Будемо з теплом!

Опалювальний сезон у Кропивницькому розпочався. Першими почали отримувати тепло заклади соціально-кульрурної сфери, поступово почали підключати і житлові будинки.
Хід подачі тепла прокоментували на прес-конференції у міській раді у вівторок, 24 жовтня, начальник головного управління житлово-комунального господарства Віктор Кухаренко, заступник начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Олексій Гненний, директор КП “Теплоенергетик” Сергій Колотуха та заступник директора ДП “Кіровоградтепло” ТОВ “ЦНТІ УНГА” Анатолій Таран.
– Об’єктивні погодні умови визначають початок опалення в обласному центрі 26 жовтня, після того, як три дні поспіль середньодобова температура повітря триматиметься нижче 8 градусів, – відзначив Віктор Кухаренко. – Але зважаючи на численні скарги керівників шкіл, дитячих садочків і закладів охорони здоров’я щодо недотримання санітарних норм температури в приміщеннях, у міській раді 20 жовтня на позачергове засідання зібралася міська комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка визначила 22 жовтня початком опалювального сезону.
При цьому рішення комісії є обов’язковим для виконання усіх суб’єктів господарських відносин у сфері теплопостачання, наголосив Олексій Гненний. Його мають виконати, як теплогенеруючі підприємства, так і газопостачальні.
У свою чергу, тепловики заявили про свою готовність запустити котли, але представники ПАТ “Кіровоградгаз” не поспішають знімати пломби з газових засувок для подачі блакитного палива до котлових агрегатів. Проблема в тому, що місто досі не отримало лімітів на газ.
Станом на 24 жовтня із 21 котельні в роботі лише 4, звернув увагу Анатолій Таран. Ситуація погіршилася тим, що виявлено ушкодження газопроводу на вході до найбільшої котельні Кропивницького – південнозахідної. Тут тривають ремонтно-відновлювальні роботи і, за попередніми даними, вони можуть тривати кілька діб. Газовики стверджують, що відбулось несанкціоноване втручання у газорозподільну мережу. Але у міській раді подібну інформацію піддають сумніву.
Аварія чи диверсія?
На засіданні виконавчого комітету міської ради його члени також підняли це питання, бо величезний спальний мікрорайон залишається без теплопостачання. Міський голова Андрій Райквич зауважив, що треба отримати достовірну інформацію від Служби безпеки України. З цією метою було підготовлено листа, адже містом ширяться чутки, що то була справжня диверсія. Та і члени виконкому схиляються до думки, що все виглядає досить підозріло, бо південнозахідна котельня – найбільша у місті і від її ефективної роботи залежить повноцінне забезпечення теплом кількадесят тисяч людей.
Комунальне підприємство “Теплоенергетик” вже запустило п’ять котлів, у тому числі запрацювали велика та модульна котельні на селищі Новому.
– Система теплопостачання по собі досить інерційна, – підкреслив Сергій Колотуха. – Якщо 22 жовтня були запущені котлові агрегати, це не означає, що 22 жовтня у помешканнях кропивничан будуть вже теплі батареї. Турбіни електростанції мають увійти в робочий режим, а відібране з їх охолодження тепло піде на нагрів води у теплових мережах. У вівторок температура теплоносія становила лише 25 градусів, але до вечора цього дня піднялася до потрібних 45 градусів.
На ранок 24 жовтня у Кропивницькому опалювалося 8 дитячих садочків із 37, 4 школи із 42, 7 закладів охорони здоров’я із14 та лише 5 житлових будинків у Райцентрі.
У найкращій ситуації виявилися мешканці селища Нового, де тепло вже отримали всі багатоповерхівки і вся соціальна інфраструктура.
Депутати б’ють на сполох
Протягом всього тижня кропивничани скаржилися на холод у квартирах, лікарнях і дитячих садочках. Депутaт міської ради, який входить до фракції “Наш край”, Олег Крaснокутський оприлюднив моніторинг температури повітря в дошкільних навчальних закладах міста. За його словами, у більшості садочків вона не перевищувала 14 градусів.
– У мене пiвсотнi скaрг зa остaннiй тиждень, – емоційно повідомив депутат. – У громaдськiй приймaльнi пaртiї “Нaш крaй” вже бiльше 260 звернень кропивничан з вимогою негайно розпочати опалювальний сезон. Ми проводимо щоденний монiторинг стaну темперaтури у примiщеннях шкіл та дитячих садків. Не опaлюється й ряд закладів охорони здоров’я, при чому саме міського підпорядкування. І це при тому, що міська влада виконала всі зобов’язання перед теплопостачальниками, надаючи фінансову підтримку з міського бюджету комунальному підприємству та пільги орендному. І якщо ми можемо певним чином впливати на “Теплоенергетик”, то з керівництвом “Кіровоградтепла” доводиться досить складно працювати. Отже будемо ставити питання про повернення цього підприємства до комунальної власності.
