»Громаді байдуже – більшість ви чи меншість»

Кропивничани закликали депутатів, які не ходять на сесії, виконувати свої обов’язки.
29 квітня відбулося громадське обговорення ситуації, що склалася у міській раді Кропивницького. Незважаючи на вихідний день, бажаючих взяти участь у цьому заході велика зала будинку з колонами ледь вмістила.
– Ми вирішили започаткувати таку форму співпраці з громадою, як громадське обговорення, щоб у випадках, коли виникають проблеми, конфлікти, ми могли звірити з вами позиції, роз’яснити вам, які ми бачимо шляхи вирішення цих проблем, – підкреслив перед заходом міський голова Андрій Райкович. – Тільки в такій співпраці ми досягнемо головної мети – місто буде послідовно і динамічно розвиватися. Сьогоднішнє громадське обговорення – з приводу ситуації, яка склалася у міській раді. В нашому міському парламенті – дев’ять політичних сил. Зрозуміло, є різні погляди на розвиток міста в депутатських групах, фракціях. Не завжди вони мають спільну платформу. Тому ми і вирішили в такому поважному колі – депутати, лідери громадських організацій, керівники комунальних підприємств, голови квартальних комітетів, небайдужі жителі міста – обговорити кожне питання із тих, які роз’єднують депутатський корпус. 13 депутатів міської ради висунули до мене, до секретаря міської ради, депутатського корпусу вісім вимог. І сьогодні ми хочемо, аби стосовно кожної з них дали роз’яснення фахівці.
Секретар міської ради Андрій Табалов нагадав, коли і як виник конфлікт між групою депутатів та рештою депутатського корпусу й керівництвом міста.
– 21 лютого цього року я як виконуючий обов’язки міського голови проводив сесію міської ради, до порядку денного було включено понад сто питань – дуже важливих для громади. Це й фінансування дитячих садків, шкіл, і виділення землі, в тому числі – воїнам АТО. Однак частина депутатів відмовилася брати участь у сесії. Чому? Через те, що не було включено до порядку денного одне з чотирьох питань, які вони вимагали поставити на розгляд, – стосовно скасування тарифів на проїзд. Ми були готові включити і його, але частина депутатів все одно не погодилася. Вона наполягала на тому, щоб узагалі були розглянуті тільки цих чотири питання. Потім було ще дві-три спроби провести сесію, але ситуація – та сама. Згодом 13 депутатів прийняли колективне звернення, в якому висунули вісім вимог. Як, до речі, вони були висунуті? У той день, коли ми мали проводити сесію, авторів цього звернення у сесійній залі не було. У цей час вони проводили прес-конференцію. Нас про неї вони не повідомляли. Більше того, до апарату міської ради ці депутати подали інформацію, що хтось із них захворів, а хтось був у відрядженні. А вже коли ми приїхали до них на прес-конференцію, був озвучений цей меморандум. Стосовно самих вимог. Тут нічого нового немає. Вони вже неодноразово ставилися на розгляд депутатів. Деякі голосували «за», деякі – «протии», деякі утримувалися. Але на жаль, ті депутати, які висунули вимоги, кажуть – це те, що потрібно місту, а якщо ви проти – то ви проти кропивничан. Я дуже сподіваюсь, що сьогодні аргументи наші будуть почуті і ми зберемося в травні на сесію, щоб вирішити нормально, в діалозі всі питання. Якщо не вважає депутат за потрібне голосувати – нехай приходить на сесію і каже: «Я не згоден». А бойкотування – це неправильно, це не мене чи міського голову вони бойкотують, а громаду. Люди обирали їх для того, щоб вони працювали і захищали інтереси виборців.
Прикметно, что автори вимог на це зібрання не з’явилися. Андрій Табалов припустив, що вони дивляться онлайн-трансляцію громадського обговорення, як дивилися, мабуть, і ті сесійні засідання, на які не ходили. Але ж громаді потрібні не віртуальні депутати, а реальні, зазначив секретар міської ради.
