Енергозбереження – вимога часу

Проблемам запровадження енергозберігаючих технологій та залучення інвестицій у цю сферу був присвячений форум з питань енергозбереження та впровадження енергоефективних заходів.
Цей захід відбувся в облдержадміністрації за участі голови Кіровоградської ОДА Сергія Кузьменка, голови обласної ради Олександра Чорноіваненка, кіровоградського міського голови Андрія Райковича, голів районних рад області та керівників теплопостачальних підприємств, фахівців у сфері енергозбереження, науковців.
“Ми не повинні гріти повітря”
На початку засідання Сергій Кузьменко наголосив, що енергоефективність – це не лише використання альтернативних видів палива, а, в першу чергу, збереження тепла за рахунок утеплення приміщень.
– Ми повинні припинити гріти повітря й почати вживати заходів, які дають нам можливість зберігати тепло: це встановлення енергозберігаючих вікон, утеплення стін тощо, – зазначив Сергій Кузьменко. – Ми змогли реалізувати такий проект в обласній дитячій лікарні і заощадити енерію вже в цьому році. У дитсадках, де було встановлено енергозберігаючі вікна, використання газу на обігрів приміщень скоротилося на 30 відсотків.
Про впровадження енергозберігаючих технологій в області учасників форуму поінформував перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко.
Зокрема, він повідомив, що у нас на обігрів приміщень бюджетних організацій використовується теплової енергії втричі більше, ніж у країнах Європейського союзу.
Зважаючи на таку статистику, потрібно невідкладно вживати заходів з енергозбереження. Посадовець наголосив, що вони мають бути не разовими, а постійними. Також він повідомив, що у рейтингу соціально-економічного розвитку регіонів у першому кварталі 2016 року за напрямом “Відновлювана енергетика та енергоефективність” Кіровоградщина посіла 18 місце з 25, тому цей показник потрібно поліпшувати.
У травні цього року підписано меморандум про партнерство щодо запровадження енергосервісу для підвищення енергетичної ефективності будівель бюджетних установ між Держагентством з енергоефективності та енергозбереження України та Кіровоградською облдержадміністрацією. Цей документ передбачає укладання відповідних енергосервісних договорів, що дасть можливість бюджетним установам зекономити 20 відсотків коштів, які витрачаються на енергоносії.
Також Сергій Коваленко зазначив, що минулого року перейшли на альтернативні види палива на 130 обласних об’єктах теплопостачання. Робота в цьому напрямку триває. За рахунок переходу на альтернативні види палива в області споживання природного газу цього року має бути скорочено мінімум на п’ять відсотків. Хоча у 2015-у, порівняно з 2014 роком вдалося зменшити загальний обсяг споживання газу на 14 відсотків.
Пілотний проект –
теплосанація школи
Як розповів кореспонденту “Вечірньої газети” Андрій Райкович, обласний центр також не стоїть осторонь запровадження енергоощадних технологій. Одним із таких проектів, який буде реалізовано у нинішньому році, – повна теплосанація ЗОШ №18.
– Ця школа буде першою в місті, де проводитимуться комплексні заходи із теплозбереження, – зазначив очільник міста. – Планується повністю замінити всі огороджуючі конструкції школи, вікна та двері, утеплити стіни, цокольні та підвальні приміщення, відремонтувати та утеплити дах. За необхідності буде здійснено модернізацію теплового вузла, щоб можна було регулювати тепловий режим у приміщенні навчального закладу, що дозволить скоротити витрати на оплату енергоносіїв, як мінімум, на тридцять відсотків.
Економне освітлення
Що стосується впровадження енергозберігаючих джерел світла для зовнішнього освітлення населених пунктів, то Кіровоградщина за цим показником посіла п’яте місце і знаходиться серед лідерів. На цей рік на реалізацію таких заходів у місцевих бюджетах передбачено близько 12 мільйонів гривень, тому роботи з відновлення мереж зовнішнього освітлення та заміни світлоточок на енергоефективні в області тривають. Один із найкращих показників – у Кіровограді, де активно запроваджуються енергоощадні технології при облаштуванні мереж зовнішнього освітлення.
Еко-кредити для населення
Про кредитні програми, що пропонуються для енергоефективності, учасників форуму поінформували представники державних “Укргазбанку” та “Ощадбанку”.
Так, “Укргазбанк” є чи не єдиною фінансовою установою, яка надає населенню та підприємствам еко-кредити, спрямовані на фінансування проектів, що передбачають зменшення споживання природних ресурсів та зростання ефективності і енергозбереження. Найближчим часом цей банк планує впровадити нову програму з кредитування інвестиційних проектів, спрямованих на виробництво та продаж екологічної електро- та теплової енергії.
Серед пріоритетних напрямків кредитування – відновлювані джерела енергії (вітряні та сонячні парки, гідроелектростанції), енергоефективність та енергозбереження шляхом заміщення традиційних енергоресурсів, таких, як вугілля та газ, на відновлювальні енергоресурси, впровадження ефективних опалювальних систем та котельного обладнання, когенераційних установок, а також утеплення будівель.
Еко-кредити надаються строком на п’ять років (пільговий період кредитування становить 12 місяців) під відсоткову ставку, що коливається від 8,9 до 20,5 відсотка у гривнях.
Серед лідерів, що кредитують програми з енергоефективності, – “Ощадбанк”. На сьогодні він бере активну участь у державній програмі з компенсації частини кредиту на придбання енергоефективних товарів. Головна мета цієї програми – максимальне заміщення споживання газу, 2розвиток відновлювальної енергетики, підвищення ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів та розвиток культури енергоспоживання серед населення.
Державна програма компенсації частини суми кредиту на придбання енергоефективних товарів передбачає відшкодування до 20 відсотків вартості товару (максимально 12 тисяч гривень) – на придбання котлів (за винятком газових та електричних), до 30 відсотків вартості (максимально 14 тисяч гривень) – на придбання енергоефективного обладнання або товарів, та до 70 відсотків (залежно від мети кредиту), якщо позичальнику призначено субсидію.
Для того, аби отримати відповідний кредит та часткове відшкодування по ньому, позичальнику необхідно лише обрати у магазині необхідний товар, подати до банківської установи документи, отримати від банку згоду, оплатити товар та, пред’явивши документи, що підтверджують придбання товару, отримати кредит та відшкодування по ньому на власний рахунок в “Ощадбанку”.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також