Крок за кроком – до здійснення мрій



Хотіла бути держслужбовицею, депутаткою, підприємицею – і стала ними

Серед депутатів Кропивницької міської ради нинішнього скликання більшість – новачки. Тож про них раніше мало що було відомо більшості містян. Хоча це не означає, що вони не відомі в громадському чи професійному середовищі. Одна з них – членкиня депутатської фракції в міській раді політичної партії «Слуга народу», керівниця постійної комісії міської ради з питань економічного розвитку, промисловості, підприємництва, інвестицій та регуляторної політики, а також співголова депутатської групи «Міжфракційне депутатське об’єднання «Рівні можливості» Анна Зарічна.

– Ви вже більше як пів року – депутатка міської ради, а до цього брали активну участь у громадському житті. Що це була за діяльність, яка, певно, підготувала вас до «походу» в місцеву політику?

– У минулому я стала засновницею жіночого простору «Self Made Group», головною метою якого було мотивування жінок розвиватися, щоб дівчата прагнули не лише знайти чудового чоловіка і вдало вийти заміж, а й розвивалися як особистості й були успішними у своїй професії.

А ідея створення такого жіночого простору виникла тоді, коли я вже працювала підприємницею й мала туристичну агенцію. Ми з моєю тепер уже кумою Оленою Похиленко п’ять років тому одного вечора сиділи й міркували, що б такого створити в Кропивницькому для жінок, бо ні зустрічей для них, ні інших заходів у нас тоді не відбувалося. А в столиці у той час вони набували популярності. І ми створили такі собі курси: розповідали про етикет, макіяж, стиль для жінок. У подальшому ця справа переросла в жіночий рух. Ми почали підтримувати тих із нас, що перебували на початку розвитку свого бізнесу, хотіли щось створити. На наше запрошення до міста приїздили й виступали в глядацькому залі кінотеатру «Портал» телеведуча й акторка Марія Єфросініна, співачка й модель Дар’я Астаф’єва, телеведуча й акторка Леся Нікітюк, «Міс Україна – 1995», голова Міжнародного фонду культурного співробітництва, радник міністра з питань сімї, молоді та спорту (2007–2012), лауреат Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Знакова постать» (2006) Влада Литовченко.



На ці зустрічі приходили по пів тисячі жінок, які почули від гостей багато цікавого. Наприклад, Леся Нікітюк розповідала як про свої подорожі, так і про те, як полюбити себе. Бо кожна жінка, незважаючи на красу, успішність у бізнесі, має комплекси. І от Леся поділилася тим, як нервувалася з приводу свого високого зросту. Для наших жінок дуже важливо було побачити, що зірки, впливові люди – такі ж, як і вони, мають такі ж проблеми й переживання.

Іще ми проводили дуже класні виставки з портретами впливових жінок Кропивницького. І таким чином наш жіночий рух проіснував декілька років. Із часом він трансформувався в благодійний фонд «Self Made Charity» під моєю орудою. Ми допомагаємо дітям-сиротам, особливим дітям, онковідділенню дитячої обласної лікарні. До нас звертаються з певними потребами й списками необхідного, а ми, учасниці благодійного фонду, купуємо його й передаємо придбане чи то для окремих дітей, чи то дитячих установ.

– До того часу, як ви очолили туристичну агенцію «7Heaven», у вашому житті вже відбулося багато чого. Де ви навчалися, чому обрали сферою своєї професійної зацікавленості саме туризм?

– Навчалася в кропивницькій школі № 31, потім – у місцевій філії Київського національного університету культури й мистецтв, а магістратуру проходила вже у столиці. Навчалася за спеціальністю «Документознавство та інформаційна діяльність». Обрала цей фах, бо, як не дивно, з дитинства мріяла про державну службу. У мене і бабуся працювала там, і мама працює, тому для мене це стало чимось таким сімейним, традиційним. Тож після навчання прийшла працювати в облдержадміністрацію. Але відпрацювала там лише два роки, бо зрозуміла, що все ж схильна до свободи, творчості, тому й пішла в туристичний бізнес. Чому саме туди? Бо під час особистого становлення й пошуку себе доволі багато подорожувала іншими країнами. Згодом ці мандри надихнули мене на відкриття туристичної агенції. А попередній досвід мандрівниці тепер допомагає в роботі.

