Доволі символічним для старости Новенського старостинського округу Кропивницької міської ради Любові Марченко, яка обійняла названу посаду нещодавно, 11 грудня, стало те, що на новому місці роботи їй одразу ж довелося взятися за встановлення в селищі Новому великої новорічної ялинки, бо наприкінці року Новенська селищна рада не мала на це коштів. Тоді Любові Миколаївні підставив плече депутат міської ради Віталій В’язовцев.
Робота старостою для Любові Марченко стала новим етапом у її трудовому житті, і розпочала вона цей етап доволі впевнено й оптимістично налаштованою.
Не лише староста, а й відділ з питань інфраструктури
– То що ж це за історія з ялинкою, Любове Миколаївно, що її вже традиційно багато років установлюють на втіху малим та дорослим навпроти десятої школи в селищі Новому?
– З’ясувалося, що в селищній раді ще до завершення минулого року бюджет було вичерпано і на ялинки, які у селищі вставляють у високий металевий стовбур, немає грошей. На моє прохання депутат міської ради Віталій В’язовцев придбав новорічні деревця, а місцеві працівники встановили їх, прикрасили іграшками й гірляндами.
Окрім ялинки для всіх мешканців селища, ми принесли свято деяким з них і до їхніх домівок. Так, я взяла участь у врученні новорічних подарунків, зокрема побувала в будинках сімейного типу Олега й Анжели Діордіц та Анатолія та Юлії Холодовських. Мені дуже сподобалося в них. Раніше мала справу лише з господарськими проблемами, тож від відвідування прийомних дітей і їхніх батьків-вихователів маю велике задоволення. Опікуватися цими будинками сімейного типу планую й надалі, а ще – звертати постійну увагу на неблагополучні сім’ї та дітей, які проживають у них.
– Міський голова запропонував, а депутати підтримали його пропозицію призначити вас на посаду старости Новенського старостинського округу. Певно, і тому, що маєте значний досвід на господарських посадах…
– Так сталося, що все моє трудове життя пройшло в житлово-комунальному господарстві. Дахи, підвали, під’їзди, труби, каналізація, ліфти для мене не є чимось новим на теперішній посаді. Андрій Павлович запропонував роботу старости, який має дбати, щоб усе назване безвідмовно функціонувало, і я не відмовилася. Гадаю, що виправдаю його довіру. Звичайно, якщо необхідним буде втручання міського голови, то звертатимусь і до нього. Андрій Павлович пообіцяв приймати мене в будь-
який час і допомагати вирішувати складні проблеми. До того ж, я є членом виконавчого комітету міської ради, беру участь в апаратних нарадах під головуванням міського голови. Так що, за потреби говоритиму про важливі для новенців справи й там.
Територія селища Нового, до якого входять і залізнична станція Лелеківка, і так зване старе селище, і Західний масив, де люди побудували багато житлових будівель, – велика, у селищі чимало приватної забудови. Це як ціле містечко, тут своє життя, свій мікроклімат, тому мені потрібно ще багато чого побачити й зрозуміти. Що й роблю за допомогою новенців.
– Хоча ви зовсім мало часу працюєте старостою, але вже маєте деякі враження від селища та його людей. Які вони?
– Враження такі, що тут мешкає багато небайдужих людей. Гадаю, що знайду з ними спільну мову, зрозуміла, що новенці хотіли, аби на цій посаді був місцевий житель, якого вони добре знають. Але думаю, що як людина немісцева, можливо, свіжим поглядом подивлюсь на ту чи іншу проблему. І за допомоги міського голови ми вирішуватимемо всі нагальні справи. Тим паче, що Андрій Райкович є популярною в селищі людиною.
– Ви, Любове Миколаївно, прийшли на нове місце й обійняли нову посаду, адже замість Новенської селищної ради з її головою та депутатами вже існує Новенський старостинський округ з його старостою. Тож, окрім суто технічної роботи, вам доведеться здійснити чимало організаційної, аби старостат розпочав повноцінно працювати.
– У Новенському старостинському окрузі передбачено існування не лише старости, а й відділу з питань інфраструктури Новенського старостинського округу міської ради на чолі з Іриною Глушаєвою. За все, що стосується капітальних і поточних робіт (дороги, тротуари, сквери тощо), у селищі з першого січня нового року відповідають профільні управління міської ради. Відділ же братиме участь у підготовці проєктів рішень, що стосуються селища Нового, його працівники розпочали приймати новенців і вирішувати ті проблеми, з якими ті до них звертаються.
Вирішувати проблеми допоможе й активність новенців
– Крім працівників відділу, у старостаті працює й адміністратор департаменту надання адміністративних послуг міської ради…
– Він розпочав приймати відвідувачів іще торік, щоб жителі Нового не їздили в центр Кропивницького до міського центру надання адміністративних послуг, а приходили до адміністратора, який надає 155 адміністративних послуг, у самому селищі. І перелік цих послуг постійно поповнюється новими.