Згодом Олег Краснокутський повідомив, що на зустрічі із своїми виборцями мешканці Новомиколаївки попередили його, про те, що будуть перекривати вулицю Короленка, якщо увечері 26 жовтня не отримають тепло у своїх квартирах.
У відповідь на всі скарги та звинувачення щодо “зриву” опалювального сезону у місті начальник головного управління ЖКГ міської ради Віктор Кухаренко зазначив, що теплопостачальні підприємства міста опинились у заручниках ситуації із непоступливістю газопостачальників.
– Ми щодня ведемо складні перемовини з представниками ПАТ “Кіровоградгаз”, – зазначив Віктор Кухаренко. – До вирішення проблеми підключилося й керівництво області. Опалювальний сезон у Кропивницькому, хоч “зі скрипом”, але стартував і щодня з теплом будуть все більше житлових будинків і закладів соціально-культурної сфери.
А щодо Новомиколаївки, то на котельні на вулиці Добровольського дійсно сталася аварія. Тепловики її терміново ліквідовують і пообіцяв, що на вечір, 26 жовтня, теплоносій у помешкання тамтешніх мешканців багатоповерхівок буде поданий.
В лікарнях вже тепло,
але не скрізь
Заступник начальника управління охорони здоров’я міської ради Лариса Кудрик повідомила, що тепло отримали майже всі заклади охорони здоров’я міста, окрім тих, що живляться від південнозахідної котельні ДП “Кіровоградтепло”.
– Управління здійснює постійний моніторинг температурного режиму в приміщеннях лікарень і поліклінік міста, – зазначила Лариса Мирославівна. – Нині опалення включене у станціонар №1 (Фортечні вали) Центральної міської лікарні, поліклініці на вулиці Кропивницького, міській лікарні швидкої допомоги, пологовому будинок №1, міській лікарні №2 імені Святої Анни, дитячій міській поліклініці №1 на вулиці Шевченка, амбулаторії загальної практики – сімейної медицини на селищі Гірничому, стоматологічній поліклініці №2 на проспекті Університетському, центрі ПМСД №1 на вулиці Миколи Левитського, відділеннях центру ПМСД №2 на вулицях Руслана Слободянюка (Валентини Терешкової), Металургів та провулку Казанському. Температура в цих закладах становить від 18 до 20 градусів та перебуває у межах норми.
Всі котельні запущено,
окрім однієї
І вже 25 жовтня начальник головного управління ЖКГ Віктор Кухаренко повідомив, що запущені в роботу усі котельні, крім найбільшої – південнозахідної.
За його інформацією, станом на 9-у годину 25 жовтня, спеціалісти ПАТ «Кіровоградгаз» продовжують ремонтні роботи на газопроводі, що забезпечує подачу блакитного палива на ПЗК. Орієнтовно, газопостачання південнозахідної котельні відновиться 27 жовтня.
До тепла у Кропивницькому вже під’єднані 534 житлових будинки із 797, що мають централізовану систему опалення. Найбільше – 253 будинки, з теплопостачанням у зоні обслуговування ЖЕО №2, 183 – на території ЖЕО№1, 70 – ЖЕО№3, 28 – КРЕП №9. До жодної із багатоповерхівок ЖЕО №4 (а це як раз мікрорайон обслуговування ПЗК) тепло ще не надійшло.
Теплопостачання також забезпечене у 28 дошкільних навчальних закладах із 39 та в 5 школах із 42.
Подача теплоносія спричинила низку поривів у мережах теплопостачання. Зокрема, аварійні бигади тепловиків працювали на вулиці Михайлівській, 61, Гоголя, 95, Гоголя, 111, Пашутінській, 44, Вокзальній, 31-а, Великій Перспективній, 60, 62, Архангельській, 49 та у провулку Училищному, 2.
Початок
опалювального
сезону офіційно розпочато
А на засіданні виконавчого комітету міської ради, яке відбулося 25 жовтня, тим часом внесли зміни до рішення “Про початок опалювального сезону”. Дані зміни базувались на рішенні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та цивільного захисту населення розпочати опалювальний сезон 22 жовтня. При цьому, як вже зазначалось, міські теплогенеруючі підприємства ще не отримали ліміти на газ.
– Та методика, яку нам пропонує НАК “Нафтогаз України”, не дає нам можливості зараз отримувати газ, – зазначив Андрій Райкович. – Я озвучив цю проблему перед Прем’єр-міністром України під час форуму Ради регіонального розвитку у Києві. Негайне погашення заборгованості за блакитне паливо – зараз просто нереальне. Тому маючи всі погоджувальні документи, ми розпочали опалювальний сезон. В подальшому запропонуємо свої пропозиції з урахуванням можливостей міського бюджету, залученням інвестицій. Але вже в наступному опалювальному сезоні громаді буде запропонована нова методика теплопостачання.
