Депутати Кіровоградської міської ради на сесії, що відбулася 27 січня, затвердили ряд галузевих програм та ухвалили чергові кадрові рішення.
Перед початком сесійного засідання секретар міської ради Іван Марковський надав слово представникам громадських організацій, що протестують зараз проти забудови лісопаркової зони в Кіровограді та знищення зелених насаджень. Громадські активісти переконані, що дозволи, на підставі яких ведеться будівництво індивідуальних житлових будинків у лісопарковому масиві, видані незаконно, а відповідні рішення влади, що приймалися в попередні роки, суперечать генеральному плану забудови Кіровограда, яким ця територія визначена як природоохоронна зона. Вони наполягають на скасуванні цих рішень, а також вимагають розробити межі природоохоронних зон та провести інвентаризацію зелених насаджень лісопаркової зони на Новомиколаївці. За пропозицією Івана Марковського, для розгляду цього питання створено спеціальну комісію, до складу якої увійшли депутати міської ради та представники громадських організацій. Якщо комісія дійде висновку, що будівництво ведеться незаконно, свої висновки вона направить до правоохоронних органів, і з’являться підстави опротестовувати рішення та дозволи, на підставі яких здійснюється забудова.
Розглянуто ряд депутатських запитів, більшість із них стосувалася надання матеріальної допомоги на лікування малозабезпеченим кіровоградцям. Також народні обранці підтримали колективний запит депутатської групи "Громадський актив" (його озвучив депутат Андрій Фомуляєв) щодо перейменування вулиці Фрунзе на вулицю Юрія Оліфіренка, капітана І рангу, який героїчно загинув в АТО, врятувавши життя трьом бійцям, прикривши їх своїм тілом. Пропозиція направлена на опрацювання до міської топонімічної комісії.
Депутати звільнили з посади заступника міського голови Олексія Олійника, який подав заяву на звільнення за власним бажанням, та затвердили на посаді заступника міського голови Григорія Литвина, який тривалий час був головним архітектором Кіровограда. Депутати також ввели Григорія Литвина до складу виконавчого комітету міської ради, попередньо виключивши з членів виконкому Юрія Кочерженка, заступника директора ВАТ “Енергобудпроект-2”. Заслухали й звіт заступника міського голови Сергія Васильченка про роботу підпорядкованих йому підрозділів виконавчих органів міської ради з червня 2014 по січень 2015 року, звіт прийняли до відома.
Також Іван Марковський поінформував присутніх про те, що з вини органів казначейства по бюджету міста Кіровограда у кінці 2014 року виникла кредиторська заборгованість по захищених статтях видатків та за виконані роботи з ремонту доріг.
– Нам виділили з обласного бюджету п’ять мільйонів гривень на ремонт доріг, – сказав Іван Марковський. – Ремонт зробили, передали платіжні доручення у казначейство, вони пролежали там тиждень, а наприкінці року казначейство перерахувало ці кошти до державного бюджету як невикористані.
Крім того, без погодження з міською радою казначейство списало надходження до міського бюджету від податку з доходів фізичних осіб для погашення середньострокових позик, отриманих у 2012-2013 роках. Депутати підтримали пропозицію секретаря міської ради заслухати із цього приводу на наступній сесії керівників обласного та міського управлінь Державної казначейської служби України.
Жваве обговорення в залі викликало питання про скасування ряду рішень виконавчого комітету Кіровоградської міської ради, прийнятих ще в 2004 році. Йдеться про рішення, які дозволили ЗАТ "Радій" оформити право власності на гуртожиток на вулиці Героїв Сталінграда, 13. Нагадаємо, що кілька років триває конфлікт між мешканцями цього гуртожитку та адміністрацією "Радію", люди стверджують, що їх безпідставно намагаються виселити з їхніх помешкань. З ініціативою скасувати рішення виконкому про погашення договору купівлі-продажу державного майна та оформлення права власності на цілий комплекс будівель за ЗАТ "Радій", про оформлення права власності на секції в гуртожитку та ряд інших виступила депутат Олена Костенко. Депутати свого колегу підтримали. Це рішення не означає, що тепер гуртожиток переходить у комунальну власність міста, водночас у мешканців гуртожитку, у місцевої влади, громадських організацій з’явиться більше підстав для того, аби оскаржувати права власності підприємства на цей гуртожиток у суді.
Також на цьому сесійному засіданні депутати затвердили ряд галузевих програм, серед яких – розвитку культури і туризму, молоді, фізичної культури і спорту, охорони здоров’я, соціального захисту та інші. Вперше за останні роки у народних обранців майже не було зауважень до програми розвитку житлво-комунального господарства та благоустрою міста. Вони відзначили, що в програмі чітко прописаний кожен об’єкт, який ремонтуватиметься, всі позиції обґрунтовані, головне управління ЖКГ максимально врахувало побажання депутатів, звернення громадян, плідно над програмою попрацювала й профільна комісія. Єдине – до програми за пропозиціями Людмили Калкіної та Миколи Гамальчука внесли кілька додаткових об’єктів, які потребують ремонту вже не один рік. Затверджено й комплексну програму підтримки учасників антитерористичної операції в східних областях України та членів їхніх сімей – мешканців Кіровограда, програму медико-соціального забезпечення пільгових та соціально не захищених верств населення, програму створення та розвитку містобудівного кадастру, рішення про організацію харчування учнів перших – четвертих класів. Останньою депутати затвердили загальну програму економічного та соціального розвитку міста.
На цьому ж засіданні депутати ухвалили рішення про встановлення транспортного, акцизного податків, ставок єдиного податку, збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору. Щодо податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, то, за пропозицією Івана Марковського, і на житлове, і на комерційне майно встановлені мінімальні ставки – 0,1 відсотка від розміру мінімальної заробітної плати, на присадибні та допоміжні будівлі – 0,01 відсотка. Якщо перевести це в абсолютні цифри, то, наприклад, за сто метрів площі комерційного призначення за рік треба буде сплатити лише 121 гривню 80 копійок, за зайві 10 квадратних метри житлової площі – 12 гривень.
Варто зауважити, що спочатку ставку податку для житлових об’єктів пропонувалося встановити в розмірі 0,5 відсотка. Однак Іван Марковський наполіг на тому, щоб вона була такою ж, як і для комерційних об’єктів, оскільки це є справедливо із соціальної точки зору. Нагадаємо також, що законодавством було дозволено встановлювати пільгу на житлову площу від 60 квадратних метрів, однак, врахувавши нинішню складну соціально-економічну ситуацію в країні, влада вирішила цю пільгу збільшити до 75 квадратних метрів у квартирах та 150 квадратних метрів – у житлових будинках.