– Жіночий рух, держслужба, туристичний бізнес… І як із цим пов’язана місцева політика, якою ви тепер займаєтеся також?

– Можливо, це видасться доволі незвичним, але бути депутаткою – теж одна з моїх дитячих мрій. Не знаю чому, але я завжди казала мамі, що буду нею. Однак після вишу деякий час не наважувалася розпочати політичну діяльність, бо вважала, що замолода для цього і що мене всерйоз на цій ниві не сприйматимуть. А вже коли виповнилося 29 років, то вирішила спробувати свої сили й у політиці. І коли дізналася, що наш нинішній Президент України оголосив, що балотуватиметься на цей пост, зателефонувала в місцевий партійний штаб політичної сили «Слуга народу» й сказала, що вірю в цю нову політичну партію й хочу бути її представницею. Подала свої документи, а через півтора місяці мені повідомили, що я – довірена особа кандидата в Президенти України Володимира Зеленського на президентських виборах. Так і розпочалася моя політична діяльність.



Це був мій перший досвід участі у виборах на боці певного кандидата. До того часу я тільки голосувала. Завжди ставилася до цього дуже відповідально. Добре пам’ятаю, що коли мені виповнилося вісімнадцять років і я могла брати участь у голосуванні, то на своїх перших виборах разом із мамою вже стояла перед дверима виборчої дільниці ще перед її відкриттям.

На президентських виборах було дуже важко, я майже не спала, коли працювала у виборчому штабі. Але це стало цікавим і корисним досвідом. Я доволі відкрита для того, щоб набиратися досвіду, навчатися. Мені ніколи не буває соромно перепитати, коли щось не знаю, бо кожен із нас із чогось починає в новій справі.

А на місцевих виборах разом з кандидатами в депутати від нашої політичної сили брала участь у багатьох зустрічах з виборцями як свого округу, так й інших. Мій округ № 3, як і всі інші в Кропивницькому, доволі великий, бо межі округів на останніх місцевих виборах змінилися після їх об’єднання. До складу третього зараз входять вулиці Пацаєва, Космонавта Попова, Героїв України, Генерала Жадова, проспект Університетський. Цей мікрорайон для мене рідний, я виросла на вулиці Пацаєва, мої батьки там живуть. Тому його проблематику я дуже добре знаю.

– Ви – голова постійної депутатської комісії міської ради з питань економічного розвитку, промисловості, підприємництва, інвестицій та регуляторної політики. Що вже зробила комісія під вашим керівництвом?

– Комісія виконує доволі багато функцій, бо комісії, як і округи, також об’єднали. Раніше, наприклад, за регуляторну політику відповідала одна з них. Наша комісія має погоджувати регуляторні акти перед тим, як інші з ними ознайомлюватимуться й погоджуватимуть. Наприклад, після розгляду на засіданні нашої комісії єдиних ставок для оренди землі на засіданні сесії міської ради, яке відбулося 20 травня, депутати ухвалили рішення щодо них. Тепер у Кропивницькому діє єдина ставка відповідного виду діяльності кожного підприємця. На мою думку, це – чудовий регуляторний акт, у ньому визначено розмір орендної плати за землю, дія рішення поширюватиметься на суб’єкти господарювання, з якими буде укладено договори оренди землі, після того, як це рішення набуде чинності.

Також тепер будуть визначені єдині розміри орендної плати за використання земель комунальної власності одного виду цільового призначення, що дасть можливість уникнути антиконкурентних дій при наданні земель комунальної власності в оренду та створить однакові конкурентні умови для орендарів земельних ділянок.

Кропивницький міський голова Андрій Райкович нещодавно видав розпорядження, яким розпочато процес розроблення проєктів Стратегії розвитку Кропивницької міської територіальної громади на 2022–2030 роки та Плану заходів з реалізації Стратегії на 2022–2024 роки. Проєкти формуватимуть за таким напрямками: освіта, охорона здоров'я, культура, туризм, спорт, соцзахист тощо; інвестиції, інновації, ринок праці, індустріальні парки, податки / збори, підприємництво, зовнішньоекономічна діяльність тощо; житлово-комунальне господарство (тепло-, водопостачання, водовідведення), дороги, енергозбереження, транспорт, зв'язок тощо; зелена економіка, екологічно чисте середовище, житлове будівництво, земельні відносини, комунальна власність; цифрова трансформація управління містом, сервіси та послуги громадянам, навчання громадян цифрових компетенцій, концепція «Smart sity».

