29 січня в Україні відзначали День пам’яті героїв Крут.
Минуло 102 роки з того дня, як українцям вдалося зупинити просування на Київ майже чотиритисячної більшовицької армії Муравйова і таким чином дозволити українській делегації підписати Брестський мирний договір. Більш як 400 молодих хлопців-добровольців, студентів куреня Січових стрільців Київського університету Святого Володимира та гімназистів київських гімназій, а також курсантів військових училищ, офіцерів та вояків армії УНР свідомо принесли себе в жертву в ім’я майбутніх перемог України. Вони зустріли ворога біля залізничної станції Крути, що на Чернігівщині. І після п’ятигодинного бою вимушені були відступити.
Студентська чота, яка налічувала близько 30 бійців, серед яких був наш земляк – Володимир Шульгин, іменем якого назвали одну з вулиць Кропивницького, потрапила у полон. Після звірячих катувань більшовики стратили хлопців
Цей подвиг навічно записаний в українську історію як приклад самовідданої жертовності молоді в ім’я незалежності України.
На честь цієї події учні ЗОШ кропивницької №20 підготували загальноміський захід «Крути – наш біль невмирущий».
– Ми хочемо донести до наших учнів пам’ять про тих студентів, які загинули під Крутами, – зазначила заступник директора школи з виховної роботи Катерина Демешко. – Вони мають знати героїчну історію нашої держави та пам’ятати, що без минулого немає майбутнього.
Перед учнями та гостями навчального закладу виступила вчителька історії Вікторія Бачинська, яка розповіла присутнім про великий подвиг, 16 – 19-річних юнаків, історичні події 1917–1918 років, як упала Російська імперія та було створено Центральну Раду, оборону Києва від війська Муравйова. Старшокласники підготували тематичну літературну композицію на честь героїчного вчинку своїх ровесників в ім’я вільної України.
Учасники заходу мали можливість переглянути фрагменти історичної хроніки та художнього фільму «Крути. 1918», більш детально зануритись в історичні події української визвольної боротьби сторічної давнини.
Музичний супровід на бандурі здійснювала керівниця шкільного гуртка бандуристів Наталія Ігнатенко. А патріотичні пісні прозвучали у виконанні учня Дениса Бураги та вчительки співів Анни Мамченко.