»Центр пробації»: перспективи співпраці влади і громади

Секретар міської ради Кропивницького Андрій Табалов відвідав філію державної установи «Центр пробації» Кіровоградської області.
Разом з керівником Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олегом Краснокутським він взяв участь у прес-турі до установи, організованому обласним відділенням Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».
Екскурсію «Центром пробації» провів та розповів про специфіку роботи закладу начальник Подільського районного відділу-філії Сергій Черкас. За його словами, станом на перше серпня поточного року на обліку центру перебувають 1 102 особи, з яких 774 були засуджені за вчинення кримінальних злочинів.
– Пробація передбачає в тому числі і покарання, альтернативне позбавленню волі, але головне те, що вона включає ще й інші елементи, які сприяють ресоціалізації засудженого, – підкреслив Сергій Черкас. – Головною метою пробації є безпека суспільства.
За інформацією керівника Подільського районного відділу, серед осіб, які перебувають на обліку відділів з питань пробації, близько 15 відсотків мають судимості за вчинення злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних речовин та прекурсорів, значна частина неодноразово була засуджена й відбувала покарання в місцях позбавлення волі, а тому є групою ризику (захворювання на інфекційні хвороби, зокрема й ВІЛ та СНІД). Тож дуже важливо, що в закладі є консультативний кабінет, де соціальний працівник здійснює дотестове консультування та експрес-тестування на ВІЛ-інфекцію.
– Наша мета сьогодні – ознайомитися з відносно новим для України поняттям «пробація», що є альтернативою покаранню у вигляді позбавлення або обмеження волі, – зазначив Андрій Табалов. – Моє завдання як представника міської влади – вивчити суть даного питання та визначити варіанти, яким чином міська рада може допомогти в організації соціальної профілактики. Це наша дійсність, ці люди живуть серед нас, і вони мають права і заслуговують на нормальне комфортне життя. З іншого боку, такі громадяни входять до групи ризику на захворювання інфекційними хворобами, тож ми повинні убезпечити наше суспільство від їх розповсюдження, а в цьому нам може допомогти профілактика, яку і проводять соціальні працівники у «Центрі пробації».
На важливості соціальної профілактики наголосив і виконавчий директор КОВ ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» Костянтин Данильченко.
– Ми маємо вихід на цільову групу та здійснюємо соціальний супровід таких осіб щодо виявлення, постановки на облік та лікування небезпечних хвороб. Ця діяльність здійснюється у форматі «єдиного вікна» за кошти міжнародних донорів. До наявних послуг ми пропонуємо включити послуги із соціальної профілактики, які даватимуть змогу комплексно впливати на проблему, – зауважив Костянтин Данильченко. – Послуги надаватиме соціальний працівник, а робота триватиме на попередження проблем у сфері здоров’я та соціалізації, будуть і правові консультації.
За інформацією керівника благодійної організації, на реалізацію пілотного проекту (а саме соціальний супровід 150 колишніх засуджених з жовтня по січень включно) необхідно близько 94 тисяч гривень. Костянтин Данильченко підкреслив, що даний проект допоміг би виявити всі можливі ризики, зрозуміти механізм запровадження. Така практика, коли міська влада через центри соціальних служб чи інші структурні підрозділи закуповує соціальні послуги з профілактики в громадських організацій, вже є в інших областях України, зокрема Полтаві та Мелітополі.
Керівник Центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Олег Краснокутський зазначив, що центр разом з організацією ЛЖВ вже два місяці працює над розробкою системи замовлення послуг соціальної профілактики, але це зовсім не означає, що частина повноважень, яка належить до системи соціальних служб, буде перенаправлена громадським організаціям. Керівник центру наголосив, що можливість впровадження закупівлі відповідних послуг стане реальною лише після затвердження їх переліку.
Наш кор.

Читайте також