У Кіровоградській області – черговий випадок отруєння дикорослими грибами, потерпіла – 15-річна дівчина.
Як повідомляє прес-служба Кіровоградського лабораторного центру Міністерства охорони здоров’я України, дівчина мешкає в селі Ясинуватці Олександрійського району. Гриби збирала біля населеного пункту, за попередніми даними, це були печериці.
Усього з початку року на Кіровоградщині зареєстровано чотири випадки отруєння грибами, що лабораторно підтверджені. Так, серед потерпілих – дві мешканки села Дмитрівки Знам’янского району, а також мешканка села Аджамки Кіровоградського району. У першому випадку потерпілі стверджують, що теж збирали печериці, у другому вид грибів не встановлено.
А тим часом...
Прес-служба Міністерства охорони здоров’я повідомляє:
“В Україні з початку року отруїлися дикорослими грибами 174 людини, 11 з них померли”.
У міністерстві нагадують, що абсолютно протипоказане споживання грибів дітям до 12 років, жінкам у період вагітності і грудного вигодовування, людям літнього віку.
Щоб уникнути отруєння грибами, МОЗ радить користуватися правилом “однієї доби”: готувати гриби протягом першої доби після їх збирання (відварюйте щонайменше тричі по 30 хвилин) і зберігати приготовлені гриби не більше доби.
Основні ознаки отруєння грибами – це нудота, блювання, різкий біль в животі, діарея, запаморочення, підвищення температури тіла, зниження пульсу, задуха, судоми, відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги), поява галюцинацій та марення. При появі хоча б одного із симптомів отруєння грибами МОЗ закликає негайно звертатися до лікаря.
Водночас у міністерстві наголосили, що найдієвіша порада, яка стовідсотково вбереже від отруєння грибами, – відмова від споживання дикорослих грибів.
Збираючи гриби або купуючи їх на ринках, потрібно бути уважними, ніколи не забувати, що за ступенем корисності та можливої небезпеки гриби поділяються на їстівні, умовно їстівні та отруйні. Умовно їстівні гриби за певних умов приготування можна їсти, отруйні в жодному разі – ні. При збиранні грибів, якщо виникають будь-які сумніви, їх без жалю потрібно залишати у лісі. А вже вдома, перед початком їх приготування, необхідно знову ретельно переглянути дари лісу і все, що може бути загрозою для здоров’я, викидати до смітника.
При отруєнні грибами методи лікування практично не змінюються. Якщо через дві – шість годин після вживання грибів, у вас з’явилися перші симптоми гастроентерологічного напрямку у вигляді нудоти, блювання, болю в животі, діареї, необхідно негайно звертатися до лікаря “швидкої допомоги”. Можливі й інші симптоми. Такий стан після вживання грибів повинен одразу ж насторожувати.
Перша долікарська допомога при отруєнні грибами – це початок порятунку хворого. Не зволікайте! Необхідно негайно почати промивання шлунка водою, слід випити півтора – два літри сольового або слабкого розчину (рожевого кольору) перманганату калію (марганцівки). Процедуру треба повторити декілька разів поспіль. Не зайвим може бути і варіант штучного блювання.
Якщо ви погано розбираєтеся в грибах, не треба ризикувати своїм здоров’ям та здоров’ям близьких. За необізнаність та неуважність може бути велика ціна – житття.