Знизити тарифи
допоможе конкуренція
Першою на громадському обговоренні розглядалася вимога депутатів стосовно фактичного зменшення тарифу на проїзд. Спочатку вона викликала жваві дискусії. Кропивничани скаржилися на погану якість перевезень пасажирів, наводили приклади інших міст, де тарифи на проїзд нижчі. Однак аргументи, наведені міським головою, начальником управління розвитку транспорту та зв’язку міськради Олександром Вергуном, їх переконали в тому, що єдиний шлях реально знизити тарифи – створити конкурентне середовище в сфері громадського транспорту.
– Формування тарифів здійснюється відповідно до наказу Міністерства розвитку інфраструктури та транспорту, – зазначив Олександр Вергун. – Перевізники подали свої розрахунки у зв’язку з підвищенням соціальних нормативів на оплату праці та подорожчанням пально-мастильних матеріалів і запчастин. Ці складові порівняно з періодом, коли тариф становив 3 гривні 50 копійок, значно зросли – наприклад, мінімальна зарплата збільшилася удвічі, пально-мастильні матеріали подорожчали на 65 відсотків. Ці розрахунки перевірили профільні управління міської ради, також Антимонопольний комітет України. 16 лютого виконавчий комітет погодив граничну вартість проїзду. Потім депутати міської ради скасували це рішення. Але із перевізниками були укладені додаткові угоди про перевезення пасажирів за тарифом 4 гривні 50 копійок. Враховуючи рішення міської ради про скасування тарифів, перевізникам відразу була направлена пропозиція щодо розірвання цих угод. Але вони добровільно відмовилися її розривати, мотивуючи це тим, що підприємства збанкрутують і не зможуть виїжджати на маршрути. Тож на даний час питання розглядається в судах. А стосовно тих міст, де тариф нижчий, – там превалює пасажирський транспорт великої місткості, де проїзд дешевший, тому і маршрутники змушені підлаштовуватися під ситуацію.
Свою точку зору висловили і керівники транспортних підприємств, зокрема Дмитро Вінницький, Геннадій Осетров. Вони досить обгрунтовано пояснили причини підвищення тарифів на проїзд.
Міський голова підкреслив, що реально вплинути на ситуацію можливо, лише створивши конкурентне середовище у цій сфері.
– Для того, аби прибрати монополію, ми створили комунальне підприємство КП “Електротранс”, – підкреслив Андрій Райкович. – Ви знаєте, як було складно вирішити це питання. Тролейбусний парк ще в дев’яностих роках передали в оренду приватному власнику, після цього розвиток цього підприємства припинився. Тролейбусів майже не залишилося, вони були в жахливому стані. Нам вдалося це підприємство через суди повернути у комунальну власність. Ми закупили 20 нових сучасних тролейбусів, виділили кошти на придбання 20 великих автобусів – на сто місць. Зараз наша заявка на їх закупівлю розглядається через систему “ProZorro”. Саме вона й визначить переможця, з яким буде укладено угоду на закупівлю транспорту. В умовах конкуретного середовища вже це комунальне підприємство буде диктувати іншим перевізникам умови гри, і тоді вони будуть змушені зменшувати тарифи. Загалом, наша мета – щоб саме великий пасажирський транспорт став основним засобом забезпечення перевезень пасажирів, а маршрутні таксі, як це і повинно бути, стали додатковим, сервісним видом транспорту.
Також було розглянуто на громадському обговоренні й питання про скасування тарифів за обслуговування житла і прибудинкових територій.
– Для підвищення тарифів на послуги ЖЕО склалися об’єктивні причини, які не залежать від міської ради, – зазначив начальник управління економіки Андрій Паливода. – З моменту їх останнього перегляду в країні суттєво збільшилася вартість електричної енергії, зросла мінімальна заробітна плата комунальників, підвищили свої тарифи підприємства, які надають послуги із вивезення твердих побутових відходів, дератизації, обслуговування вентиляційних каналів. Через це комунальні підприємста опинилися у скрутній ситуації: вони не мають обігових коштів для надання якісних послуг, виникає загроза невиплати заробітної плати.
Міська влада діє в законний спосіб, розглядаючи подання житлово-експлуатаційних організацій, запевнив Андрій Райкович, У той же час люди мають розуміти, за які послуги вони платять кошти.