Стратегія розвитку міста – дуже важливе питання, у розвитку міста, як і в кожному бізнесі, треба починати зі стратегії, а потім уже, коли її сформовано, діяти. До створення цієї стратегії ми, депутати, закликаємо долучатися всіх містян, які мають що запропонувати. Звертаємося до громадськості з пропозицією надсилати на пошту депутатам [електронні адреси депутатів вказано на сайті Кропивницької міської ради (https://kr-rada.gov.ua/) в розділі «Міська рада» – «Депутати»] власні пропозиції й побажання.

Постійна депутатська комісія міської ради з питань економічного розвитку, промисловості, підприємництва, інвестицій та регуляторної політики формує нові плани й нові стратегії. З часом зможу поділитися з читачами «Вечірньої газети» й цим досвідом. А на даний час її члени прийняли звіти щодо виконання стратегії і планів за попередню каденцію – до 2020 року.

Уже затверджено програми розвитку малого і середнього підприємництва у м. Кропивницькому на 2021–2023 роки, Програму формування позитивного міжнародного та інвестиційного іміджу, Програму зайнятості населення.

– Яке завдання як голова комісії ви для себе вважаєте головним?

– Найголовніше, щоб наше місто розквітало. Я вже багато разів казала, що одна з причин мого приходу в політику – це бажання, щоб молодь залишалася в Кропивницькому, щоб до нас приходили інвестори й відкривали нові заклади й підприємства. І не лише відкривали, а й успішно тут працювали. А для цього необхідно також поширювати важливу для підприємців інформацію. Працівникам міської ради й депутатам необхідно залучати якомога більше представників промисловості, підприємців до співпраці. Зустрічатися з ними й ознайомлювати зі своїми пропозиціями не лише на засіданнях комісії, яку я зараз очолюю, а й на рівні виконавчої міської влади.

– Ви як співкерівниця жіночого депутатського об’єднання в міській раді «Рівні можливості» маєте нагоду з колежанками відзначити початок реалізації однієї з його ініціатив – створення в Кропивницькому шелтеру – міського притулку для осіб, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі. Якими будуть наступні кроки об’єднання?

– Про необхідність відкриття такого притулку йшлося з 2019 року. І я дуже рада, що шелтеру таки бути. Уряд затвердив Державну соціальну програму запобігання та протидії домашньому насильству та насильству за ознакою статі на період до 2025 року. Відповідно до неї передбачено державне фінансування та створення в Україні подібних закладів. Затверджене рішення сесії міської ради про його створення – один із перших етапів, що дасть змогу отримати субвенцію з державного бюджету на його облаштування. Найближчим часом заплановано зареєструвати заклад як юридичну особу. Держава встановлює єдині вимоги для реалізації таких проєктів. Лише після дотримання всіх установлених критеріїв місто матиме змогу отримати субвенцію. Я думаю, що це відбудеться і завдяки тому, що в нинішньому депутатському складі утричі більше жінок, ніж у попередньому (зараз нас 14 із 42 депутатів), які об’єдналися заради позитивних змін у Кропивницькому.

Головною метою депутатської групи «Міжфракційне об’єднання «Рівні можливості» є об’єднання зусиль депутаток та депутатів задля досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства у результаті правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права.

Головні завдання, над якими працюють у міській раді жінки-урядниці, – це забезпечення гендерного балансу й дотримання рівних прав для чоловіків і жінок та необхідності об'єднання зусиль міської ради та громадського сектору задля захисту прав жінок та дітей; забезпечення рівної участі жінок і чоловіків у процесі прийняття рішень; впровадження та підтримка ініціатив, що мають на меті покращення становища жінок у суспільстві та зміцнення їхньої ролі у політиці; відстоювання та підтримка жіночого лідерства в усіх сферах суспільної діяльності; недопущення дискримінації за ознакою статі; забезпечення рівних можливостей жінкам і чоловікам щодо поєднання професійних та сімейних обов'язків; підтримка сім'ї, формування відповідального материнства і батьківства; виховання і пропаганда серед населення міста культури ґендерної рівності, поширення просвітницької діяльності у цій сфері; захист суспільства від інформації, спрямованої на дискримінацію за ознакою статі та протидія антигендерним рухам; запровадження проєктів для забезпечення вирішення суспільно-важливих питань для мешканців міста; реалізація соціальних ініціатив.

