Кіровоградська писанка зі скловолокна заввишки три метри – учасниця конкурсу на найкращу диво-писанку (який був складовою частиною Параду вишиванок у Києві, що відбувся в День незалежності України) – увійшла до тріумвірату переможців цікавого мистецького етнозмагання.
Разом з нашим яйцем-райцем організатори фестивалю (громадське об’єднання «Столичні ініціативи» і його партнери) визнали гідними звання переможця також гігантські великодні яйця з Івано-Франківська та Сум. Тож призові сто тисяч поділили між трьома містами (ці кошти буде витрачено на мистецькі заходи в названих обласних центрах).
Нагадаємо, що писанкарський проект стартував навесні нинішнього року. Його ініціатори запропонували містам розписати велетенські яйця у відповідності до місцевих традицій, характерними для того чи іншого регіону орнаментами. Кіровоградці відразу ж відгукнулися на цю пропозицію, а міська влада їх підтримала. Зокрема, чимало зусиль для того, аби проект у нашому обласному центрі був реалізований на найвищому рівні, доклала тодішній заступник міського голови Лариса Андреєва. Над нашою писанкою працювали художники Андрій Кадигроб, Тетяна Стороженко, Ігор Вишниченко, Анатолій Кімнатний, Євген Івасюта, Андрій Надєждін. Яйце вийшло яскравим, гарним – із традиційними для нашого краю орнаментами чорного, коричневого та червоного кольорів, а його основою стали символи історії нашого міста, історичні архітектурні споруди. Прикметно, що один з ініціаторів проекту відомий український співак Олег Скрипка, який приїжджав до Кіровограда на презентацію писанки й взяв разом із секретарем міської ради Ігорем Волковим у прес-конференції, присвяченій цій події, зазначив, що кіровоградська писанка йому дуже сподобалася своєю красою, самобутністю та оригінальністю.
– Ваша писанка дуже шляхетна, – сказав він він.
Як свідчать підсумки конкурсу, таке враження кіровоградська писанка справила не лише на нього – недарма вона потрапила до числа найкращих.
Докладніше про Парад вишиванок у столиці та виступи членів кіровоградської делегації на Співочому полі на території Печерського ландшафтного парку «ВГ» розповіла учасниця всеукраїнського заходу в.о. начальника відділу культури і туризму Кіровоградської міської ради Неля Чорна:
– До складу нашої делегації входило 170 зодягнених у вишиті сорочки осіб – художники, які розписували писанку й малювали на ній фундаторів українського професійного театру в нашому місті, учасники дитячих зразкових танцювальних колективів «Світанок» і «Анюта», міського професійного духового оркестру, вокально-інструментального гурту «Бревіс», клубу народних ремесел «Ниточка», вокальної студії «Антарес» та актори Кіровоградського українського академічного обласного музично-драматичного театру імені Марка Кропивницького.
Попереду кожної делегації з тих 18 міст, які взяли участь у Параді вишиванок, на гарбах везли величезні розписані тамтешніми майстрами великодні яйця. За нашою писанкою крокував духовий оркестр, під музичні композиції якого крокували кіровоградські діти й демонстрували вишиті рушники майстрині з «Ниточки». Героями дня стали актори театру імені Марка Кропивницького, які зіграли корифеїв єлизаветградської української професійної трупи, зображених на нашій писанці. Разом з акторами охоче фотографувалися як учасники параду з різних міст, так і глядачі-кияни й гості столиці.
Уся процесія з писанками на возах і мистецькими колективами пройшла від майдана Незалежності Хрещатиком, вулицями Михайла Грушевського, Івана Мазепи, Лаврською й зупинилася на Співочому полі. На його виставковій площі організатори свята розташували три писанки (кіровоградську, івано-франківську та сумську), які згодом і було названо переможцями конкурсу диво-писанок (напевно, призерів визначили заздалегідь, адже всі писанки кілька днів напередодні Параду вишиванок перебували на майдані Незалежності).
Учасники кіровоградської делегації разом з колегами з інших міст взяли участь у конкурсах на найкращу чоловічу, жіночу та дитячу вишиванку та української пісні, виконаної акапельно, серед дітей до 16 років. А дитячий зразковий танцювальний колектив «Світанок» і вокально-інструментальний гурт «Бревіс» – також і в гала-концерті всеукраїнського Параду вишиванок.
Усі писанки ще декілька тижнів знаходитимуться в Києві, а згодом їх відвезуть у Національний музей народної архітектури та побуту, що в Пирогові, для поповнення його експозиції. Особливістю ж наступного Параду вишиванок у Києві в День незалежності України, як розповіли його організатори, стане представлення диво-звірів – на кшталт тих, які малювала українська народна художниця Марія Приймаченко.
До слова, Кіровоград переміг і ще в одному заході – конкурсі національних страв, що проводився на площі Богдана Хмельницького в обласному центрі під час святкового ярмарку. Вареники, які під керівництвом Ольги Прищепи приготували працівники КП «Управління будинками Кіровоградської міської ради» учасникам ярмарку найбільше припали до смаку.
Також святкові заходи 24 серпня проходили у парку Ковалівському. Відділ фізичної культури та спорту спільно з міським центром фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” організував змагання з дев’яти видів спорту, а ввечері відбувся святковий концерт, що завершився видовищним феєрверком. Під час апаратної наради у понеділок міській голова Олександр Саінсус висловив подяку усім керівникам виконавчих органів, які були задіяні в підготовці заходів по відзначенню Дня незалежності України За його словами, всі загальноміські заходи були підготовлені та проведені на високому рівні.