Прислуховуємося до прохань відвідувачів. Так, новенці кажуть, що раніше в селищній раді вони могли отримати свідоцтво про народження та довідку про смерть. Зараз же, згідно із чинним законодавством, довідку про смерть можуть видавати лише в органах державної реєстрації актів цивільного стану. А що стосується свідоцтва про народження, то адміністратор зможе надавати таку адміністративну послугу. Відвідувач також зможе одразу отримати ідентифікаційний код для дитини та зареєструвати її місце проживання.
– Новенці – люди активні, що підтверджує їхня наполегливість досягти бажаного для левової більшості (усупереч бажанню селищної ради та більшості її депутатів) під час тривалого приєднання Нового до Кропивницького. Тож, певно, чимало з них уже побували у вашому кабінеті зі своїми пропозиціями…
– Так, хоча старостою я працюю лише з 11 грудня, та познайомилася вже з багатьма місцевими мешканцями, для яких мій кабінет завжди відчиненій без будь-якого попереднього запису. Приходять і голови ветеранських організацій, і члени квартальних комітетів, і їх керівники, знайшла я спільну мову і з головою ініціативної групи за приєднання Нового до Кропивницького Олександром Шаровим, й із селищною активісткою почесним громадянином селища Нового Вірою Махоріною, і з іншими людьми. Віра Іванівна, до речі, принесла мені дві книжечки про історію й людей селища. Зараз читаю їх, дуже пізнавальні й цінні видання.
Знаю, що у вайбері є група, яку модерує новенська активістка Маріанна Федотова, вона мене вже включила в цю групу. Читаю, про що люди пишуть, там є на що звернути увагу: на проблеми, пов’язані з освітленням, зокрема Західного масиву, дорогами, водо- і теплопостачанням. Існує сторінка й у фейсбуці, яку створила депутат міської ради Валентина Яремчук, де новенці також чимало говорять про місцеві господарські справи, звертають увагу й на комунальну сферу селища та її проблеми. Тобто повноцінне спілкування з новенцями в мене вже є, інформацію про стан речей у його господарстві отримую не лише безпосередньо під час зустрічей, а й із соціальних мереж. Тож працювати є над чим.
У Новому – чимало проблем, зокрема з вивезенням негабаритного сміття із контейнерних майданчиків. Турбують новенців і відсутність у місцевій амбулаторії загальної практики – сімейної медицини гінеколога й педіатра. Разом з міським управлінням охорони здоров’я шукаємо прийнятне для новенців розв’язання проблеми. Загалом, разом з міською владою, гадаю, зможемо зробити так, щоб новенці не почувалися обділеним мікрорайоном нашого обласного центру.
– Коли ви обійняли посаду старости, то в селищі Новому якраз тривала епопея з латанням слюсарями-ремонтниками керівної компанії «Гудекс», яка прийшла на заміну колишньому новенському ЖЕКові, внутрішньобудинкових мереж теплопостачання. Їх не міняли вже декілька десятків років, тож вони вже не просто тріщать у багатьох місцях у підвалах, а просто розсипаються.
– Є така проблема. З керівництвом «Гудексу» я вже зустрічалася, ми провели спільну нараду, на якій ішлося і про зношені теплові мережі в будинках. Мені пообіцяли, що для кожної багатоповерхівки зроблять схему з позначенням квартир із автономним і централізованим опаленням, аби ті стояки, де квартир із централізованим опаленням немає, відключити після опалювального сезону, а внутрішньобудинкові теплові мережі відремонтувати. Це щоб наступний опалювальний сезон не почався знову з того, що із труб, як із решета, витікає теплоносій, їх вимикають, тут-таки якось латають, а новенці обривають телефон «Гудексу» й тижнями сидять без тепла.
– Не все гаразд у селищі і в господарстві КП «Теплоенергетик», бо після початку опалювального сезону частина його труб, які ще не замінили на нові пластикові, почала теж протікати…
– Так, частина мережі «Теплоенергетика» в селищі зношена, тому навесні зустрінусь і з керівником цього комунального підприємства Олександром Чельником. Обговорюватимемо наші спільні проблеми, запросимо й представників «Гудексу», який обслуговує внутрішньобудинкові мережі.
– У попередньому скликанні міської ради селище в ній представляла депутат міської ради Валентина Яремчук. Тепер же – уже декілька з них.
– Так, я вже зустрічалась із депутатами Віталієм В’язовцевим і Валерієм Шуткою. Із Валентиною Сергіївною – ще ні, але знаю, що вона за роки свого попереднього депутатства брала активну участь у всіх подіях, що стосуються селища Нового, глибоко знає проблеми мікрорайону, його мешканців. Тож найближчим часом планую з нею зустрітися й обговорити нашу спільну діяльність (мою як старости і її як депутата міської ради) на користь мешканців Нового.
