Архітектура – мистецтво непередбачуваного, або «Графіка Ірини Кухаренко» в музеї О. Осмьоркіна

Архітектура – одне з найдивовижніших мистецтв, винайдене людиною. Жодна з живих істот на Землі не ставиться з такою мистецькою прискіпливістю до місць свого перебування, облаштовуючи їх за панівними естетичними смаками та правилами. Чого лише варті витвори видатного єлисаветградського архітектора Якова Паученка та його сучасників, повз які ми проходимо щодня, захоплено поринаючи в казку міського ландшафту.

Із сучасними архітекторами музей Олександра Осмьоркіна пов’язує давня творча співпраця. Велику допомогу музею порадами та ідеями завжди надавав заслужений архітектор України Віталій Кривенко, який, до речі, був одним з ініціаторів заснування обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка. Яскравим сяйвом мистецького небосхилу нашого краю стала виставка в музеї графічних творів архітектора Анатолія Губенка, відкривши таємниці розмаїття його художніх талантів. Не менш цікавою є серія виставок творчих робіт студентів відділення «архітектура та містобудування» Кропивницького будівельного коледжу, де викладають члени Національної спілки архітекторів України Людмила Харламова, Тетяна Пенязь, Олександр Постолатій. Їхні учні неординарними дипломними проектами та творчими роботами наочно демонструють можливості майбутнього розвитку архітектурного мистецтва краю, підтверджуючи тезу про те, що архітектор – це в першу чергу художник зі своїм світоглядом та мистецьким сприйняттям дійсності.

Ось і нині з нагоди Дня архітектури України в художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна відкрилась персональна виставка графічних творів члена Національної спілки архітекторів України Ірини Кухаренко, яка стала результатом творчих подорожей архітекторки та художниці розмаїтими просторами країни. Понад тридцять оригінальних доробків із серій: «Мальовничі куточки України», «Історія дерев’яного зодчества» та «Пам’ятки архітектури міста Кропивницького», виконаних у 2009-2020 роках в різноманітних графічних техніках, пропонують здійснити дивовижну прогулянку стежками архітектурної історії від мальовничої Коломиї та Мукачевого до теплого узбережжя Криму. Неспішно пройтися старими вуличками древнього Львова, побувати в затишних куточках Шевченкового гаю, замилуватися класичними та краєвидами Одеси і, звісно ж, зустрітися з унікальними творіннями зодчих, що формували панораму історичної забудови міста Кропивницького.

Ірина Кухаренко народилася у місті Казані - столиці Татарстану. Малюванням захопилася ще з дитинства. Її найбільшим захоплення є акварель – мистецтво, яким вона оволоділа ще під час навчання в Казанській дитячій художній школі №5, завдячуючи своєму викладачу Леоніду Звєрєву. Саме любов до образотворчості стала вирішальною і в професійному виборі архітектурного факультету Казанського інженерно-будівельного інституту, нині державного архітектурно-будівельного університету, по закінченні якого у 1990 році переїхала до нашого міста, тоді ще Кіровограда, а зараз Кропивницького.

Трудову діяльність розпочала архітектором в управлінні по містобудівництву, архітектурі, землеустрою та землекористуванню міськвиконкому, понад десять років успішно працювала заступником начальника управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Кіровоградської обласної державної адміністрації - начальником відділу - головним архітектором області.

Але й перебуваючи на відповідальних посадах в державних установах, ніколи не полишала заняття художньою творчістю. Так, вперше свої акварельні доробки архітектурних споруд Ірина Кухаренко представила в музеї в 2011-му на виставці претендентів на здобуття обласної премії в галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва імені Якова Паученка, що спонукало її до влаштування в наступному році першої персональної виставки графічних творів «Вернісаж». А в 2017-му експонувалася ювілейна персоналія «Світ в акварелі».

Вона є учасником всеукраїнських та міжнародних художніх виставок, серед яких Друга всеукраїнська та міжнародна виставка-бієнале «Море акварелі» (Одеса, 2018), 10-а Всеукраїнська та 1-а міжнародна виставка «Графіка у Харкові» (Харків, 2019), Ювілейна всеукраїнська художня виставка, присвячена 175-річчю від дня народження І.Ю. Рєпіна (Харків, 2019), Виставка графічних творів сучасних українських художників в рамках Всеукраїнського культурно-мистецького проекту «Мальовнича Україна» (Кропивницький, 2019). Також художниця є постійним учасником благодійних виставок-аукціонів.

Акварелі та рисунки Ірини Кухаренко вирізняються легкістю і насиченістю світлом. Авторка милується деталями, вражає графічною точністю реалістичною манерою виконання. За простотою пейзажних мотивів криються ліричність і поетичність предметних образів. А в сповнених повітряної перспективи та прозорості графічних етюдах і архітектурних зарисовках відображається закоханість у своєрідну неповторну мову зодчих минулих століть, яка в творах Ірини Кухаренко звучить як музика епох.

Андрій НАДЄЖДІН,
провідний науковий співробітник художньо-меморіального музею О.Осмьоркіна

Читайте також