На останньому із засідань міської ради співголова депутатського об’єднання «Рівні можливості» Катерина Колтунова (після зустрічі членкинь об’єднання з головою громадської організації «Серце матері» Людмилою Шукрутою) виступила з депутатським колективним запитом щодо необхідності організації харчування дітей з інвалідністю в Центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю Фортечної районної в місті Кропивницькому ради. Ми розуміємо, що цього року навряд чи вдасться віднайти для цього додаткове фінансування, а от на наступний рік – необхідно. І депутати міської ради підтримали цей запит.

Плануємо зустрічатися з представниками громадських організацій, вислуховувати їхні пропозиції. Упевнена, що громадські активісти навіть більше за депутатів знають про міські проблеми. Адже кожен з них зосереджений на своєму вузькому напрямку, тому й добре розуміється на певному питанні. Плануємо зайнятися озелененням міста, розробити карту інклюзивності для людей з обмеженими можливостями, запланували, що відзначатимемо підприємців, які створюють умови, аби люди з обмеженими можливостями могли безперешкодно потрапляти не лише в приміщення органів влади чи в лікарню, у банк, а й у заклади харчування, розваг тощо.

– Що ви як депутат у своєму окрузі вже встигли зробити, з чим звертаються до вас люди? Можливо, плануєте об'єднувати зусилля інших депутатів задля кращого виконання звернень виборців…

– Відверто скажу, що у зв’язку з пандемією на самому окрузі я іще не працювала, але кожного третього четверга місяця від 14:00 до 16:00 приймаю громадян за такою адресою: вул. Євгена Чикаленка, 1а, бізнес-центр «Єлизаветград», кабінет 129. Вони звертаються переважно по матеріальну допомогу. Багатьох зачепила пандемія, потрібні гроші на лікування, багато хто хворів, а лікування доволі дороге, тому зверталися здебільшого із цього приводу. Але з потеплішанням, коли із багатьма виборцями можна буде зустрічатися за місцем їхнього проживання на свіжому повітрі, розпочнемо це робити. Нам зараз, вважаю, трохи простіше буде, аніж депутатам попередніх каденцій, бо депутати на одному окрузі від різних політичних сил можуть об'єднуватися, вирішуючи ту чи іншу проблему. Адже зараз на одному окрузі – не один, а семеро депутатів. І разом ми зможемо зробити більше, аніж поодинці.

Окрім звернень по матеріальну допомогу, виборці говорять про необхідність облаштування дитячих майданчиків, встановлення освітлення біля будинків, приходять зі скаргами на хаотично розміщені прибудови, МАФи. З одним із таких звернень щодо МАФу якраз на даний час і розбираюсь.

– Ваш портрет підприємця й політика вже доволі чітко видно, а от якою ви є поза всім цим? Що Анна Зарічна цінує іще в своєму житті?

– До пандемії я багато подорожувала. Це – частина мого життя й моєї роботи, адже я повинна відкривати нові країни, щоб рекомендувати їх своїм клієнтам-туристам. Зараз же, з початком політичної діяльності, вільного часу маю дуже мало. Проводжу його з батьками, дуже люблю їздити до дідуся з бабусею. Ми намагаємося якнайчастіше збиратися, особливо після того, як усі перехворіли на ковід, а найтяжче – дідусь із бабусею. Тому зараз, звісно, коли є вільна хвилинка – мчу до них. Разом ходимо до церкви, а ще я займаюся спортом. Зранку завжди виділяю час на традиційну пробіжку і тренажерний зал. Пробіжка й ранкові вправи не лише гартують тіло й допомагають мати струнку фігуру, а й дисциплінують, заряджають енергією на весь день.

Раніше я щоранку під час пробіжки записувала мотивувальні відео для своїх підписників у соціальних мережах, зокрема в інстаграмі, бо вже давно пробую себе і в ролі блогерки. Звісно, коли стала депутаткою, то для такої творчості не завжди є час, але мотивувальні відео все ж намагаюся за можливості записувати й ділитися ними з іншими людьми.

Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Фото з особистого архіву Анни ЗАРІЧНОЇ

Читайте також