А з гранітом краще справ не мати

Перевірка об’єктів соціальної сфери, а також місць відпочинку жителів області тривала за кошти з обласного благодійного фонду “Розвиток Кіровоградщини”.

За словами начальника відділу радіаційної безпеки ДНТЦ ЯРБ Володимира Богорада, обладнання, яке вимірює радіологічний фон, сертифіковане, подібного більше в Україні немає. Пересувна лабораторія – це декілька стаціонарних детекторів, розміщених у спеціальному автомобілі, які здійснюють вимірювання в постійному режимі. Науковці лабораторії мають також переносні мобільні детектори.

Перед початком вимірювань гамма-фону перший заступник голови облради Олександр Шаталов зазначив, що на Кіровоградщині, особливо – серед жителів обласного центру, розмови про високий рівень радіації – популярна річ. Тож для з’ясування реальної ситуації з рівнем гамма-випромінювання на території області до нас і було запрошено спеціалістів лабораторії радіаційної розвідки.

Перший об’єкт, на якому науковці провели вимірювання, – площа Кірова. І запевнили, що рівень гамма-фону тут становить близько п’яти мікрорентген на годину, що значно менше за встановлену норму. Також серед місць, на яких протягом трьох днів працювали вчені, – Лелеківський водозабір ОКВП “Дніпро-Кіровоград”, залізничний вокзал Кіровограда, дендропарк, парк “Ковалівський”, обласна дитяча лікарня та інші об’єкти, шляхи перевезення уранової руди з уранових копалень області. За попередніми результатами, зазначив Володимир Богорад, у Кіровограді немає "гарячих плям", де б радіаційний фон перевищував допустимі норми. Водночас є місця, де він вищий, ніж в інших, зазначив науковець. На це впливає ряд факторів, на які варто було б звернути увагу. Наприклад, дещо підвищений радіаційний фон на автовокзалах, що зумовлено привезеними машинами брудом та пилом. Щоб зменшити вплив цього фактора, Володимир Богорад рекомендує мити дороги й озеленювати території. Трохи "фонить" пам’ятник Кірову, оскільки його постамент виготовлений із граніту. До слова, Володимир Богорад узагалі радить бути вкрай обачними, використовуючи граніт у будівництві, зважаючи на такі його природні особливості.

Після завершення всіх запланованих досліджень і розшифрування даних приладів науковці ДНТЦ ЯРБ нададуть їх замовникам докладний звіт стосовно результатів проведеної роботи. Якщо небезпечні для здоров’я та життя людей місця з підвищеним рівнем радіації таки виявлять, то відповідні органи повинні будуть вжити необхідних протирадіаційних заходів.

Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Ігоря ДЕМЧУКА

Читайте також