Кропивницький може увійти до десятки міст України, де полігон для переробки та захоронення твердих побутових відходів обладнають системою дегазації. Про це повідомили на прес-конференції технічний директор інвестиційної компанії ТОВ “ЛНК” Володимир Банний та заступник директора ТОВ “Екостайл” Тетяна Мартовіцька.
Завдяки дегазації міського сміттєзвалища зменшаться шкідливі викиди в атмосферу, а гази, що утворюються в товщі відходів полігону, вироблятимуть електроенергію. Її, згідно з проектом, продаватимуть у загальну електромережу за “зеленим тарифом”.
– Підприємство “Екостайл” останнім часом активно технічно розвиває систему переробки сміття, – зазначив присутній на прес-конференції заступник міського голови Олександр Мосін. – Вже тривалий час на сміттєзвалищі не трапляються пожежі, бо при захороненні побутових відходів використовуються технології їх ущільнення. На полігоні діє лінія сортування сміття, організовано виробництво біогумусу. Чергова ініціатива ТОВ “Екостайл” має на меті покращити екологічну ситуацію в місті, оскільки дегазація дозволить відводити гази, що провокують виникнення парникового ефекту.
Тетяна Мартовіцька повідомила, що на міському сміттєзвалищі вже проведено низку підготовчих робіт для встановлення системи дегазації. Запрошено спеціалістів, які зробили п’ять свердловин для дослідження викидів. Нині ведуться переговори з інвесторами.
Компанія “Екостайл” більше двох років займалась пошуком інвестора і партнерів для реалізації проекту. Подавалися заявки до Європейського банку реконструкції і розвитку, в Північну екологічну фінансову корпорацію, проводилися зустрічі з українськими та іноземними інвесторами, які в більшості випадків відмовлялися через економічну нестабільність і ризики, пов’язані з правами на землю. Лише дві компанії зважилися інвестувати кошти в дегазацію полігону – українське ТОВ "ЛНК" та англійський інвестиційний холдинг Rich Holding England.
– Метан, якого від 30 до 60 відсотків в складі біогазу полігону твердих побутових відходів, є одним із шести найнебезпечніших, які руйнують озоновий шар землі та утворюють парниковий ефект. Але біогаз, до складу якого входить метан, дозволяє виробляти електроенергію. Утилізуючи біогаз, ми, перш за все, вирішуємо екологічну проблему, – повідомив представник компанії “ЛНК” Володимир Банний. – Попередньо потужність електростанції буде 600 кВт. На рік планується виробляти до 4 мільйонів 800 тисяч кВт/год. Цього достатньо для забезпечення потреб електроенергією 1400 осіб протягом року. Загальна вартість проекту – близько 1,5 мільйона євро. Про старт будівництва станції дегазації можна говорити після виділення земельної ділянки площею 8 –10 соток.
ТОВ “ЛНК” має значний досвід реалізації в Україні подібних проектів генерації електроенергії з використанням біогазу. Компанія отримала ліцензію НКРЕ на виробництво електричної енергії та статус виробника “зеленої енергетики”, має зареєстрований патент на корисну модель “Система утилізації звалищного газу з масиву твердих побутових відходів” і є лідером у сфері дегазації полігонів. На сьогодні силами ТОВ «ЛНК» введено в експлуатацію шість комплексів з дегазації Обухові, Борисполі, Броварах Київської області, Житомирі, Миколаєві та Черкасах.
Англійський інвестиційний холдинг Rich Holding England реалізовує в Україні свій перший проект.
Ольга ПЕТРЕНКО