2012 року відбулося збільшення вартості наданих банківською системою області кредитів як у національній, так і в іноземній валюті. Про це повідомив на прес-конференції керівник управління Національного банку України в Кіровоградській області Віктор Томашин.
Прогнозована ситуація на грошово-кредитному ринку Кіровоградщини, яка склалася завдяки адекватній політиці, що проводив НБУ 2012 року, сприяла зміцненню банківської системи та певному відновленню її інвестиційної функції. За підсумками одинадцяти місяців цього року щодо збільшення показників, які характеризують розвиток грошово-кредитного ринку області, спостерігається позитивна динаміка. Зафіксовано збільшення обсягів кредитування в національній валюті, зростання депозитної бази банківських установ, останнім часом – стабільність на валютному ринку та відсутність значних коливань обмінного курсу доларів США.
Віктор Томашин також зазначив, що нині головним завданням НБУ є збереження стабільності цін в Україні. І додав, що чим більше грошей перебуває в обігу (за тієї ж кількості вироблених товарів і наданих послуг), тим вищими стають ціни. Аби запобігти цьому, НБУ, обмежуючи грошову пропозицію на необхідному для нормального функціонування економіки рівні, утримує ціни.
Відповідаючи на запитання стосовно причин можливого введення десятивідсоткового збору до Пенсійного фонду України з операцій обміну іноземних валют на гривні, начальник управління сказав:
– На даний час населення України вважає іноземну валюту найкращою гарантією від інфляції. Це пов’язано з тим, що протягом чотирьох – п’яти років, починаючи з 1991 року, спостерігалась девальвація грошей в Україні. Нині ж ситуація інша, гривня є стабільною, а на операціях з іноземною валютою наживаються спекулянти, купуючи її за однією ціною, а потім перепродуючи за іншою, вищою, створюючи таким чином умови для зростання цін. Аби припинити ці небезпечні для стабільності гривні операції, НБУ й ініціює введення десятивідсоткового збору. Для тих же людей, які тримають заощадження в іноземній валюті, шлях для збереження вартості їхніх коштів є таким: гроші можна покласти до банку не менш як на місяць на депозит або ж придбати казначейські зобов’язання в іноземній валюті. Проектом закону про десятивідсотковий збір також передбачено, що його не застосовуватимуть щодо пересланої різними видами переказів іноземної валюти на суму, що не перевищує в еквіваленті 150 тисяч гривень на місяць .
Якщо законопроект стане законом, то в результаті набуття ним чинності ризик девальвації гривні буде зменшено, і вона стане повноправною господаркою в нашій економіці. Усі країни намагаються захищати свою валюту, а разом з нею й економіку та добробут своїх громадян. Сьогодні ж спекулятивна складова купленої й одразу ж проданої іноземної валюти підвищує її вартість і тим самим призводить до зростання інфляції і цін.
У випадку прийняття закону про десятивідсотковий збір з операцій обміну іноземної валюти на гривні до набуття ним чинності пройдуть три місяці, за які люди, котрі тримають свої заощадження в ній, матимуть час подумати, як їм краще вчинити: поміняти іноземну валюту на гривні, покласти на депозит чи придбати казначейські зобов’язання.