Із перевезенням новенців проблем немає
– Коли вас призначали на нову посаду, то, звичайно, міський голова ставив перед вами якісь конкретні завдання. І, певно, говорив, що найближчим часом має бути зроблено. Чи йшлося, зокрема, про капітальний ремонт дороги на вулиці Металургів?
– Про ремонт дороги йдеться, його планують проводити. Нагальною проблемою також є встановлення в частині селища зовнішнього освітлення, дуже багато звернень із цього приводу від мешканців Західного масиву. Новенська селищна рада розробила проєкт встановлення там зовнішнього освітлення, але торік через нестачу коштів у селищному бюджеті реалізувати його не змогла. Цю документацію старостинський округ передає до міського головного управління житлово-комунального господарства. І в подальшому вже управління цим займатиметься.
Згідно з рішенням міської ради, з першого січня міські комунальні підприємства додали до сфери своєї діяльності й селище Нове. Тобто КП «Універсал-2005» прийняло на утримання дорожнє покриття й тротуарну частину мікрорайону, КП «Благоустрій» обслуговує місця загального користування (парки і сквери), КП «Ритуальна служба» – новенський цвинтар, КП «Міськсвітло» – зовнішні мережі освітлення. Керівники названих підприємств приїздили до старостату, разом ми вже обговорили й розпланували свою роботу. Гадаю, що така співпраця буде плідною й піде на користь селищу.
– Чи зустрічалися ви з керівництвом установ освіти й культури? У селищі їх чи не найбільше з усіх інших мікрорайонів Кропивницького.
– Загальноосвітні школи оглянула – і II – III ступенів № 10, і початкову № 37. Спілкувалася з директором школи № 37 Тетяною Дадоновою, побувала в театрі танцю «В гостях у казки» та школі естетичного виховання «Дитяча школа мистецтв міста Кропивницького», де розмовляла з керівником закладу Світланою Медведєвою й оглянула приміщення школи. Побувала з керівником ЦДЮТ «Центр-Юність» Віктором Савицьким у цьому центрі дитячо-юнацької творчості. Спілкувалася й із завідувачем амбулаторії загальної практики – сімейної медицини № 7 КНП «ЦПМСД № 2» Олександром Матієшиним. Лишилося відвідати іще два дитячих садочки й селищну книгозбірню, що входить до міської централізованої бібліотечної системи. Маю сказати, що в селищі Новому діє дуже розвинена мережа дошкільних, шкільних та позашкільних навчальних закладав, повноцінне функціонування яких треба постійно підтримувати.
– Іще до початку пандемії завдяки відродженню міським головою Андрієм Райковичем у Кропивницькому великогабаритного комунального транспорту на автобусний маршрут № 274 виїхали багатомісні автобуси, які забезпечили комфортне перевезення новенців із селища й назад. У зв’язку з пандемією, одним з наслідків якої в Україні стало обмеження перевезення пасажирів у громадському транспорті лише на місцях для сидіння, селище з іншими частинами нашого міста з’єднав і тролейбусний маршрут № 11. Тож претензій новенців стосовно перевезення вже не мало б бути…
– Із самого початку моєї роботи в старостинському окрузі до мене із приводу незадовільного транспортного сполучення ніхто не звертався. Вважаю це ознакою того, що із перевезенням новенців в інші частини міста проблем уже немає. Було лише прохання узаконити зупинку на вимогу біля очисних споруд КП «Теплоенергетик», бо деякі водії відмовляються там зупинятися. Я звернулася в міське управління транспорту і зв’язку міської ради, щоб це прохання розглянули й за можливості позитивно вирішили.
Моя робота на новій посаді лише почалася, але вже видно, що її буде багато й вона не буде простою. Та я готова до подолання можливих труднощів, тим паче, що відчуваю підтримку і новенців, і міського голови.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Довідково. Народилася Любов Марченко 11 березня 1962 року в селі Кам’яновому Камешковського району Володимирської області (Росія). Закінчила Кіровоградський будівельний технікум (промислове та цивільне будівництво, технік-будівельник). Трудову діяльність розпочала 1978 року бухгалтером кіровоградського міського житлового управління. З 1980 року по 2014-й працювала в різних житлово-експлуатаційних організаціях Кіровограда бухгалтером, майстром, старшим майстром, головним інженером. Із 1999 року – керівником ЖЕКу № 12, до якого згодом приєднали ЖЕКи №№ 2, 4 і 13. З 11 грудня 2020 року – староста Новенського старостинського округу Кропивницької міської ради, член виконавчого комітету Кропивницької міської ради.