– Я неодноразово наголошував, що будь-яке підвищення тарифів – це резонансне питання. Ніхто владі спасибі за це не скаже, – наголосив очільник міста. – Але якщо тариф обгрунтований – у виконкому немає підстав його не погодити. Найлегше було б не бачити проблем комунальників, але ми розуміємо ті економічні реалії, в яких живемо, ці реалії підкріплені економічними розрахунками. І у цій ситуації ми повинні зробити декілька обов’язкових кроків. Перший – максимально фахово перевірити обґрунтованість цих тарифів. Якщо послуга не надається – її не можна включати до тарифу, і не мешканці повинні відстоювати свої інтереси – за цим мають слідкувати виконавці робіт. Другий – шукати альтернативні шляхи покращення ситуації в системі ЖКГ. Третій – системна інформаційна робота, фаховий діалог з громадою. Ми зобов’язали керівників ЖЕО на кожному будинку, на під’їзді, на дошках оголошень розмістити інформацію з чіткими роз’ясненнями по кожній тарифній позиції. Якщо плата береться, то ЖЕО зобов’язані цю послугу надати якісно.
Фінансування освіти збільшено
на 44 відсотки
Серед ультимативних вимог, висунутих депутатами, які блокують роботу сесії, – збільшення фінансування загальноосвітніх шкіл та навчально-виховних закладів до рівня, необхідного для припинення постійних стягнень благодійних внесків з учнів та їхніх батьків.
Ця вимога відразу викликала багато запитань у присутніх: на скільки треба збільшити фінансування, чи існують ці побори? Ось що з цього приводу сказала директор гімназії нових технологій навчання Любов Краснова:
– Звичайно, у навчальних закладів дуже багато потреб. Однак за останні роки на освіту виділяються великі кошти. Торік сім закладів освіти отримали дуже хороші спортивні зали, реконструйовані за сучасними стандартами. Я дуже рада за ці школи. Харчування дітей значно покращилося. За останніх три роки в нашому навчальному закладі зроблено великі ремонти. Запрошую всіх подивитися, які у нас зараз гарні класи. Вчитель має 20 відсотків доплати за престижність. Я часто маю зустрічі в області – там немає таких доплат. І я дуже вдячна владі за те, що вона вирішує ці проблеми. Допомагають нам і батьки, вони теж активні учасники навчально-виховного процесу. Якщо вони вирішують чимось допомогти школі, вони мають на це право, але ніхто їх до цього не примушує. Все ми оформлюємо документально, укладаємо договір, ставимо придбані для школи техніку чи матеріали на тимчасовий баланс. А щодо депутатів – то, на мою думку, ми всі разом маємо закликати їх ходити на сесії і голосувати. Ще хочу висловити вдячність за організацію такого громадського слухання і пропоную проводити подібні заходи і на округах.
Висловився з цього питання і депутат міської ради Олег Краснокутський.
– Я в бюджетній комісії працюю з 1998 року і розуміюся на бюджетних питаннях. Тому, коли на цій темі спекулюють, не можу мовчати. У вимозі сказано: підвищити фінансування закладів освіти. Але на скільки? Схоже, депутати самі не знають, бо не вивчали цього питання. Особисто я вважаю, що всі галузі мають розвиватися рівномірно і ми не маємо права обмежувати ні медицину, ні житлово-комунальну галузь. До слова, на освіту, медицину і «соціалку» витрачаються 89 відсотків коштів міського бюджету. То за рахунок чого ще збільшувати фінансування освіти? Ми завжди підтримуємо цю галузь, але повинні підтримувати й інші.
На тому, що в останні роки фінансування освітньої галузі суттєво збільшилося, наголосив й Андрій Райкович:
– Попередній і нинішній – це роки системної уваги до освіти. У 2016-у на цю галузь ми виділили 461 мільйон гривень, що на 20 відсотків більше, ніж у 2015 році, а в цьому вже передбачили 663 мільйони гривень, зростання – на 44 відсотки. Це суттєвий прорив в освіті. Ми зробили все, щоб не лише вчителі отримували підвищені заробітні плати з 1 січня, а й працівники дошкільних закладів, ведемо системну планову реконструкцію шкіл, закуповуємо комп’ютерні класи, інтерактивні дошки. Звичайно, все відразу виконати не можна, але ми йдемо вперед, крок за кроком. Стосовно стягнень коштів з батьків. Я заборонив директорам шкіл мати будь-які фонди.
