройшов лікування вірусного гепатиту С, але тоді було безрезультатно. Каже, що все через те, що у нього гепатит першого генотипу, який тяжко лікується. Та цього року у Сергія з’явився другий шанс подолати хворобу. Він потрапив до програми з лікування вірусного гепатиту С.
– Я лікувався три місяці. У СНІД-центрі щотижня отримував укол, а таблетки приймав щодня чітко за графіком. І зараз за всіма показниками і обстеженнями, хвороби у мене не виявлено. Я переміг "лагідного вбивцю", – каже Сергій.
На лікування вірусного гепатиту С з Кіровоградщини направлено дев’ятнадцять клієнтів з уразливих груп. З них тринадцять уже успішно пройшли лікування, інші – продовжують курс. Цю програму реалізує Кіровоградська обласна організація "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" за підтримки Міжнародного благодійного фонду "Альянс громадського здоров’я".
– Соціальний супровід хворих здійснюють соціальні працівники нашої благодійної організації. Вони працюють індивідуально з кожним клієнтом, надають необхідні консультації. У подоланні епідемії гепатитів наша організація працює спільно з Кіровоградським обласним центом профілактики та боротьби зі СНІДом, де власне, хворі і могли отримати медичну допомогу. Добре, що іноземні донори фінансують подібні проекти і хворі мають можливість безкоштовно пройти лікування гепатиту. Існують державні програми, які передбачають безкоштовне лікування хворих на гепатит, однак охоплена дуже мала кількість людей. Ми звертаємо на це увагу і наголошуємо на збільшенні фінансування у подоланні епідемії вірусних гепатитів, – підкреслила в.о. голови правління Кіровоградської обласної організації "Всеукраїнська мережа ЛЖВ" Юлія Чабанюк.
Прес-служба КОВ ВБО "Всеукраїнська мережа людей,
які живуть з ВІЛ/СНІД"