Зокрема, деякі підприємці, з метою власного збагачення, вдаються до фальсифікації документів, які обґрунтовують обсяги викидів у атмосферне повітря. Так, службові особи приватного підприємства упродовж 2009 року, за відсутності в свідоцтві про атестацію вимірювальної лабораторії галузі щодо проведення вимірів викидів твердих суспендованих частинок в атмосферне повітря, уклали із 13 суб’єктами господарювання угоди на виготовлення та розробку документів, що обґрунтовують обсяги викидів, для подальшого отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Далі ці особи внесли завідомо неправдиві відомості до протоколів вимірювань викидів в атмосферне повітря, вказавши в них, що вимірювання проведено акредитованою лабораторією ТОВ "Силікон", яким дані роботи фактично не проводилися. Підроблені протоколи вимірювань службові особи цього підприємства використали для виготовлення та розробки документів, що обґрунтовують обсяги викидів, після чого надали їх представникам підприємств для отримання дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, незаконно отримавши за це від останніх кошти на суму понад 82 тис. грн. За вказаним фактом Кіровоградським міжрайонним природоохоронним прокурором 25.02.10 порушено кримінальну справу за ознаками злочинів, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 1 ст. 364 КК України. Слідство у справі триває.
Водночас за протестами природоохоронної прокуратури дозволи на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, видані суб’єктам господарювання на підставі вказаних сфальсифікованих документів, Держуправлінням скасовано.
Діяльність деяких підприємств та установ щодо проведення вимірювань викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря є нелегітимною. Як приклад, працівники відділу інструментально-лабораторного контролю Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області (далі – Відділ), у порушення вимог закону на право проведення метрологічних робіт не атестовані; частина засобів вимірювальної техніки, які застосовуються при проведенні вимірювань у сферах ДМН, не повірені, випробувальне обладнання не атестоване; наявна значна кількість хімічних реактивів із закінченим терміном придатності; в матеріалах за результатами вимірювань, у тому числі в протоколах, чисельні помилки, виправлення, а на окремих відсутні навіть підписи виконавців, котрі проводили вимірювання. На ці порушення природоохоронною прокуратурою начальнику Держекоінспекції в області внесено подання, за яким до дисциплінарної відповідальності притягнуто 6 працівників Відділу.
Продовжують мати місце факти здійснення суб'єктами господарювання викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без одержання на це відповідних дозволів. За інформацією Держуправління 129 суб'єктів господарювання області зволікають з оформленням дозволів на викиди за новою формою на 2010 рік.
Проведеною із залученням фахівців Держекоінспекції в області та ДП "Кіровоградстандартметрологія" перевіркою з цих питань виявлено 10 об'єктів підвищеної небезпеки – автозаправних станцій, які діють за відсутності дозволів на викиди забруднюючих речовин у атмосферне повітря та систем уловлювання парів нафтопродуктів, чим порушують вимоги чинного законодавства. За приписами природоохоронної прокуратури незаконну діяльність цих об’єктів підвищеної небезпеки Держекоінспекцією призупинено.
Всього за результатами перевірок із зазначених питань порушено кримінальну справу, принесено 14 протестів та внесено 24 приписи і подання, за якими до відповідальності притягнуто 6 посадових осіб органу державного контролю.