Над цією програмою зараз працюють профільні управління міської ради, провідні фахівці, але позитивні зміни обов’язково будуть.
Позбавитись залежності
від тепловика-монополіста
Саме про новий підхід до вирішення проблем з опаленням об’ектів соціально-культурної сфери свідчить введення у дію модульної котельні на вулиці Комарова,54. Виконавчий комітет міської ради Кропивницького передав її на баланс НВО №17 теплом безперебійно забезпечуватимуться будівля школи та трьох дитячих садочків №65, №22 та №48.
Побудова таких новітніх котелень – є той шлях, яким розвиватиметься система теплозабезпечення у Кропивницькому вже з наступного року. На цьому наголосив міський голова Андрій Райкович, коментуючи ситуацію із початком опалювального сезону в обласному центрі.
– Ми послідовно працюватимемо над тим, щоб місто більше не могли шантажувати блокуванням подачі тепла, – відзначив очільник міста. – Відповідно до стратегії теплопостачання у Кропивницькому ми обиратимемо об’єкти і будуватимемо модульні котельні. Для їх обслуговування створимо комунальне підприємство із залученням вітчизняних інвесторів. Всі соціальні заклади забезпечуватимемо теплом саме у такий спосіб.
Сьогодні є можливість порівняти роботу принципово різних котелень, які працюють на природному газі (біля НВО №17) і на пілетах, яка обслуговуватиме цієї зими лікарню швидої медичної допомоги.
– Ми порівняємо економічну ефективність обох систем, їх вплив на екологію, рівень викидів, виробничу спроможність і визначимо у якому напрямку рухатися, – підкреслив Андрій Райкович. – Зараз розробляється принципово нова стратегія теплозабезпечення і вона позбавить міську владу залежності від монополістів на ринку постачання тепла. Вже з наступного року ми зробимо все можливе, щоб нас ніхто і ніколи не зміг загнати у глухий кут.
З підвищенням тарифів,
споживачі!
Також на цьому засіданні виконкому були затверджені нові тарифи на теплопостачання для ДП “Кіровоградтепло” ТОВ “ЦНТІ УНГА”.
Підприємство запропонувало свої розрахунки з урахуванням зрослих показників – ціни на газ, електроенергію та мінімальну заробітну плату. Управління економіки міської ради детально проаналізувало ці розрахунки, та внесло певні корективи знизивши показники з урахуванням внутрішніх можливостей підприємства.
Відповідно до розрахунків і коригування після перевірки фахівцями управління економіки міської ради, вартість теплопостачання для користувачів послугами ДП «Кіровоградтепло» встановлена для населення у будинках з тепловими лічильниками – 1604,79 грн/Гкал. (зростання складає 12,7 відсотки), у будинках без приладів обліку – 40,89 грн/м.кв. (зростання 18,9 відсотки), для бюджетних організацій – 1811,12 грн/Гкал (зростання 38,7 відсотків), інших споживачів – 1811,12 (зростання 9 відсотків).
Як повідомив начальник управління економіки Андрій Паливода, на рівень тарифу вплинули зростання ціни на природний газ для бюджетних установ (61 відсоток), електроенергію (27 відсотків), мінімальної заробітної плати (15 відсотків) та інших складових тарифу.
Члени виконкому доволі емоційно обговорювали проект рішення про встановлення тарифів для ДП “Кіровоградтепло” ТОВ “ЦНТІ УНГА”, але визначальною виявилася саме економічна складова питання. Понад 80 відсотків величини зростання вартості послуги припадає на збільшення ціни енергоносіїв, на що міська влада і підприємство не мають жодного впливу.
– Питання тарифів жодним чином не можна переводити у політичну площину, - наголосив міський голова Андрій Райкович. – Це економічне питання і його необхідно розглядати саме з таких позицій. У той же час я не рекомендую керівництву ДП “Кіровоградтепло” розцінювати сьогоднішнє рішення, як перемогу. Перед усім, це величезна відповідальність. Громада вам довірила свій майновий комплекс, щоб ви професійно управляли ним і надавали якісні послуги. Тож, або ви ефективно виконуєте цю роботу, або громада буде вирішувати подальшу долю свого майна.
Станом на 26 жовтня у Кропивницькому підключено до опалення 706 будинків з 797 – це 89 відсотків житлового фонду. З теплом також 31 дитячий садок із 39. У системі закладів охорони здоров’я без теплопостачання залишається поліклінічне відділення на вулиці Космонавта Попова.
Леся ДОБРИК

Читайте також