Леонід КРОПЛІС: «СУДОВА ВЛАДА — НА КОЛІНАХ»

- Справді, сьогодні судова система України тримається лише на ініціативі суддів та голів судів, які власними силами намагаються організувати матеріально-технічне забезпечення судів. Приміром, мій робочий день, як голови суду, починається з питання: де б вибити найелементарніше - папір, ручки (без них ніяке судове засідання не розпочнеться), лампочки?

Оскільки зараз Міністерство юстиції судову систему фактично не фінансує, ми маємо величезні борги - у Ленінському місцевому суді, наприклад, через несплату відключені всі телефони. Ймовірно, що за день-два залишимося і без електропостачання. З точки зору цивільного права, такі радикальні заходи, як відключення, слід вважати правильними. Якщо ж подивитися на це під іншим кутом... Такі кроки можуть призвести до припинення функціонування судової гілки влади в цілому. Ось вам і неупередженість, і незалежність!

- Леоніде Володимировичу, наскільки мені відомо, ви нещодавно повернулися з V з'їзду суддів України...

- Так, і головне питання, яке на ньому розглядалося - це, звичайно, стан організаційного, кадрового та матеріально-технічного забезпечення судів та підготовки проектів Державної програми розвитку судової системи на наступні три роки. За попередніми розрахунками потреба видатків на забезпечення діяльності судової системи в 2003 році складає 1,3 мільярда гривень. А згідно з проектом Державного бюджету на наступний рік, прийнятим Верховною Радою України в першому читанні, на забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції передбачено лише 30(!) відсотків від потреби. Щоправда, голова Верховної Ради Володимир Литвин, який теж брав участь у роботі V з'їзду суддів, пообіцяв, що буде вишукана можливість профінансувати суди на 44 відсотки! Але ж такі видатки, як гроші на придбання комп'ютерного обладнання та програмного забезпечення для фіксування судових процесів кожним судом, поточне забезпечення судів бланками, папером, картриджами та поштовою продукцією, на придбання житла для суддів, знову залишаються неврахованими. У зв'язку з цим V з'їзд суддів України прийняв звернення до Президента, Голови Верховної Ради та Прем'єр-міністра. У ньому, зокрема, говориться, що з метою уникнення кризового стану у становленні судової системи та забезпечення надійного захисту прав громадян треба передбачити в проекті Державного бюджету на 2003 рік видатків на утримання судової гілки влади в сумі 1,3 мільярда гривень та прийняття адміністративного, Господарського, Кримінального і Цивільного процесуальних кодексів, а також Кодексу України про адміністративні проступки не пізніше грудня нинішнього року. Зволікання з вирішенням цих питань призведе до гальмування проведення судово-правової реформи та втрати довіри до суду...

- Тяганина та бюрократизм - це ті проблеми, яких судова система поки що не в змозі позбутися?

- Певно, що так. І основною причиню цієї тяганини є, в першу чергу, знову ж таки недостатнє матеріально-технічне забезпечення та величезні навантаження на суддів. Зараз у судовій системі налічується 5552 судді, тоді як повинно бути 7533! Навантаження на одного суддю - 150 справ на місяць. Звичайно, при таких шалених навантаженнях має місце тяганина, порушуються терміни розгляду справ. Так майже третина цивільних справ, які перебувають у провадженні місцевого суду Ленінського району міста Кіровограда, розглядається з порушенням термінів. Кожен суддя Ленінського суду щомісяця розглядає по 126 справ!

У зв'язку з цим я, як голова суду, хотів би вибачитися перед мешканцями Кіровограда за зволікання розгляду цивільних справ, оскільки зараз ми в першу чергу намагаємося розглядати кримінальні справи. У період до виборів та після них наш суд подекуди працював цілодобово і без вихідних. Ми розглянули рекордну, як для Кіровограда, кількість позовів, так чи інакше пов'язаних з виборами - 143!

- Леоніде Володимировичу, якщо Верховна Рада України затвердить проект бюджету, у якому на забезпечення діяльності судів закладено лише тридцять відсотків від потреби, як тоді виживатимуть суди?

- Оскільки законодавець заборонив судам приймати спонсорську допомогу, то сесія Кіровоградської міської ради має прийняти відповідне рішення про залишення місцевим судам 50 відсотків від сплати державного мита (воно надходить до місцевого бюджету, - авт.)...

- Дякую за інтерв'ю.

Людмила Зайцева

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
"Політика - це серйозна справа". Трамп провів зустріч з Байденом у Білому домі - BBC News Україна.
Найбільш таємнича планета. На супутниках Урану можуть існувати умови, сприятливі для життя - BBC News Україна.
МЗС висловив своє незадоволення щодо демонстрації фільму про "любов українки та росіянина" в Талліні: це викликає відчуття розчарування.
Теги