Звернення архітектурної громадськості міста Кіровограда до міського голови та депутатів Кіровоградської міської ради

На адресу Кіровоградського міського голови Олександра Саінсуса та депутатів Кіровоградської міської ради надійшло звернення від архітектурної громадськості міста на підтримку повернення історичних назв центральним вулицям Кіровограда.

"Так історично склалося, що наше місто чотири рази перейменовувалось: Єлисаветград, Зинов’євськ, Кірово, Кіровоград. Спочатку назва фортеці (1754 рік), а пізніше (з 1865 року) назва міста, пов’язані з іменем Св.Єлисавети, - йдеться у ньому. - За цей період виросло не одне покоління людей, місто жило і розбудовувалось, творилась його історія. Революційний переворот 1917 року змінив державний устрій, політичну направленість розвитку країни і у 1939 році (після двох переіменувань) місто отримало назву Кіровоград. Давно відомо, що Сергій Костриков (Кіров) не мав ніякого відношення до нашого міста і ніколи в ньому не був, але більше 70-и років місто носить його партійне прізвище.

За цей час в країні відбулося багато позитивних змін. Разом з країною місто пережило тяжкі роки другої світової війни, час відбудови народного господарства, становлення тоталітарного режиму, розвал Радянського Союзу. Цього року Україна відзначила 20-річчя Незалежності. Кожен з цих періодів є історією нашого міста і кожен має право на увіковічення в топонімах.
З приходом радянського ладу поголовно, не приймаючи до уваги історичні чинники, всі (за невеликим винятком) вулиці в центрі отримали назви, пов’язані з прізвищами та подіями того періоду. До цього часу в незалежній демократичній державі у нашому обласному центрі будівля, де працює обласна влада, стоїть на площі Кірова в оточенні вулиць К.Маркс, В. Леніна та Ф. Дзержинського.

Прикро, що в місті мало вулиць, названих на честь наших видатних земляків (вчених, художників, письменників, поетів, державних діячів).

Нам вбачається, що питання перейменування міста ще не на часі, але засилля вулиць з іменами компартійних вождів, нав’язане свого часу місту, необхідно змінити, частково повернувши історичні назви, а також присвоїти вулицям назви на честь видатних постатей – вихідців з нашого міста. Наприклад, вулицю Володарського перейменувати на вулицю Арсенія Тарковського.

Стосовно ж вулиць Великої Перспективної та Дворцової не може бути ніяких сумнівів щодо повернення їм історичних назв. В цих назвах немає ніякого ідеологічного підтексту крім історичного підґрунтя. На вулицях споруджені унікальні будівлі за проектами наших попередників, видатних архітекторів Олександра Лишнєвського, Якова Паученка, Андрія Достоєвського, які працювали в Єлисаветграді.

Щодо перейменування вул. Дворцової на Театральну. Маємо надію, що театр ім. М.Л.Кропивницького нарешті все ж буде відбудований і стоятиме на Театральній площі, реконструйований за сучасним проектом, з фонтанами та квітами, з груповим пам’ятником корифеям українського театру, створеним за всеукраїнським конкурсом кращими скульпторами України. На площі буде театральне кафе та виставковий комплекс образотворчого мистецтва, палац одружень. Площа має стати однією з кращих у місті. І все це на честь театральних діячів усіх поколінь. Буде закінчена реконструкція Ковалівського парку, а на Дворцовій вулиці, яка буде пішохідною, стоятимуть не металеві бар’єри та міліціонери, а рівень її благоустрою буде таким, що нікому і на думку не спаде по ній їздити.

До речі, існують проектні пропозиції щодо поетапного благоустрою парку Ковалівського, Театральної площі, вулиці Дворцової, скверу Центрального та багато інших проектів.

Щодо перейменувань, то, на нашу думку, топоніміка має правдиво і всебічно відображати насамперед історію".

В.Є. Кривенко, заслужений архітектор України
Л.Ф. Крейтор, заслужений архітектор України
П.І. Довченко, академік Академії будівництва України
Ю.О. Пенязь, архітектор
Л.В. Харламова, архітектор
О.О. Козинець, головний інженер ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
Л..В. Маєвська, архітектор
І.М, Сабадаш, архітектор
О.І. Черній, архітектор
А.П. Задніпряний, головний спеціаліст, будівельник
Л.Л.Самсонова, провідний інженер, будівельник
Н.М. Костенко, директор ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
Л.А. Тиченко, зав. архітектурно будівельного сектору
В.Г. Кулиниченко, начальник відділу, головний інженер проекту
А.В. Ковтун, головний архітектор ПРАТ «Кіровограміськбудпроект»
І.А. Бєлов, головний інженер ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
І.Є. Лабиріна, провідний архітектор ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
В.Г. Ільченко, архітектор
О.Л. Вдовенко, архітектор
В.Н. Лельченко, архітектор
В.М.Димченко, головний економіст
Т.Н. Бойко , завгосп ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
О.В. Шома, бухгалтер ПРАТ «Кіровоградміськбудпроект»
Г.М. Литвин, архітектор
С.О. Лихачева, архітектор

Читайте також