Доручення перевірити і проінвентаризувати усі каштани на території обласного центру у понеділок на апаратній нараді дав підлеглим міський голова Андрій Райкович.
КП "Кіровоград - Благоустрій" та екологи вже незабаром візьмуться за цю роботу. Мають визначити, які дерева хворі, чому захворіли, а потім дати рекомендації – можна їх вилікувати чи треба замінити.
– Нині дерева скидають листя, тож можна за певних погодних умов правильно обрізати, формувати крони, привести до ладу лісосмуги вздовж доріг, – зазначив очільник міста. – Звертаю увагу на наші хворі каштани. Влітку листя на них було весь час коричневе. Моє доручення відповідальним за зелені зони – звертайтесь до профільної обласної інспекції, подумайте, кого потрібно залучити з науковців – чи столичний "Ботанічний сад", чи наші "Веселі Боковеньки", чи галузеві інститути, але ми мусимо отримати експертну пораду, висновок, як діяти далі.
До слова, цю проблему "Вечірня газета" порушувала ще два роки тому. Наші кореспонденти звернули увагу на те, що на більшості каштанів в обласному центрі листя не просто стало коричневим, а й почало всихати, скручуватися і вкриватися чорними цяточками. Екологи тоді пояснили: листя об’їдає мінуюча міль.
Уперше спалах розмноження мінуючої молі на кінському каштані звичайному (вона вражає тільки цей вид дерев) було зафіксовано у 1984-1985 роках в Македонії на кордоні з Албанією біля озера Охрід, згодом вона дісталася Австрії, Великобританії та інших європейських країн. В Україні міль уже кілька років поспіль завдає шкоди каштанам у Києві, Хмельницькому, Тернополі та інших містах.
Шкідників, які безпечні для людей, та згубні для каштанів, важко позбутися, адже непрохані "гості" з-за кордону добре пристосовуються до будь-якої погоди. До слова, у 2001 році ЮНЕСКО навіть затвердило спеціальну програму з бюджетом майже два мільйони євро для вивчення біології каштанової мінуючої молі в європейських країнах та розробки заходів боротьби із нею. Було розроблено, зокрема, спеціальну вакцину, однак коштує вона дорого – "укол" для одного дерева обійдеться майже в тридцять євро. Тож фахівці у цій ситуації радять лише одне: збирати влітку та восени опале листя і спалювати його за межами населених пунктів.