Підприємця оштрафували за знижку ціни на унітаз. Ніби у Кіровограді не існує гостріших проблем у торгівлі.
Близько місяця тому в Кіровограді сталася подія, яку, на наш погляд, абсолютно незаслужено обділила увагою місцева громадськість, – почав працювати офіційний сайт інспекції з питань захисту прав споживачів в області. Відвідавши його розділ "Відповіді на ваші питання", автор цих рядків дізнався, що хвилює пересічного кіровоградця як споживача товарів і послуг. Так, один із відвідувачів сайту цікавився, чи можна обміняти в магазині дитячі підгузки, упаковка яких залишилася не пошкодженою; інший скаржився на персонал супермаркету, котрий перед обміном товару зажадав паспорт; ще один просив пояснити, куди скаржитися з приводу неякісних комунальних послуг.
Проте низка каральних рішень, ухвалених облспоживінспекцією протягом останніх кількох місяців, свідчить, що її працівники занепокоєні не стільки якістю товарів чи послуг, як оголошеннями про знижки в магазинах. Про це "Вечірня газета" розповідала в публікаціях "Під захистом "начальника корупції" трудяться працівники обласної держспоживінспекції" (№ 25 (1265) за 15 червня), "Перевіряє облспоживкорупція" (№ 30 (1270) за 20 липня), "Запаморочення від критики" (№ 32 (1272) за 3 серпня, "Судилася з облспоживінспекцією і виграла" (№ 35(1275) за 24 серпня) та "Опротоколився" (№37 (1277) за 7 вересня нинішнього року)). Фахівці інспекції кваліфікували як порушення закону про рекламу навіть такі, здавалося б, невинні вивіски, як: "Запитуйте про знижки. Продамо дешевше". Найменший штраф складав 1700 гривень. А, наприклад, приватну підприємицю Валентину Ковтун покарали стягненням у розмірі аж 6800 гривень. Мовляв, оголосила про здешевлення товарів у магазині і не повідомила про термін дії знижок, а це ж – обман народу! Ухвалюючи рішення стосовно неї, керівник інспекції Олександр Салов так старався, що перевищив свої повноваження. Адже, за законом, накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу в розмірі понад 5100 гривень – це виняткове повноваження Державної інспекції з питань захисту прав споживачів, яка знаходиться в Києві на вулиці Горького, 174, і жоден територіальний підрозділ Держспоживінспекції, навіть якщо ним керує Олександр Салов, таких суворих санкцій засто- совувати не має права.
Не визнаючи себе порушницею закону, підприє- миця Ковтун подала до суду скаргу, в якій вказала, серед іншого, на присвоєння керівником облспоживінспекції чужих повноважень. Видно, усвідомивши, що опинився в ідіотському становищі, Салов вирішив шукати більш-менш гідний вихід з нього і вдався до справжнього ієзуїтсва. Аби запобігти задоволенню судом позову до інспекції, Олександр Геннадійович звернувся до свого київського начальства з клопотанням переглянути рішення стосовно Ковтун та ще декого із підприємців, також оштрафованих з перевищенням повноважень, "розглянути питання щодо їх скасування і прийняття нових рішень". Столична інстанція так і вчинила: незаконні рішення обласної інспекції скасувала і направила справи Салову назад – "на повторний розгляд". І от недавно Ковтун дізналася про його результат.
Якщо першого разу стосовно неї було винесено єдине рішення про накладення штрафу в розмірі 6800 гривень, то повторний розгляд справи увінчався ухваленням аж чотирьох рішень, кожним з яких підприємицю оштрафовано на 1700 гривень. Відрізняються ці рішення між собою тільки тим, що в одному ідеться про унітаз, в іншому – про ванну, ще у двох – про душові кабінки. Нескладно підрахувати, що в сумі виходить 6800 гривень. Логіку Салова вгадати неважко: мовляв, не треба було скаржитися. Очевидно, Олександр Геннадійович вклав у ці рішення всю душу, бо доповнив їх цікавою деталлю, яка явно суперечить стандартам діловодства. Так, речення "у разі невиконання рішення сума штрафу стягується в судовому порядку" закінчуються знаками оклику у кількості аж трьох штук. Ну, не рішення державної установи, а публіцистика якась!
За збігом обставин, того ж дня, коли Олександр Салов проявляв винахідливість у справі накладення штрафів та удосконалював канцелярський стиль, прокуратура області направила Валентині Ковтун відповідь на її скаргу з приводу утисків облспоживінспекцією. У документі повідомляється, що інспекція уже розглянула подання про усунення порушень законів, яке вносилося їй прокуратурою, ініціювала скасування ряду незаконних рішень, у тому числі про накладення на Ковтун штрафу в розмірі 6800 гривень, і навіть притягнула одного зі своїх співробітників до дисциплінарної відповідальності.
Ну, з причинами, які спонукали Салова подбати про скасування свого незаконного рішення, усе зрозуміло. Викликає цікавість інше: кого ж саме із недолугих співробітників інспекції притягнуто до дисциплінарної відповідальності і до якої саме? Невже Олександр Геннадійович сам собі виніс догану? Адже це він ухвалив незаконні рішення!
А тим часом кіровоградська громадськість чекає реакції міністра економічного розвитку та торгівлі України Петра Порошенка і голови Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів Сергія Орєхова на недавнє звернення депутатів міської ради, в якому ідеться про необхідність припинення тиску на бізнес з боку облспоживінспекції та ставиться під сумнів компетентність керівника цієї установи.