Кропивницький у творчості художників

У художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відбулися традиційні мистецтвознавчі читання до дня народження О.Осмьоркіна на тему «Місто Кропивницький в творчості художників», приурочені до 265-річчя нашого міста.

Науково-просвітницький проєкт, який проводиться щорічно вже майже десятиліття напередодні дня народження відомого художника і педагога Олександра Осмьоркіна, має на меті залучення студентів навчальних закладів мистецького та гуманітарного профілів до наукового дослідження, вивчення та популяризації творчості О.Осмьоркіна, художників-земляків, сучасних митців, а також діяльності художника архітектури Я. Паученка та зодчих нашого міста.

Основними учасниками цьогорічних читань, як завжди, були студенти художньо-графічного відділення мистецького факультету Центральноукраїнського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка, які під керівництвом своїх викладачів кандидата мистецтвознавства Олени Кириченко, кандидата педагогічних наук Лариси Гарбузенко та старшого викладача Лариси Кулініч підготували доповіді-презентації про відображення чарівних краєвидів міста над Інгулом в творчості сучасних талановитих кропивницьких митців – заслужених художників України Сергія Шаповалова та Анатолія Янєва, заслуженого працівника культури України Леоніда Бондаря, членів Національної спілки художників України Олександра Логвинюка, Анатолія Шаповалова та Олександра Демиденка, а також художника старшого покоління Володимира Федорова, звичайно Олександра Осмьоркіна та чернігівського живописця заслуженого художника України Леоніда Заборовського, який створив чимало композицій архітектурних перлин історичного центру міста під час пленеру в рамках національного фестивалю «Кропивницький». Нікого не залишила байдужим і доповідь студента Любомира Доценка про неперевершеного митця члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Андрія Ліпатова, в творах якого буквально оживає історичний Єлисаветград.

Вперше долучилися до цьогорічних читань і студенти Кропивницького університету сучасних знань. Особливо цікавою була доповідь магістрантки Анни Ляшенко про заслуженого художника України лауреата Шевченківської премії Григорія Синицю, який виховувався в дитячому притулку в нашому місті, а згодом здобув першу мистецьку освіту в художньо-промисловій школі, яка існувала тут на початку 1930-х років.

Приємно відзначити, що «Осмьоркінські мистецтвознавчі читання» з кожним роком не просто стають популярними, а й зростає їх науковий рівень, адже в них все частіше із задоволенням беруть участь і викладачі. Так, крім постійного доповідача викладача будівельного коледжу члена Національної спілки архітекторів України Тетяни Пенязь, в заході взяв участь і відомий науковець – кандидат історичних наук доцент кафедри суспільних наук та документознавства Центральноукраїнського національного технічного університету, член Українського Геральдичного товариства Микола Тупчієнко, який у своїй доповіді «Міфологічний світ картин Вадима Медяника» запропонував неординарну філософську трактовку творчості сучасного кропивницького митця.

Своєрідним акцентом заходу стала презентація «Будівля музею Олександра Осмьоркіна у мистецьких образах», яку представив провідний науковий співробітник музею, фаховий мистецтвознавець, заслужений художник України Андрій Надєждін. І це також не випадково, бо, по-перше, архітектурний твір талановитого зодчого Якова Паученка дійсно досить часто стає об’єктом для художників, а, по-друге, саме в цьому році музей відзначає 25-річчя відкриття експозиції для відвідувачів.

З підсумковим словом до всіх учасників мистецтвознавчих читань звернулися кандидат мистецтвознавства Олена Кириченко, яка зазначила, що участь в подібних просвітницьких проєктах є стимулом для студентів у проведенні наукових досліджень з вивчення та популяризації історії мистецтва нашого міста й області і висловила сподівання, що кількість учасників наступних ювілейних читань значно зросте, та Андрій Надєждін, який відзначив особливо цікаві й підготовлені на високому науковому та художньому рівні доповіді-презентації, подарувавши їх авторам інформаційно-туристичний каталог-путівник «1-2-3 дні у Кропивницькому», виданий в цьому році ПВЦ ТОВ «Імекс-ЛТД», який стане їм своєрідним помічником у вивченні історії міста, його архітектурних пам’яток, що так часто відтворюють в своїх картинах художники.

Віта ЧЕРНОВА, директор художньо-меморіального музею О. Осмьоркіна

Читайте також