Нині в Україні і в нашій області зокрема триває реформування системи екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, мета якого – створити умови, за яких до мінімуму буде скорено час прибуття бригади швидкої допомоги до пацієнта та надано йому кваліфіковану допомогу.
У рамках цього реформування передбачається створення центрів екстреної медичної допомоги шляхом об’єднання міських станцій невідкладної медичної допомоги і бригад «швидкої», що обслуговують сільські населені пункти, та формування єдиної потужної оперативно-диспетчерської служби. Вся інформація з території надходитиме в один центр, а не в декілька, як раніше. Єдина диспетчерська служба, оснащена сучасною технікою, контролюватиме пересування бригад, їхнє місцеперебування для оперативного забезпечення і чіткого контролю вчасного приїзду "швидкої".
У нашій області у межах цього реформування на базі Кіровоградської станції швидкої медичної допомоги уже створено територіальне медичне об’єднання «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф у Кіровоградській області». Наскільки колишня станція швидкої допомоги готова працювати у нових умовах і виконувати поставлені перед нею завдання, перевірив у середу голова облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко, який побував у закладі разом з заступником голови ОДА Галиною Пастух та начальником управління охорони здоров’я облдержадміністрації Олегом Рибальченком.
На подвір’ї колишньої станції швидкої допомоги вже стоять новенькі карети швидкої допомоги: п’ять «Фордів» та шість УАЗиків. Ці машини щойно були придбані за кошти субвенції з державного та обласного бюджетів – в рамках програми «Центральний регіон-2015». Після повного укомплектування необхідним обладнанням «швидкі» отримають основне місце прописки в містах та районах області. Андрій Ніколаєнко оглянув автомобілі, поцікавився думкою водіїв щодо їх обслуговування. Також він подивився, в яких умовах працюють медики, отримав інформацію про забезпечення закладу медикаментами, обладнанням. Голова ОДА пообіцяв, що обласна влада подбає про те, аби в центрі були створені всі належні умови для надання невідкладної допомоги, зокрема вирішить питання оснащення диспетчерської служби, ремонту приміщень й таке інше.
Головний лікар центру екстреної медичної допомоги Олександр Ярошенко розповів, що автопарк закладу нараховує близько тридцяти карет швидкої допомоги, всі вони на ходу, стараннями водіїв підтримуються у належному стані. Недавно придбано й реанімобіль, який повністю укомплектований усім необхідним обладнанням для надання реанімаційної допомоги хворим, він повноцінно функціонує. Придбання ж нових авто значно розширить можливості медиків під час екстрених ситуацій. За словами начальника управління охорони здоров’я ОДА Олега Рибальченка, «Форди» будуть залучені до роботи у містах області та в системі медицини катастроф. А от «УАЗики» незамінні для сільської місцевості. Ці машини прекрасно долають бездоріжжя, прості в експлуатації та надійні. Все це дозволить дотримуватись стандартів надання невідкладної та екстреної медичної допомоги, а саме прибуття до хворого за 10 хвилин після виклику в місті, а в сільській місцевості – через 20 хвилин.
От би ще й дороги у нас були такими, що відповідають європейським стандартам, зауважували медики. Голова ОДА відповів, що незабаром ця проблема буде вирішена.
– Саме з цього питання я мав вчора розмову з віце-прем’єр-міністром України Олександром Вілкулом, і хочу повідомити знакову новину – нинішнього року Кіровоградщина увійде у першу п’ятірку регіонів за обсягами коштів, які заплановані у державному бюджеті на ремонт та реконструкцію доріг, – повідомив Андрій Ніколаєнко.
Також головний посадовець області вручив керівнику центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в області сертифікат на комплект сучасного медичного обладнання.