Тривалий час у поняття розвитку медичної галузі вкладалося лише фінансування утримання закладів, закупівлі ліків та обладнання. Однак у Кропивницькому вдалося ці стереотипи подолати. Вперше протягом року у місті відкрито відразу чотири новітніх сучасних медзаклади. Кожен із них – це порятунок для людей з тією чи іншою хворобою.
Так, одинадцятого вересня відбулися входини в амбулаторію загальної практики-сімейної медицини № 4 центру первинної медико-санітарної допомоги № 2, що на вулиці Генерала Жадова. В урочистостях з нагоди прийняття в експлуатацію другої черги амбулаторії взяли участь міський голова Андрій Райкович, секретар міської ради Андрій Табалов, а також народний депутат України Костянтин Яриніч.
На ремонт та оснащення закладу з міського бюджету було виділено близько одного мільйона гривень. Кабінети сімейних лікарів, реєстратура, маніпуляційна кімната, кабінет ЕКГ та інші приміщення якісно відремонтовані, закуплено нові меблі, медичне обладнання. За словами начальника управління охорони здоров’я міськради Оксани Макарук, ця амбулаторія – пілотний проект із запровадження електронного реєстру пацієнтів. Незабаром тут встановлять додаткові комп’ютери, іншу оргтехніку.
Завідуюча амбулаторією Надія Пупань зазначає, що такий ремонт у закладі зроблено вперше за 25 років його існування. Він був конче необхідний, тим більше, що тут обслуговується понад чотири тисячі дорослих та одинадцять тисяч дітей.
Наступного дня було відкрито перинатальний центр другого рівня. Перерізали червону стрічку перед входом у медзаклад голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, Андрій Райкович, Андрій Табалов, Костянтин Яриніч та інші.
– Міська влада поставила перед собою завдання і його досягла: створити у Кропивницькому сучасний, комфортний, добре оснащений пологовий будинок з функціями перинатального центру другого рівня, який би мало чим поступався обласному перинатальному центру, – наголосив Андрій Райкович. – Ми пройшли нелегкий шлях. Довелося здолати непорозуміння, яке виникло при злитті двох міських пологових будинків. Але завдяки цьому ми тепер маємо потужний медичний заклад з високопрофесійним колективом. Я дякую усім депутатам, які голосували за це рішення і підтримали ідею створення центру.
У подарунок пологовий будинок отримав сертифікат на мільйон 150 тисяч гривень для придбання сучасного рентген-апарату для новонароджених. Документ вручили головному лікарю пологового будинку Людмилі Романів. А після офі- ційної церемонії відкриття вона запросила всіх присутніх оглянули відремонтовані приміщення.
Роботи стартували три роки тому. У приміщенні виконали капітальний ремонт, благоустроїли територію. На це з міського бюджету виділили 11,9 мільйона гривень. Придбано сучасне медичне обладнання, зокрема, апарат ультразвукової діагностики преміум-класу, кольпоскопи, біохімічний напівавтоматичний аналізатор, апарати штучної вентиляції легенів для дорослих та новонароджених, концентратори кисню, монітори пацієнта та багато іншого. На все це витратили 4,7 мільйона гривень бюджетних коштів.
– Пологовий будинок надаватиме спеціалізовану медичну допомогу вагітним, породіллям, новонародженим, гінекологічним хворим, – розповіла Оксана Макарук – У стаціонарі –160 ліжок, шість індивідуальних пологових залів та одна індивідуальна палата для жінок з інфекційними захворюваннями. Вони оснащені всім необхідним медичним обладнанням для безпечних пологів. Вистачає для повноцінної роботи і фахівців – нині тут працюють 550 медиків.
Понад рік тривала реконструкція одного з корпусів міської лікарні швидкої медичної допомоги, де тепер створено найсучасніший інсультний центр на 50 ліжко-місць. На ці цілі витрачено близько восьми мільйонів гривень.
У цій же будівлі розташувався і діагностичний центр з новітнім обладнанням, в тому числі й комп’ютерним томографом. Як зазначив при огляді новоствореного відділення Олександр Чорноіваненко, подібних закладів в області немає. Приємно був вражений і запрошений на урочистості з нагоди його відкриття заслужений лікар України професор Інституту неврології імені Ромоданова керівник судинно-неврологічної служби України Леонід Яковенко. Він запропонував кропивницьким медикам всіляку підтримку в оволодінні найновішими методиками лікування відповідних захворювань. Костянтин Яриніч високо оцінив виконану роботу, зазначивши, що в усій Україні лікувальні заклади за таким рівнем оснащеності мають лише кілька обласних центрів.
Головний лікар міської лікарні швидкої медичної допомоги Валерій Скороход провів екскурсію відділенням та продемонстрував медичне обладнання та апаратуру, придбану для лікувального закладу, на що було витрачено два мільйони 700 тисяч гривень.
Завідуючий відділенням Сергій Кочерга зазначив, що зараз тут створено всі умови для належного лікування людей. Ретельно продумано “шлях пацієнта”, адже більшість інсультних хворих потрапляє на лікування у надзвичайно тяжкому стані, коли їх навіть не можна транспортувати. Тому важливо відразу встановити правильний діагноз, чому запорукою є найновітніше медичне обладнання провідних світових виробників. Для тяжкохворих оснащено палату інтенсивної терапії. Всі лікарі, які працюватимуть у відділенні, пройшли відповідну підготовку в провідних профільних медичних закладах України, домовились із столичними науковцями про проведення необхідних для підвищення кваліфікації майстер-класів безпосередньо на базі інсультного центру.
