Варто зазначити, що, відповідно до нововведень вітчизняного законодавства, норми споживання теплової енергії для мешканців будинків, обладнаних лічильниками, встановлює Національна комісія з регулювання електроенергетики, а для тих споживачів, у помешканнях яких відсутні прилади обліку теплової енергії, – орган місцевого самоврядування. При цьому враховується і поверховість будинків, адже ті, хто мешкає вище п’ятого поверху, використовують тепла більше, ніж жителі нижніх поверхів. Тому доводиться вираховувати середню цифру зазначеного нормативу.
Розрахунки зробив департамент житлово-комунального господарства міської ради та виніс їх на розгляд членів виконавчого комітету. Отже, нормативи споживання теплової енергії для абонентів ДП "Кіровоградтепло" ТОВ "ЦНТІ УНГА" затверджені у розмірі 0,0247 Гкал на квадратний метр опалювальної площі. Для КП "Теплоенергетик", яке надає послуги жителям селища Нового, норматив становить 0,0237 Гкал, для споживачів, які користуються послугами відокремленого підрозділу "Теплоелектроцентраль" КП "Теплоенергетик", – 0,03 Гкал на квадратний метр опалювальної площі. Нормативи встановлюються раз на п’ять років. Як повідомив директор ДП "Кіровоградтепло" Андрій Карауш, зазначені розрахунки споживання теплової енергії були обраховані з урахуванням максимального температурного показника для Кіровограда – 21 градус нижче нуля. Це фактичні витрати підприємства на фактично опалювальну площу.
Після цього перейшли до розгляду тарифного питання. Віднині встановлення нових тарифів на теплопостачання також знаходиться у компетенції Національної комісії з регулювання електроенергетики, і НКРЕ це зробило для кіровоградських теплопостачальних підприємств, винісши відповідну постанову 14 грудня нинішнього року. Однак тариф цей встановлюється за кількість теплової енергії, а орган місцевого самоврядування повинен обрахувати, скільки він становитиме за опалення одного квадратного метра. Начальник управління економіки, інвестицій, зовнішньоекономічного розвитку та комунальної власності міської ради Олена Осауленко зазначила, що з огляду на всі розрахунки визначено тариф у розмірі 7,51 гривні за квадратний метр опалювальної площі. Нині кіровоградці сплачують 6,68 гривні, тобто тариф зріс всього на 68 копійок, а не на кілька гривень, як пророкували деякі "експерти".
Новий тариф набирає чинності з першого січня 2011 року, і за ним сплачуватимуть мешканці будинків, обладнаних лічильниками. Для тих, хто не має приладів обліку, новий тариф вступить у дію через 30 днів з моменту опублікування рішення виконавчого комітету про це.
У компетенції міської влади залишилось право надавати дотацію тим комунальним підприємствам, які зазнають певних затрат через різницю між фактичними витратами та встановленим тарифом на теплопостачання. Це стосується КП "Теплоенергетик", адже відомо, що відповідні послуги для мешканців селища Нового досить вартісні (від 10 до 14 гривень), тому влада постійно дотує підприємство. Якщо торік у місцевому бюджеті дотація становила 600 тисяч гривень, то вже нинішнього року її заплановано збільшити до одного мільйона 300 тисяч гривень. Таким чином, усі споживачі теплової енергії зрівняні у своїх правах, а місцевий бюджет покриватиме теплопостачальному комунальному підприємству різницю, що виникає через невідповідність фактичних витрат та встановленим тарифом для населення.
Дехто із представників ЗМІ, які були присутні на засіданні виконавчого комітету, зрозуміли так, що це міська влада підвищила тариф на тепло. Однак під час прес-конференції, яка відбулася минулої середи, заступник міського голови Віктор Андрєєв чітко пояснив: затверджувати тарифи на тепло – не в компетенції міської ради, відповідно до нового законодавства, ці повноваження передані Національній комісії регулювання енергетики, яка й підвищила вартість тепла для споживачів кіровоградських теплопостачальних підприємств. Оскільки ці тарифи вона встановила відповідно до кількості теплової енергії, визначивши ціну однієї Гкал, виконкому міської ради довелося ухвалити рішення, вирахувавши, скільки коштуватиме опалення квадратного метра загальної площі житла. У принципі, це рішення можна вважати формальним – навіть якщо воно не було б прийняте, послуга для кіровоградців, згідно з постановою НКРЕ, все одно б подорожчала, але виникли б труднощі з обрахуванням плати за опалення, адже із 900 будинків, які підключені до системи централізованого опалення, лічильниками теплової енергії обладнані тільки 360.
Своє рішення комісія мотивувала тим, що НАК "Нафтогаз України" значно підвищила вартість газу для підприємств теплоенергетики з першого вересня нинішнього року. Якщо до цього вартість тисячі кубів блакитного палива становила 870 гривень, то вже у вересні вона зросла до 1309 гривень. До слова, НКРЕ й так досить суттєво затягнула процес прийняття рішення щодо нових тарифів, тому теплогенеруючим підприємствам довелось розпочинати опалювальний сезон та працювати деякий час, виходячи зі старої ціни, що, зрозуміло, завдавало тепловикам збитків.
Варто врахувати також і те, що завдяки прийняттю виконкомом Кіровоградської міської ради рішення щодо встановлення тарифів на послуги централізованого опалення вдалося не допустити дискримінації частини споживачів. Справа в тому, що економічно обгрунтована вартість тепла для жителів селища Нового, які споживають його від основної енергозатратної котельні, становить 13 гривень за квадратний метр, від модульної котельні – 11,41 гривні. Якби тарифи було встановлено в такому розмірі, це могло б викликати соціальну напругу в місті. Тому виконком встановив єдиний тариф для всіх– 7,51 гривні за квадратний метр опалювальної площі, а різниця в тарифах тепловикам покриватиметься за рахунок дотації із міського бюджету.
Наостанок Віктор Андрєєв додав, що малозабезпеченим верствам населення взагалі не варто переживати з приводу зростання тарифу на тепло, адже вони оформили субсидії, тому підвищення ціни їх не торкнеться.