— Вікторе Миколайовичу, з якими надзвичайними подіями частіше всього доводиться мати справу рятувальникам нашої області?
Кожна третя надзвичайна подія, яка виникала на території нашої області у минулому році — це пожежа. Матеріальні збитки від них досягнули 1 млн. гривень.
Більше 90 % їх виникло у житловому секторі. Статистичні дані свідчать, що за останні 5-7 років щорічні темпи росту кількості пожеж в житловому секторі складають від 2 до 5%, а загибелі людей від них — понад 5%.
Якщо аналізувати ситуацію в межах держави, то в Україні щорічно на пожежах гине до 3000 осіб. Тенденція до збільшення кількості загиблих від вогню, не дивлячись на великий обсяг проведеної профілактичної і роз'яснювальної роботи щодо попередження виникнення пожеж, на жаль, зберігається. До речі, усі трагічні випадки трапилися саме у житловому секторі. Як з'ясувалося, житло громадян найменш захищене від пожеж.
— Які ж основні причини їх виникнення?
Однією з основних причин, як і раніше, є необережне поводження з вогнем. Судіть самі, 65% пожеж трапилося у минулому році з цієї причини. Дуже прикро, але іноді жертвами вогню стають найменш захищені у нашому суспільстві люди: самотні пенсіонери, інваліди, безробітні та душевнохворі люди.
Дуже часто від пожеж гинуть люди, які зловживають алкоголем. Наприклад, з 24 жителів нашої області, які з початку 2005 року загинули від вогню, 15 — у момент надзвичайної події перебували у нетверезому стані, а причиною виникнення самої пожежі у їх оселях було необережне поводження з вогнем під час паління. Простіше кажучи, вони самі винесли собі вирок, адже лише недалека людина не передбачить наслідків такої безпечності, халатності, які межують з ризиком.
— Попередити такі пожежі, мабуть дуже важко?
Вплинути на свідомість людей цієї категорії практично неможливо: вони не читають газет, не дивляться телевізор, не слухають радіо, їх не можна вмовити і переконати. Коло їхнього спілкування обмежується їм же подібними. Але найгірше те, що від їхньої звички дуже часто страждають і люди, які живуть пору з ними: їх рідні, діти, сусіди. Особливо страшно, коли за недбалість та слабкість дорослих мусять відповідати діти. Так, у березні минулого року у селі Елизаветградівка Олександрівського району стався трагічний випадок — від вогню загинуло 3 дитини. Їх мати ніде не працювала, особистим господарством не займалась: жили з випадкових підробітків матері та на "дитячі". А односельчани, у яких жінка час від часу підроблялася, розраховувались з нею не грошима чи продуктами харчування, а горілкою. Діти ж були, практично, кинуті напризволяще і жебракували по селу. Представники громадськості села, щоб зберегти життя та майбутнє дітей, намагались позбавити матір батьківських прав, але під час розгляду цієї справи суддя, на жаль, повірив бажанню "матері" виправитись. І як результат — діти загинули у вогні, якраз у той час, коли мати вночі шукала по селу горілку.
Вже у цьому році в селі Мартоноша Новомиргородського району від необережного поводження з вогнем громадянина Г. (знову ж таки в стані алкогольного сп'яніння) виникла пожежа у приватному будинку, внаслідок якої троє людей загинули від отруєння чадним газом.
Серед інших причин виникнення пожеж значний відсоток займають порушення правил монтажу і експлуатації електрогосподарства (25%) та пічного опалення (9,5%). Встановленням електромереж та печей не в усіх випадках займаються професіонали. Звідси і дуже високий ризик виникнення пожеж. Люди намагаючись зекономити, іноді не усвідомлюють, до яких трагічних випадків це може призвести. Але своїй безпеці не варто економити.