30-та річниця ава- рії на Чорнобильській АЕС, яку незабаром будуть відзначати в Україні, стала приводом для зустрічі міського голови Андрія Райковича з ліквідаторами наслідків цієї катастрофи, яких у Кіровограді нині проживає понад 2200.
У зустрічі, на яку прийшло понад сто ліквідаторів, взяли також участь керівники виконавчих органів міської ради.
Хвилиною мовчання були вшановані ті чорнобильці, які не дожили до сьогоднішнього дня.
А далі йшлося про проблеми, які найбільше сьогодні турбують учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. Розмова вийшла доволі емоційною, але конструктивною.
Переважна частина скарг стосувалася медичного обслуговування. Чорнобильців ображає, що сьогодні в закладах охорони здоров’я навіть зняли таблички, де вказувалося, що вони мають право на обслуговування поза чергою. Крім того, дуже часто за аналізи та обстеження з них вимагають плату. Інколи на одне дослідження необхідно витратити майже півтори тисячі гривень.
Варто відзначити, що більшість скарг ліквідаторів стосувалась обласних лікувальних закладів. При цьому доволі позитивно відгукувались вони про організацію медичного обслуговування в міській лікарні швидкої медичної допомоги. А от ставлення до чорнобильців у центрі первинної медико-санітарної допомоги №2, що на вулиці Космонавта Попова, залишає бажати кращого.
Присутні на зустрічі ліквідатори аварії на ЧАЕС запропонували відкрити на базі одного з лікувальних закладів відділення, яке б обслуговувало виключно чорнобильців. Та, на жаль, за умов нинішньої реформи галузі зробити це буде неможливо, і медичну допомогу вони отримуватимуть за місцем проживання.
– Я можу вам обіцяти, що ми проведемо нараду за участі головних лікарів, та представників управління охорони здоров’я, – наголосив Андрій Райкович. – Ми порахуємо кожну копійку, виділену з бюджету, на лікування тієї чи іншої категорії громадян, та виробимо алгоритм, так звану дорожню карту, за якою надаватимемо якісну медичну допомогу.
Також учасників зустрічі хвилювали питання належного надання житлово-комунальних послуг, реформування сфери ЖКГ, здійснення ремонтів у оселях родин померлих чорнобильців, а також забезпечення житлом сімей ліквідаторів. А ще було висловлено чимало претензій до перевізників та хамського ставлення водіїв маршруток до представників пільгових категорій, до яких відносяться й чорнобильці.
Однією з умов викоренення подібного нелюдського ставлення до тих, хто своє здоров’я поклав у боротьбі з “мирним” атомом, Андрій Райкович вважає створення комунального підприємства “Електротранс”, про що і повідомив присутнім. Діяльність такого комунального підприємства, додатковий випуск на лінії, окрім тролейбусів, ще й великих автобусів допоможуть суттєво розвантажити маршрутні таксі, а також вирішити проблеми перевезень пільгових категорій громадян. Міський голова закликав присутніх у разі порушення їхніх прав телефонувати на “гарячу лінію” сервісного центру муніципальних послуг.
Учасники зустрічі були одностайні у тому, що діалог влади і громадськості є обопільно корисним. Тож вже незабаром міський голова знову зустрінеться з ліквідаторами. На наступній зустрічі збираються говорити про план проведення в місті заходів до 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС.
Вадим МЕДВЕДЄВ
Фото Олега ШРАМКА