Епідситуація в Кіровограді – стабільна

Як зазначив Іван Іванович, протягом звітного періоду не реєструвалися спалахи та групові захворювання гострих кишкових інфекцій, пов’язані з продуктами громадського харчування, і харчової промисловості, перебуванням дітей в організованих колективах, а також з централізованим водопостачанням. Усього протягом 2010 року було зареєстровано 977 випадків гострих кишкових інфекцій, що на 0,5 відсотка менше, ніж у 2009 році. Знизилася захворюваність шигельозами та гастроентероколітами. Тенденція знищення захворюваності на гострі кишкові інфекції зберігається і нинішнього року. Показово, що при цьому зменшується серед захворілих й питома вага дітей.

Для недопущення погіршення епідемічної ситуації вживався ряд заходів: семінари, навчання з працівниками лікувальних, навчальних закладів, щоквартально перевірялися об’єкти державного санітарно-епідеміологічног нагляду високого ступеню ризику, заклади інтернатного типу, проводилася санітарно-освітня робота.

Торік було зареєстровано 8 випадків захворюваності на гепатит А проти 38 випадків в 2009 році. Міський показник захворюваності в 1,7 раза нижчий середньообласного. За 2 місяці 2011 року зареєстровано один випадок вірусного гепатиту А.

Відносно стабільною залишається й ситуація із захворюваністю інфекціями, керованими засобами специфічною профілактикою, - не зареєстровано випадків захворювання на дифтерію, правець, поліомієліт, гстрий в’ялий параліч та кір. Водночас через недостатнє забезпечення вакцинами та анатоксинами в 2010 році річний план вакцинації та ревакцинації проти дифтерії, кашлюка, правця виконано на 16,7 відсотка – 57,5 відсотка. Щомісячний показник своєчасності початку імунізації дітей проти дифтерії та кашлюку в 2010 році становив від шести до 33 відсоків, в середньому за 2010 рік – 19 відсотків в зв’язку з обмеженням постачання комбінованої вакцини Пентаксим, медичними протипоказаннями та відмовами батьків. Річний план туберкулінодіагностики в 2010 році виконано на 92 відсотки, оскільки кошти на закупку туберкуліну виділялися з міського бюджету. Іван Касьяненко зазначив також, що наприкінці 2010 року, як ніколи, було багато щеплено проти грипу – більше чотирьох тисяч осіб. За його словами, це позитивно позначилося на перебігові нинішнього епідсезону по грипу та ГРВІ – не зареєстровано смертельних випадків, майже немає у хворих ускладнень.

За словами головного державного санітарного лікаря, нинішній епідсезон по грипу та ГРВІ характеризується двома періодами підйому захворюваності – у грудні та в березні. З 10 по 14 березня був пік захворюваності – 514,8 випадка на 10 тисяч населення. В абсолютних цифрах за два місяці 2011 року по місту зареєстровано 12393 випадки ГРВІ та грипу, у тому числі 7920 випадків (62,9 відсотка) – серед дитячого населення. Під час вірусологічних досліджень виділялися антигени аденовірусу, грипу В, РС-вірусу, парагрипу, пандемічного грипу А (H1N1), грипу А. Тимчасово призупинялося навчання у восьми класах чотирьох загальноосвітніх шкіл. Зараз, зазначив Іван Касьяненко, рівень захворюваності іде на спад, він уже нижчий епідпорогу, а у зв’язку із тим, що незабаром – канікули, ситуація взагалі повинна нормалізуватися.

Окремо Іван Касьяненко зупинився на такому захворюванні, як сказ. За словами головного державного санітарного лікаря, незважаючи на те, що останніми роками випадків захворювання серед людей в Кіровограді не зареєстровано, проблема залишається актуальною через велику кількість у місті бродячих собак. Щороку до лікувальних закладів у зв’язку з укусами тварин звертається близько 800-900 осіб. За два місяці нинішнього року за антирабічною допомогою звернулося 82 потерпілих, з них 67 дорослих та 15 дітей. Призначення антирабічні щеплення трьом потерпілим.

Відносно нова проблема для Кіровограда – почастішання випадків укусів кліщами, що можуть викликати кліщові бореліози. Протягом 2010 року зареєстровано 40 звернень громадян міста до лікувальних закладів у зв’язку з укусами кліщів. З них у 18 випадків людей покусали кліщі в зелених зонах обласного центру, 22 – за межами міста під час відпочинку та збирання грибів.

Також Іван Касьяненко розповів присутнім про ризик захворювання на малярію, що є актуальним для Кіровограда. Предумови для цього є. В Кіровограді час від часу реєструються випадки захворювання на малярію осіб (один із останніх – нинішнього року, хворий «привіз» недугу з Єгипту, де перебував у грудні), що повернулися з тропічних країн. За даними туристичних агентств, протягом останніх років щорічно наші земляки бувають у країнах, ендемічних з малярії, наприклад, у 2010 році таких було 224 особи. Водночас майже половину року в Кіровограді – сприятлива погода для розможення малярійних комарів (температура повітря – вище 16 градусів). Із 12 наявних водоймищ 9 є анофелогенними, чисельність личинок малярійних комарів на них коливається від 14 до 46 екземплярів на квадратний метр, що вище середнього показника в Україні. Особливу тривогу у лікарів викликає той факт, що частина річки Інгул в центрі міста ще повністю не розчищена від очерету, через що створюються сприятливі умови для розмноження маларійних комарів. Іван Касьяненко звернув увагу на те, що останніми роками робота по розчищенню русла (в районі обвідного каналу) ведеться досить активно, і висловив сподівання, що найближчим часом вона буде завершена.

Читайте також