Раніше були випадки, коли директори шкіл особисто очолювали батьківські фонди, самі збирали кошти. Сьогодні жоден із них такого не робить. Якщо хтось знає факти примусових поборів, звертайтеся до мене, на «гарячу» лінію. Ми дуже принципові в цих вимогах.
«Ніяка «ProZorro»
не відміняє совісті, чесності
і принциповості»
Озвучив міський голова свою позицію і стосовно вимог депутатів зменшити мінімальний поріг тендерних закупівель, дотримуватися регламенту міської ради, рівномірно розподіляти кошти між округами, прозоро розглядати земельні питання та проводити конкурси на заміщення вакантних посад.
Але що прикметно – ці вимоги у громади не викликали жодної зацікавленості. Це свідчить про те, що людям абсолютно байдуже, який, наприклад, мінімальний поріг тендерних закупівель. Так само їм байдуже, на що образилися депутати, які не ходять на сесії – кому не додали якусь копійку на округ, хто очолює земельну комісію. Для них головне, аби в місті вирішувалися нагальні проблеми.
– Сьогодні група депутатів вимагає від нас зменшити мінімальний поріг тендерних закупівель, що здійснюються через загальнодержавну систему «ProZorro», – звернув увагу громадськості очільник міста. – Хочу, щоб громада почула мене. Я прийшов сюди не політиканством займатися, я прийшов працювати системно. Те, що передбачено законом України, я виконував і буду чітко виконувати. А забаганки окремих депутатів я задовольняти не буду. Це не відповідає інтересам громади. Якщо хтось щось крав – то є покарання. Мало вкрав – адміністративне покарання, багато вкрав – сідай у тюрму. І ніяка «ProZorro» не відміняє совість людську, чесність, порядність і принциповість. Ми працюємо чітко в системі електронних закупівель. Якщо вартість закупівель товарів та послуг перевищує 200 тисяч, робіт – 1,5 мільйона, тоді все проводиться через публічні закупівлі. При допорогових закупівлях укладаються прямі договори, які оприлюднюються. Якби з боку міської влади, було щонайменше порушення цих принципів, була б антикорупційна справа, справа в прокуратурі. Тож я закликаю не спекулювати в цих питаннях. Я буду чітко крок за кроком виконувати те, що дозволено робити в цьому законодавчому полі в інтересах всієї громади.
Стосовно регламенту міської ради, то, як підкреслив очільник міста, ні він особисто, ні секретар міської ради, ні депутатська більшість його не порушували – якби такі факти були, напевне, так звана опозиція відразу ж подала б позов до суду. З іншого боку, те, що вона не ходить на сесії, якраз і є грубим порушенням регламенту, підкреслив міський голова. Те ж саме стосується й конкурсів на заміщення вакантних посад. Жодних нарікань на те, що вони проводяться із порушенням закону, немає, все відбувається відкрито і прозоро.
Відкинув Андрій Райкович і звинувачення в непрозорості роботи земельної комісії. Ті ж самі депутати, які підписали так званий меморандум, торік постійно нарікали на її роботу. Тому й було замінено голову цієї комісії. Зараз вона проводить свої засідання в режимі онлайн, будь-хто може спостерігати за процесом. А стосовно рівномірного розподілу коштів між округами – то це, переконаний очільник міста, неграмотно і неправильно, бюджет ніколи так не формувався. Акценти слід ставити на стратегічні об’єкти, важливі для всієї громади міста, а паралельно вирішувати поточні проблеми. Тим більше, що по кожній галузі розроблені довгострокові програми розвитку, в яких є об’єкти по всіх округах. Наводилися й факти, що раніше на округи так званої опозиції виділялися значні кошти, тож зараз просто ситуація почала вирівнюватися.
Висловив міський голова свою точку зору і стосовно вимоги надавати всім без винятку дозволи на встановлення автономного опалення. За його словами, це є порушенням постанови уряду, більше того – масове хаотичне відключення споживачів від централізованої системи теплопостачання призведе до комунального колапсу в місті.
«Ми хочемо,
щоб депутати
працювали!»
Під час громадського обговорення кропивничани досить емоційно висловлювали свою точку зору стосовно поведінки депутатів, які не ходять на сесії.
