Бібліотека та її читачі



Хто він - сучасний читач, користувач бібліотеки? Уточнімо, не будь-якої, а обласної універсальної наукової бібліотеки імені Дмитра Чижевського? Розібратися з цим питанням нам допомогла завідувачка відділу абонемента Наталія Білаш. Щоб поспілкуватися з нею і її колегами, ми вибрали гарний привід – Всеукраїнський день бібліотек.

- За статистикою, яку веде бібліотека, користувачами відділу абонемента є кропивничани від народження до 94 років. Не дивуйтеся, саме від народження, бо до нас приходять матусі з немовлятами, для яких беруть казки та музику. Відповідно і книжковий фонд розрахований на потреби таких користувачів.

Більш активними є жінки, які частіше за представників сильної статі беруть книги у відділі абонементу. Понад 60 відсотків відвідувачів – люди з вищою освітою.



- То що вони читають?

- Жінки віддають перевагу любовним романам. Для своїх чоловіків вони обирають детективи та дитячу літературу. Мабуть, щоб ті читали гарні книжки своїм нащадкам. І, звісно, сучасну українську літературу: Люко Дашвар, Світлану Талан, Дарину Гнатко, Віктора Янкевича та інших.

- Намалюєте узагальнюючий портрет читача?

- Читачки. Це жінка віком 45 років з вищою освітою на ім’я Наталія чи Анна, яка носить прізвище Шевченко або Коваленко і живе в мікрорайоні космонавта Попова у Кропивницькому.

- А які чоловічі імена найчастіше зустрічаються у читацьких квитках користувачів бібліотеки?

- Олександр та Сергій, яких у відділі зареєстровано 4904 та 3724 відповідно.

- Кіровоградщина нещодавно знову «зазирнула» у «помаранчеву» карантинну зону по коронавірусу. До нього приєднується епідсезон по ГРВІ та грипу. Бібліотека продовжує працювати у системі протиепідемічних заходів?

- Так. В холі відвідувачі проходять температурний контроль і можуть за необхідності обробити руки. Книги, що здають користувачі, ми загортаємо в поліетиленові пакети, ставимо позначку з часом, номером читацького квитка та прізвищем користувача. Усі запаковані книги перевозять у спеціальну закриту кімнату, яка знаходиться в цоколі. Там вони перебувають три дні. Вчені довели, що на папері вірус COVID-19 зберігається три дні, на картоні – два дні. Після карантину книги повертаються у відділ абонементу. Крім того, на кожній кафедрі знаходяться коробки для оброблених та використаних ручок – зелена та червона.



- Кропивничани к вам приходять за книжками, і книжки вам же дарують…

- Так. Дуже багато! Останній подарунок – «Чорний ворон» Василя Шкляра. Багато користувачів бібліотеки стали нашими друзями. Вони приходять не просто здати одні та узяти інші книги. Ми спілкуємось, оговорюємо різні теми, починаючи від літератури і закінчуючи рецептами страв. Ми пропонуємо кропивничанам взяти участь у різноманітних заходах. Зараз, наприклад, проходить акція «Бібліотека моєї мрії» – користувачі залишають свої пропозиції, якою б вони хотіли бачити книгозбірню.

- То якою? Давайте процитуємо кілька.

- «Хотілося, щоб бібліотека формувала з населення нашого міста громадян, а не глядачів, виховувала з людності «екранної культури» пасіонаріїв як рушіїв змін нашого суспільства», «Побільше нових видань, сучасних авторів. І не забувайте про людей похилого віку», «Бібліотека моєї мрії – це коли знайдеться потрібна книга, на полках є всі актуальні новинки, а працівники завжди усміхнені і готові
допомогти!».

- Чи стали читачі частіше брати книги українською?

- Так. Скажу більше. Вони стали частіше брати українськомовні книги і спілкуватися українською. Бібліотека відповідно закуповувати іноземну літературу в українських перекладах.

Усе про те, що і як закуповує видання бібліотека для поповнення фондів, знає завідувачка відділу формування фондів Олена Стрілець.

Сьогодні процес формування бібліотечного фонду проходить не так, як у минулі часи з їх перспективними планами, а сучасніше. Для формування бібліотечного фонду ми використовуємо каталоги, рекламні буклети, періодичні видання, інтернет-книгарні, інформацію від ЗМІ, а також анотовані плани видавництв та їхні електронні прайси. У такому режимі бібліотека працює з такими видавництвами і книгопостачальниками як «Право», «Книги-21», «Ліра-К», «Алерта», «Медицина», «Академія», «Академвидав», «Дуліби», «Патерик», «Видавництво Львівської політехніки», «Києво-Могилянська академія», «Клуб сімейного дозвілля» тощо. Ми працюємо з двома десятками книговидавців, які спеціалізуються на художній літературі.



Ми уважно слідкуємо за новинами літературної нагороди «Книжка року ВВС», Київського книжкового арсеналу, Львівського форуму видавців; Букерівською, Нобелівською, Пулітцерівською преміями, поетичною премією «Золотий кларнет», президентською премією «Українська книжка року», Шевченківською премією; конкурсом «Коронація слова», рейтингами та топами книг від видавництв, інтернет-книгарень, соціальних мереж тощо. Вісімдесят відсотків видань, що надходять в бібліотеку, – українською мовою.

- Як ви закуповуєте книги і за які кошти?

- Книги потрапляють до нас лише після процедури відкритих торгів. Це процес складний і довготривалий. Через це і новинки надходять до нас приблизно раз на три місяці. Кошти виділяються з обласного бюджету. Цього року сума склала 607 тисяч гривень. 

Про те, яким вона бачить майбутнього читача книгозбірні, ми спитали у директорки ОУНБ імені Дмитра Чижевського Валентини Животовської.

– Різним. Наша бібліотека – великий полікультурний центр, який давно вийшов за рамки своєї головної мети – спілкування читача з книгою. Ця мета була і залишиться, але до неї приєдналося багато напрямків, завдяки яким ми можемо задовольнити інформаційні, освітні, мистецькі, дозвіллєві запити споживачів. Цього року ми започаткували цілу низку нових цікавий проєктів. Наприклад, голосні читання, відкриті лекції, Школу досвідченого споживача, Академію здоров’я, Інформаційну платформу з питань праці. Ми взяли участь в декількох міжнародних проєктах, завдяки чому, наприклад, у відділі іноземних мов у нас відкрилася польська полиця. Найпотужнішим нашим починанням стало створення інформаційного туристичного порталу Кіровоградщини. Потрапити на нього можна за посиланням https://travel.library.kr.ua/ Тож ми працюємо для всіх: молоді і людей похилого віку, чоловіків і жінок, тих, хто цікавиться технікою і тих, хто полюбляє мандрувати, а також для людей з інвалідністю. Бібліотека відкрита для кожного, хто любить книгу і прагне до нового.

Лариса СЕМЕНОВА,
бібліотекарка відділу соціокультурної
діяльності ОУНБ
ім. Д. Чижевського

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
NYT: Спеціальним посланником Трампа з питань України може бути призначений представник, який народився в Росії.
Волинь та Вінниччина зазнали ударів по енергетичній інфраструктурі – повідомляє обласна військова адміністрація.
Втрати російських військ у конфлікті з Україною досягли нової психологічної межі.
Теги