Зробити «Доступне житло» доступнішим

Про реалізацію в Кіровограді місцевої та державних житлових програм йшлося недавно на нараді за участі працівників відділу квартирного обліку, управління капітального будівництва міської ради, регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву, банківських установ.

Головний спеціаліст управління капітального будівництва міськради Сергій Сурнін повідомив, що рада, реалізуючи міську програму "Доступне житло", виділила земельну ділянку площею 1,5 га. На черзі – виготовлення проектно-кошторисної документації.

Заступник директора регіонального управління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Галина Бічкалюк розповіла про державні програми, спрямовані на забезпечення житлових потреб українців. Згідно із першою, яка називається "Доступне житло", держава надає безповоротну допомогу для придбання житла в розмірі 30 відсотків нормативної вартості квартири. Решту має сплатити фізична особа – учасник програми.

Друга державна програма, ініційована рік тому Президентом, передбачає здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Учасники програми мають право на відшкодування відсотків за кредитами, отриманими в банках на будівництво чи придбання житла. Ставка за кредитом становить 16 відсотків річних, з яких 13 компенсує держава. Тобто для учасника програми річна відсоткова ставка складатиме лише 3 відсотки річних. Крім того, щомісячний платіж за кредитним договором не повинен перевищувати половини сукупного середньомісячного доходу сім’ї. Головна умова для участі в цих програмах: громадянин повинен перебувати на квартирному обліку чи потребувати поліпшення житлових умов. Однак, констатувала Галина Бічкалюк, міжвідомча комісія Мінрегіону затвердила на цей рік по Кіровоградській області будівництво лише трьох об’єктів відповідно до цієї програми, і всі вони знаходяться в Олександрії.

Представники банків наголошували, що, як показують розрахунки, сім’я з двох осіб, аби взяти кредит для придбання однокімнатної квартири, повинна мати можливість сплачувати на місяць 1200 гривень. Тобто сукупний середньомісячний дохід сім’ї має складати 3400 гривень. На думку учасників наради, через дуже високий перший внесок (25 відсотків від вартості квартири) ця програма неприваблива для багатьох людей, які потребують житла. Також на зібранні говорилося, що майбутні позичальники хочуть, аби в договорах часткової компенсації процентів було передбачено сплату громадянином трьох відсотків річних за користування кредитними коштами. Тоді програма запрацює, і чимало людей зможе отримати довгоочікуване житло.

Читайте також