Так, неодноразово брала слово відомий в місті бізнесмен, меценат, член громадської ради при виконавчому комітеті Людмила Шубіна:
– Громаді байдуже – більшість ви чи меншість, Ми хочемо, щоб депутати працювали! Якщо не хочете цього робити – залишайте свої мандати, на ваші місця прийдуть люди, які прагнуть розвивати місто, які прагнуть, щоб людям жилося краще.
Людмила Шубіна також звернула увагу на відчутні позитивні зрушення, що відбулися у важливих соціальних сферах міста. Зокрема, вона зосередилася на медичній галузі, зазначивши, що влада робить дуже важливу і потрібну справу, створюючи гемодіалізний центр.
– Я будувала перший гемодіалізний центр, в якому обслуговуються мешканці всієї області. Він може обслужити не більше 125 осіб при цілодобовій роботі. Це ті люди, в яких відмовили нирки. Якщо не пройдуть процедуру гемодіалізу, через 3-4 дні вони почнуть помирати. У нас в місті 362 таких людини, що можуть недочекатися своєї черги і вмерти! Побудувати гемодіалізний центр треба було саме в середмісті, а не десь на околиці, наприклад у «рудівській» лікарні, як це спочатку пропонувалося. Цей центр створюється не за наш рахунок – місто знайшло найкращу європейську фірму, яка будує сучасний потужний центр. Це відповідь тим, хто лаяв владу за об’єднання двох пологових будинків.
На тому, що депутати не мають права вдаватися до бойкотів, наголосила і Вікторія Новікова, яка була депутатом минулої каденції міської ради.
– Цього разу я не змогла перемогти через партійну систему виборів, – зазначила Вікторія Новікова. – На мою думку, набагато справедливіше, коли люди вибирають депутатів по округах, голосуючи за кожного індивідуально. Ми обиралися до міської ради, щоб працювати на громаду. І ніколи такого не було, щоб хтось із нас відмовлявся ходити на сесії через якісь там вимоги. Всі питання слід вирішувати у сесійній залі.
Вікторію Новікову підтримали й інша мешканці міста:
– Бойкоти ні до чого хорошого не призведуть. Давайте приймемо звернення до цих депутатів, нехай або працюють, або поступляться своїми місцями іншим. Також пропоную дати юридичну оцінку їхнім діям.
– Я хочу нагадати депутатам: не ми – для них, а вони – для нас. Якщо вони про це пам’ятатимуть, все буде добре.
Андрій Райкович підкреслив, що він готовий до конструктивної роботи з усіма депутатами:
– Я – людина з досвідом адміністративної роботи, людина командної роботи і знаю, що таке працювати на результат. Переконаний, що депутати повинні бути налаштовані патріотично, щоб асоціювали себе не з членством в одній із дев’яти партій, а були патріотами, працювали на благо громади. Виникли суперечності, є власне бачення вирішення проблем у міському господарстві – я завжди готовий до діалогу. Але професійного і конструктивного. Я прийшов у міську раду не з політичного середовища. А з конкретного, прозорого, легального сектору економіки. Якщо я зумів ефективно організувати роботу одного з найбільших і найпотужніших харчових промислових підприємств України і ніколи не обманював двотисячний колектив, то я не дозволю собі ані зрадити, ані обманути двохсоттисячне місто. В легальному бізнесі маніпулювати, дурити, підставляти партнерів – моветон. Так само і в місцевому самоврядуванні, у міській владі – спекулювати на проблемах людей, підігрівати ситуацію, даючи порожні обіцянки, або заганяти місто в глухий кут – я так не звик! Я більше скажу – це не по совісті!
Я зобов’язуюся як міський голова включити до порядку денного дев’ятої сесії міської ради, яка має відбутися 16 травня, ті питання, що порушила група депутатів. Про це є відповідна інформація на сайті міської ради. Так, у демократичний, відкритий спосіб ми йдемо до діалогу. Ми поставимо ці питання на відкрите поіменне голосування. Я ні в чому не звинувачую депутатів, можливо, вони просто заблукали в ідеологічних питаннях, переплутали поняття “своє”, “твоє”, “наше”. Я сподіваюсь, що вони переглянуть свою позицію і не лише прийдуть на сесію, а й будуть продуктивно працювати, як цього вимагають закон і громада.
Олена ВЕЛИКА

Читайте також