Майже тиждень Кропивницький був без води. Причина в тому, що в Світловодському районі першого липня зловмисники пошкодили опору лінії електропередач, яка під поривами вітру впала. Через це було знеструмлено Світловодськ та насосні станції першого й другого підйомів водогону “Дніпро–Кіровоград”. Внаслідок цього чотири міста області – Світловодськ, Олександрія, Знам’янка та Кропивницький – не мали водопостачання.
Якщо в перших трьох населених пунктах після відновлювальних робіт вже у понеділок жителі мали хоча б технічну воду, то у Кропивницькому цей день став критичним. Хоча влада вжила всіх заходів для того, аби оповістити мешканців про надзвичайну ситуацію – інформація була оприлюднена у всіх засобах масової інформації, викладена в інтернеті, працівники підрозділів міської ради обдзвонювали всіх, кого могли.
Особливо тяжко було працівникам Кіровоградського водопровідно-каналізаційного господарства. Як зазначила на прес-конференції у вівторок директор цього підприємства Валентина Давидчук, спала в ці дні лише по три години.
– У перший день аварії ми вирішили дати можливість кропивничанам трохи поповнити запаси питної води з місцевих резервуарів, тому у неділю в першій половині дня в кранах вона ще була, – розповіла Валентина Давидчук. – На жаль, через брак інформації не всі скористались цим, що згодом і викликало таку соціальну напругу. Потім почали підвозити воду машинами. Було задіяно 14 автомобілів – самого підприємства, Державної рятувальної служби, комунальних підприємств “Універсал” та “Благоустрій”, а також три машини зі Світловодська, Олександрії і Знам’янки. В першій половині понеділка ми повністю забезпечили підвезення води до лікарень, дитячих садків та хлібозаводу. В другій половині дня почали возити воду населенню. У вівторок нам надали допомогу автотранспортом шахта “Інгульська” і підприємство “Універсал”. Склали графік підвезення води. Але вже близько 17-ї години у понеділок стало зрозуміло, що дотриматись його неможливо. Часто люди самі затримували водовоз, бо приходили із півторалітровими пляшками, багато води втрачалось, тому ми були вимушені закликати не користуватись такими ємкостями, а брати лише відра, баклажки, каністри. Та, виявляється, це досить складно пояснити населенню. Траплялось, що мешканці багатоповерхівок просто не відпускали машину за наступною адресою. Наприклад, вчинили ґвалт на вулиці Полтавській, 28, не відпустили машину. Як наслідок, мешканці Полтавської, 22 залишились без води. Перекривали дорогу у провулку Училищному, не відпускаючи машину з Ковалівки.
Тож вийшло, що у понеділок за багатьма адресами машини так і не потрапили. У вівторок подібну ситуацію намагались виправити, додавши ще кілька водовозів.
У той же день вода у водогоні нарешті дійшла до Кропивницького. Спочатку нею почали заповнювати резервуари першої та другої зон. Тож мешканці мікрорайонів, розташованих у низинній частині міста (центр, частина Кущівки), ввечері почали отримувати її з кранів. Решта чекала до середи.
* * *
Кропивничани, звичайно, перетерпіли таку надзвичайну ситуацію. Скупили всю воду в магазинах (розійшлася навіть дорога, яку здавалось, ніхто ніколи не купить). Тим часом, кмітливі дрібні підприємці, спостерігаючи шалений попит на бутильовану воду, вмить підвищили ціни. Вартість п’ятилітрової баклажки води підскочила майже до сорока гривень.
А біля місцевих джерел ситуація була не набагато кращою, ніж у дворах багатоповерхівок біля водовозів. На Великій та Озерній Балках, Балашівці, в інших мікрорайонах біля джерел по кілька годин люди вистоювали в чергах, щоб набрати води хоча б для пиття. Не обходилося без конфліктів та курйозів. То не пускають без черги маму з малою дитиною, то якомусь хитруну, що хотів залити водою мало не цистерну, не дали цього зробити. А хтось вирішив помити свою тару, виполіскуючи біля джерела кожну пляшку перед очима знервованої черги, і вона через це зовсім не просувалася.... Але людям нічого не залишалося, як чекати і триматися. Так кілька днів поспіль.
Отака вона – ціна води. Через волоцюг, що хотіли на металі грошиків “зрубити”, майже 500 тисяч мешканців області залишились без води. Сподіваємося, що правоохоронні органи знайдуть тих зловмисників, притягнуть їх до відповідальності.
А тим часом...
Міський голова Андрій Райкович на апаратній нараді у понеділок, аналізуючи ситуацію, що склалася із забезпеченням водою обласного центру, наголосив, що необхідно розробити чіткий план заходів на випадок подібних надзвичайних подій, мати в резерві необхідну кількість водовозів та вчасно оприлюднювати графіки підвезення води.
Оксана ВЕРСТЮК