Громадський бюджет – дієвий інструмент участі активних кропивничан у житті міста

Проект Громадського бюджету (бюджету участі), запроваджений міською радою сьомого скликання вперше у 2017 році, став невід’ємною частиною заходів усієї громади з поліпшення відкритого середовища, у якому проживаємо всі ми – і дорослі, і підлітки, і малеча. Десятки нових дитячих і спортивних майданчиків, невеличких скверів та зон відпочинку з’явилися на мапі міста завдяки ініціативі небайдужих громадян. Очолює координаційну раду з питання впровадження Громадського бюджету в місті Кропивницькому секретар міської ради Андрій ТАБАЛОВ.

– Андрію Олександровичу, з чого, власне, все розпочалося?

– У 2017 році з ініціативи депутатів-жінок з різних фракцій міської ради було розроблено і затверджено виконкомом Положення про Громадський бюджет (бюджет участі) міста Кропивницького. Тоді ми втратили трохи часу і довелося проводити аж два конкурси – і за 2017, і за 2018 роки. Та впоралися завдяки підтримці українсько-польської фундації ПАУСІ, яка надала всіляку методичну, організаційну, частково і фінансову допомогу, виготовивши рекламну продукцію й бюлетені для голосування у першому конкурсі. Звісно, ентузіазм зашкалював і у місцевих активістів, і у працівників виконавчих органів, яким хотілося запровадити щось нове й прогресивне у нашому місті.

– Як динамічно і якісно розвивався проект?

– На перший конкурс надійшло понад 90 проектів, але багато з них були недосконалі, слабо прораховані, багато навчальних закладів зрозуміли цей проект як одну із форм поліпшення їх матеріальної бази. Вчилися на марші усі – і автори проектів, і ми, виконавці. Вже наступних два конкурси пройшли якісніше. Ми оперативно вносили зміни до положення, реагували на зауваження і побажання громадян. Зокрема, вже у 2018 році ми ввели, крім великих і малих проектів, ще й соціальні. Це дало змогу гарантовано перемогти одному чи кільком проектам, які подавали люди з особливими потребами. У фінансовому плані теж є суттєвий прогрес. Якщо починали ми з трьох мільйонів гривень, то у 2018 році ця цифра сягнула 5,5 мільйона гривень, а у 2019-му – понад 7 мільйонів. Це свідчить про динаміку і безперечну зацікавленість активних громадян і надалі розвивати і вдосконалювати проект, прикрашати наше рідне місто, робити зручним і комфортним середовище, у якому проводять левову частку часу наші діти.

– Останнє засідання координаційної ради, яке відбулося у січні, знову не оминуло розгляду змін до положення…

– Це живий, робочий документ, і ми намагаємося оперативно вносити зміни, які поліпшать роботу у цьому напрямку в наступні періоди. Так, збільшено загальну вартість реалізації малих проектів із 150 до 250 тисяч гривень, а великих – із 250 тисяч до 1,5 мільйона гривень, загальна ж сума, яка виділятиметься на реалізацію проектів громадського бюджету, починаючи з 2020 року, становитиме не менше 7 мільйонів гривень. Розглядаємо пропозиції щодо можливого співфінансування проектів приватними та донорськими структурами. Враховуючи рекомендації Українського незалежного центру політичних досліджень, який моніторить рішення органів місцевого самоврядування на предмет відповідності критеріям належного врядування, відкритості та прозорості роботи міської ради, ми запропонували ще й такі зміни до положення: по-перше, зменшити кількість осіб, які ставлять підписи на підтримку конкретного проекту з усіх типів проектів до 15 підписів (було 25 – для малих і соціальних, 50 – для великих) та збільшити період голосування за проекти з 12 до 14 календарних днів (10 – робочих і 4 – вихідних). Сподіваюсь, що ці та інші технічні поправки допоможуть поліпшити організацію і проведення наступних конкурсів у рамках Громадського бюджету.

– До речі, а коли стартує наступний?

– Згідно з календарним планом, прийом авторських проектів на конкурс Громадський бюджет-2020 має розпочатися 1 квітня. Тож у активістів є ще час обдумати найважливіші та найнеобхідніші проекти, яких потребує наша міська громада, обговорити їх у експертних середовищах, проконсультуватися зі спеціалістами і скласти фаховий проект, який матиме серйозні перспективи бути підтриманим під час загальноміського голосування. Хочеться бачити серед учасників не лише тих, хто вже спробував і переміг, а й нових амбітних людей із креативними проектами, які прикрашатимуть наше рідне місто.

Володимир КУЛІШ

Читайте також