В Україні – масові отруєння сурогатним алкоголем. Станом на 11 жовтня зареєстровано 122 випадки отруєнь, 54 з них закінчилися летально, а частина тих, хто вижив, осліпли. У всіх потерпілих зафіксовано порушення згортання крові – коагулопатія (кровотеча з носа, дрібних ранок й так далі).
Спочатку потерпілих реєстрували тільки в Харківській області, однак згодом хвиля отруєнь докотилася до Донецької, Луганської, Миколаївської, Житомирської та Запорізької областей.
Що сталося
Продавали отруйну суміш по 26 гривень за пляшку об’ємом 0,5 л. В організмах загиблих виявили метиловий спирт. Тепер 3 тонни смертельної отрути під відомими брендами горілки розлетілися по прилавках магазинів всієї країни. Оскільки підробка мало чим відрізняється від оригіналу – небезпека отруїтися сурогатної горілкою досі велика.
Хто винен?
Правоохоронні органи затримали 27-річного харків’янина, який займався виробництвом отруйного алкоголю у себе вдома. Також заарештовано трьох спільників злочинця.
Хлопець спочатку продавав отруту знайомим. Незважаючи на багаторазові скарги на поганий стан після вживання сурогатного алкоголю, злочинець і його спільники продовжили виробництво у збільшених масштабах. Злочинці продавали горілку і коньяк.
Що таке
сурогатний алкоголь?
Сурогатний алкоголь – це спиртне, яке не перевіряли на якість. Іншими словами, спирт для виробництва не купувався в офіційних постачальників.
У народі такий алкоголь називають “пальонкою”. У це поняття входить і самогон, який виробляється нелегально і не перевіряється на якість.
Як готували
отруйний алкоголь?
Злочинці виробляли небезпечний продукт шляхом змішування спирту з водою з-під крана. Все це робилося в звичайній ванні, а розливалася смертоносна горілка у гаражі.
Акцизи і наклейки для пляшок шукали на смітниках і друкували на принтері.
Де злочинці взяли
метиловий спирт?
Метиловий спирт злочинці купували у підприємства в Сіверськодонецьку (Луганська область). А сам продукт був завезений з Росії. Вільно купити метанол не можна, адже речовина є сильною отрутою.
А для того, щоб перевозити метиловий спирт, потрібно створити спеціальні умови і отримати дозвільні документи.
Як такий алкоголь розійшовся по магазинах?
Як повідомляють правоохоронні органи, злочинці торгували в інтернеті і продавали знайомим. Також алкоголь виявився і в магазинах. Отруйне спиртне потрапити на прилавки могло тільки одним шляхом: воно не купувалося в офіційного постачальника.
Як відомо, через акцизні збори, які встановлюються державою, горілка зі спиртом, що пройшов спеціальну перевірку, буде коштувати дорожче, ніж те, що змішували вдома злочинці.
Вина на поширенні 3 тонн сурогатного алкоголю також лежить і на власниках торговельних точок, які закуповували отруйне спиртне замість того, щоб звертатися до офіційних постачальників.
Як уберегтися
від отрути?
На сьогодні мінімальна ціна за пляшку горілки об’ємом 0,5 л становить близько 55 гривень. Це обумовлено акцизним збором. Горілка за нижчу ціну, в тому числі і по 26 гривень за 0,5 л, є сурогатним алкоголем.
Купувати алкоголь в дрібних магазинах з незрозумілими брендами і відсутністю акцизів не рекомендується. Інакше ризикуєте натрапити на той самий отруйний алкоголь.
Що таке метиловий спирт (метанол)?
Метанол – це сильна отрута, яка окислюється в організмі до формальдегіду. Формальдегід в свою чергу має перший клас небезпеки для людини і класифікується, як надзвичайно небезпечна речовина. Всього 10 мл прийому його всередину можуть дати летальний результат.
Тільки вдумайтеся – формальдегід використовується як консервант біологічних речовин, організмів і органів для створення анатомічних препаратів (вони використовуються студентами-біологами і медиками). Він викликає денатурацію білків, тому з його допомогою дублять шкіру в шкіряному виробництві, створюють фотоплівку, смоли, фарби і вироби з пластику.
Як розрізнити метанол?
Метанол – це спирт, який за своїми фізичними властивостями дуже схожий на етанол – такі ж колір і запах. Відрізнити етанол (звичайний алкоголь) від метанолу можна тільки в лабораторії. Тому немає нічого дивного в тому, що горе-виробники нічого не запідозрили.
Як дізнатися, що отруївся метанолом?
Ознаки отруєння метанолом – озноб, нудота, сльозотеча і різь в очах, біль і печіння в роті і горлі, спрага, блювота з кров’ю, запаморочення і непритомність.
Навіть якщо людині вдалося врятувати життя, згодом канцероген призводить до погіршення зору (формальдегід згубно діє на сітківку ока), ураження органів дихання, нирок і печінки.
Що робити,
якщо отруївся
метиловим спиртом?
Самостійно в домашніх умовах хворому з гострим отруєнням сурогатом, що містить метанол, мало чим можна допомогти. Постарайтеся забезпечити потерпілому доступ свіжого повітря, звільнити від тиску одягу.
Краще не стримувати блювотні позиви – вони свідчать про те, що організм сам бореться з токсинами. Допомогти йому можна прийнявши активоване вугілля та промивши шлунок содовим розчином. Після чого давати пити багато води.
Примітно, що антидот метанолу – етанол (звичайний алкоголь) в кількостях, що перевищуює дозу прийнятого метанолу. Але вводити його в організм (внутрішньо у вену або орально) можуть тільки медики.