– Міська влада визначила кілька перспективних напрямків розвитку медичної галузі у нашому місті, зокрема – створення перинатального центру другого рівня, інсультного та гемодіалізного відділень, – зазначила Оксана Макарук. – І ось після близько двох років наполегливої роботи ми представляємо кропивничанам її результати. Тепер же маємо подумати про залучення найкваліфікованішого медперсоналу.
– А цьому сприятиме будівництво житла для медиків, – додав міський голова. – Вже у наступному році розпочнемо спорудження багатоквартирного житлового будинку, щоб молоді спеціалісти від нас не тікали, можна було запросити висококваліфікованих фахівців.
У будівлі неврологічного відділення також розташовано сучасний діагностичний центр “МРТ-ЕЛІТ”. По закінченні урочистостей представник діагностичного центру та очільниця управління охорони здоров’я міської ради підписали угоду про соціальне партнерство, яка дозволить пільговим категоріям населення отримувати широкий спектр діагностичних послуг безкоштовно.
Трохи більше, ніж півроку, знадобилось міській владі, щоб створити відділення амбулаторного гемодіалізу у міській лікарні №2 імені святої Анни у будівлі пологового будинку №2. Проект доводилось реалізовувати, як то кажуть, з нуля. Це був не просто ремонт приміщень для відділення та оснащення їх новітньою апаратурою для лікування хворих на ниркову недостатність. Адже будівля є пам’яткою архітектури, тому потрібно було зібрати купу документів та пройти безліч інстанцій.
І ось 14 вересня урочисто відкрилось відділення амбулаторного гемодіалізу. Відтепер 126 мешканців Кропивницького, хворих на хронічну ниркову недостатність, які потребують гемодіалізу, отримали свій шанс на повноцінне життя.
На відкриття медзакладу завітали не лише керівництво міста та області, а й чимало представників медичної спільноти обласного центру, пацієнти, які будуть відтепер обслуговуватись у комфортних умовах.
Теплі слова вітань лунали від голови обласної державної адміністрації Сергія Кузьменка, голови обласної ради Олександра Чорноіваненка, будівельників, представників фірми “Фрезеніус Медікал Кер Україна” – провідного світового постачальника обладнання для гемодіалізу. Але головним іменинником цього дня був Андрій Райкович – адже це був його програмний ключовий об’єкт, який він пообіцяв своїм землякам при обранні його міським головою.
– Цей сучасний медичний заклад стане взірцевим, він вкрай необхідний кропивничанам, які хочуть жити повноцінним життям, а не чекати черги на лікування в обласній лікарні, – зазначив Андрій Райкович. – За сім місяців нам вдалося здійснити неймовірне. Головне – пояснити людям плани міської влади, розсіяти ті чутки, які ширилися містом, про ліквідацію медзакладу, приватизацію та ще багато іншого. 16 листопада минулого року ми підписали меморандум щодо оснащення діалізного відділення в Кропивницькому між міською радою та ТОВ “Фрезеніус Медікал Кер Україна”. Цей документ передбачав інвестиції у вигляді медичного діалізного обладнання, його постачання та монтаж, гарантійне та післягарантійне сервісне обслуговування, навчання персоналу, методологічну підтримку тощо. 30 січня цього року уклали тристоронній договір з благодійною організацією ТОВ “Ренарт” та підрядною організацією ТОВ “Будальянсгруп” на капітальний ремонт корпусу.
Міський голова висловив величезну подяку обласній владі, що підтримувала проект, допомагала у його реалізації, народному депутату України Костянтину Яринічу, підприємцю і меценату, громадській активістці Людмилі Шубіній.
Отже, місто отримало у подарунок 11 апаратів для гемодіалізу, обладнання для фільтрування та очищення води для діалізу, крісла для забору донорської крові на 11 мільйонів 291 тисячу гривень. Загалом, інвестиції становили 16,5 мільйона гривень.
А кошти з міського бюджету (450 тисяч гривень) пішли на благоустрій прилеглої території біля гемодіалізного відділення, близько мільйона – на закупівлю обладнання.
– Відділення має десять діалізних місць при двох змінах, – розповіла Оксана Макарук. – Але в разі потреби можна працювати і у три зміни, адже саме на цю потужність розрахована апаратура. Медики пройшли навчання з надання замісної терапії при нирковій недостатності в діалізному центрі “Фрезеніус” в Черкасах, а також у відповідному відділенні обласної лікарні. Перші пацієнти у відділення будуть запрошені вже наступного тижня. Бажання проходити процедуру гемодіалізу на даний момент виявили 14 осіб. Зараз за кошти міського бюджету закуплено всі необхідні витратні матеріали, але ми розраховуємо на те, що вже з наступного року вони будуть надходити централізовано. Словом, ми намагались зробити все для того, щоб хворим на ниркову недостатність було комфортно проходити гемодіаліз.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА