Досвід ОСББ: де і чому повчитись

Один із напрямків реформи житлово-комунальної галузі – створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. З моменту ухвалення Верховною Радою України Закону “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку” процес утворення таких об’єднань у Кропивницькому прискорився – за два роки в обласному центрі з’явилося близько 90 ОСББ. Люди почали усвідомлювати, що ніхто не утримуватиме їхній дім краще за них самих. Влада підтримує цю ініціативу. Якщо у минулому році на допомогу таким об’єднанням було виділено у міському бюджеті лише мільйон гривень, то вже у нинішньому – 2,5 мільйона. Зараз триває процес розгляду проектів, які подали голови ОСББ для вирішення нагальних проблем своїх багатоповерхівок.
Варто зауважити, що представники влади неодноразово виїздили в інші міста, аби вивчити їх досвід зі створення ОСББ, їх діяльності. Як з’ясувалося, роблять це і самі керівники таких об’єднань. Зокрема, до редакції “Вечірньої газети” завітала голова ОСББ “Изумрудный” – багатоповерхівки на вулиці Космонавта Попова, 22, корпус 2. Вона побувала у Луцьку в рамках Всеукраїнського форуму “Теплі кредити”, організованого криворізькими активістами, де мала змогу перейняти досвід ОСББ в цьому місті. Від Кропивницького на форумі було лише двоє представників, від Олександрії – восьмеро. Враження висловлює одним словом: “Супер!”
– Зараз у них – понад 300 ОСББ, – розповідає Лідія Григорівна. – Вдвічі збільшили їх кількість лише за останній рік. Таким темпам завдячують державній програмі кредитування на утеплення житлових споруд, запровадження ефективності у використанні енергоресурсів. Брали такі кредити для утеплення стін, заміни вікон та дверей, встановлення лічильників, реконструкції інженерних мереж. В їхньому місті досить малий відсоток власників автономного опалення у квартирах багатоповерхівок, тому особливу увагу приділяють спорудженню газових міні-котелень, щоб зменшити витрати тепла від його виробництва до надходження до житлового будинку. І перший помічник їм у цій роботі – міська влада. Прикметно, що вона не розділяє будинки – перейшли вони до управління ОСББ, чи й досі перебувають у комунальній власності. Всім підтримка однакова.
А який там благоустрій прибудинкових територій! Нерідко – за рахунок кредитів. Одне ОСББ може взяти одночасно два-три кредити. При цьому влада допомагає погашати процентну ставку.
Ми ознайомились із роботою багатьох ОСББ. Мене, наприклад, цікавило питання вивезення сміття. У Луцьку всі контейнерні майданчики - криті. Контейнери закриваються кришками. Сміття не розносить вітром, навколо – чистота та порядок. А коли створюєш ОСББ, люди запитують, чому на гривню збільшили плату за вивезення сміття. А чому ж ви раніше не запитували у керівників ЖЕКів, чому встановлюються такі чи інші тарифи? Добре, що люди почали замислюватись, але їм не вистачає знань та розуміння того, що таке ОСББ. Мешканці є власниками своїх квартир і повинні розуміти, що вони також є власниками і всього житлового будинку. Поки що людям важко донести, що вони самі відповідають за своє житло.
А от коли така роз’яснювальна робота серед населення ведеться системно, то і результат відчутний. Так, у Луцьку тарифи на утримання житла досить високі. Там він становить до п’яти гривень за квадратний метр, а то й більше. Але тариф розділяється на дві половини. Частину перераховують у резервний фонд, а потім використовують на ремонти, інша йде на утримання будинку та прибудинкової території. Словом, на рахунку постійно мають бути кошти, тоді можна й кредити брати, участь у різних програмах тощо. Люди розуміють, що це їхнє житло, вони співвласники і його потрібно утримувати. А нашій міській владі потрібно зараз більше надавати допомоги ОСББ. Не розраховувати на те, що частина мешканців створить об’єднання, а інша, пасивніша – перейде у підпорядкування керуючих компаній. І немає гарантій, що новостворені компанії не встановлять високі тарифи, проти яких так виступають наші люди. А потім порахуєш, і виходить, що тарифи економічно обґрунтовані.
Цікавило мене й те, як організовано роботу їхнього управління ЖКГ міськради, як вони співпрацюють з ОСББ. Цим напрямком роботи там займаються двоє працівників. Один веде підготовчу роботу зі створення ОСББ, зокрема, готує весь пакет документів для таких об’єднань, організовує правовий всеобуч. Коли новостворене ОСББ зареєстровано і його діяльність переходить у цілком законне русло, ним продовжує опікуватись інший працівник. Так само відбувається правова підтримка, роз’яснення, як вести документацію, працювати з мешканцями. Словом, надається вся необхідна інформація. У нас такого немає. Працює з нами одна особа, яка не просто завантажена роботою, а перенавантажена. Адже у кожного вже створеного об’єднання – різні проблеми. І ми розуміємо, наскільки важко все охопити, налагодити роботу. Тоді ми починаємо “смикати” і начальника головного управління ЖКГ, і його заступників, і спеціалістів. Вони не відмовляються, допомагають нам, але варто цю роботу систематизувати. Я особисто з цієї поїздки взяла для себе багато корисного – і по кредитуванню на утеплення будинків, і по ремонту та заміні ліфтів (це дуже складний напрямок роботи, як писати проекти, участь у яких програмах брати, словом, залучати кошти, звідки тільки можна). Треба нашій міській владі створити школу для голів ОСББ. Не просто семінари проводити раз на квартал, а організувати постійно діючу школу, де кожен керівник зможе отримати допомогу. Ось був семінар з оподаткування землі, на якій стоїть будинок. Податківці наголошували. що за землю платити треба. Але коли ми заглибились у законодавство, то зрозуміли, що якщо немає документів на землю, то і платити не можна. А нам розповідають інше. Як бути? У нас же немає офіційних документів на землю, а будинки перебувають у комунальній власності. Яка ж це комунальна власність, якщо майже всі квартири приватизовані? Виходить, що всередині будинку – приватна, а зовні – комунальна. Добре, що ми знайшли спільну мову з нашим депутатом міської ради Олександром Рокожицею. Допомагають нам у благоустрої території й комунальні підприємства. Дякуємо за підтримку.
У головному управлінні ЖКГ міської ради також налаштовані на співпрацю з головами ОСББ, діє програма підтримки таких об’єднань. Як розповів начальник управління Віктор Кухаренко, в нинішньому році передбачено 2,5 мільйона гривень на це. Зараз до реалізації підготовлено два проекти – на вулицях Івана Похітонова та Євгена Маланюка.
– По першому ОСББ буде відремонтовано дах, по другому – внутрішні мережі, – зазначив посадовець. – Ще шість об’єднань також підготували проектно-кошторисну документацію для реалізації своїх проектів на умовах співфінансування (80 відсотків коштів з міського бюджету, решта – гроші ОСББ). Зараз ця документація опрацьовується і буде винесена на розгляд постійної депутатської комісії, адже фінансування здійснюватиметься лише в рамках відповідної програми підтримки ОСББ.
Суми фінансування дещо уточнює заступник начальника головного управління ЖКГ Тетяна Савченко:
– Зокрема, на будинок на вулиці Похітонова передбачено 100 тисяч гривень, на Маланюка, 22 – 324 тисячі. Інші проекти розраховані на суми в межах 100 – 120 тисяч гривень.
Отже, чи то голови новостворених ОСББ у нас не такі активні, чи у них не вистачає інформації про загальноміську програму, але шість проектів на 90 ОСББ – щось дуже мало. Якщо управління не активізує свою роботу з підтримки кропивницьких ОСББ, то ті мільйони ризикують залишитись не освоєними.
Записала Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також