Знову потрібні присяжні

Виявляється, присяжні за участь у здійсненні правосуддя непогано винагороджуються державою – декому з них, жителів Кіровоградщини, тільки за одну годину, проведену в судовому процесі, нараховано близько тисячі гривень. Про це кореспонденту "Вечірки" повідомили у територіальному управлінні Державної судової адміністрації в області. Та спершу – про сам інститут присяжних, про те, наскільки затребуваним він виявився у нашому краї.

– Суд за участі присяжних став реальним явищем в Україні 2012 року, після ухвалення Верховною Радою нового Кримінального процесуального кодексу, котрим і передбачено розгляд кримінальних справ певної категорії за участі непрофесійних суддів – присяжних, – сказав заступник начальника ТУ ДСА в області Сергій Літвінов. – Того ж року районні ради затвердили списки присяжних. Інститут присяжних запрацював, і на Кіровоградщині – також. Щоправда, підстави залучати присяжних до правосуддя виникали нечасто, оскільки матеріали далеко не кожного кримінального провадження розглядаються за їхньої участі. Згідно із Законом "Про судоустрій і статус суддів", список присяжних затверджується раз на два роки, а в разі необхідності (приміром, присяжний захворів, помер чи відмовляється від участі у правосудді) переглядається за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України. Недавно виникла потреба в заміні деяких присяжних для Ленінського та Вільшанського районних судів. Так що, бажаючі стати присяжними можуть звернутися до відповідних районних рад*. Зауважу, що законодавством передбачено певні вимоги до присяжних. Присяжним може бути тільки громадянин України віком від 30 років до 65, котрий проживає на території, на яку поширюється юрисдикція відповідного суду. Крім того, присяжним не може бути людина, яка визнана обмежено дієздатною та недієздатною, з психічними та іншими захворюваннями, які можуть перешкоджати виконанню обов’язків присяжного, з незнятою чи непогашеною судимістю, народний депутат України, член уряду, суддя, прокурор, співробітник правоохоронних органів, військовослужбовець, адвокат, нотаріус. Ще одна обов’язкова вимога до присяжних – володіння державною мовою. Коли виникає потреба у залученні присяжних до розгляду конкретної справи, їх вибирають із загального списку з допомогою автоматизованої системи документообігу суду. За присяжними протягом часу виконання ними обов’язків у суді зберігаються всі гарантії та пільги за місцем основної роботи. Цей час зараховується до всіх видів трудового стажу. Звільнення присяжного з роботи або переведення на іншу роботу без його згоди під час виконання ним обов’язків у суді не допускається.

– Кошти, які виплачуються присяжним у зв’язку із їх участю у правосудді, називаються винагородою, – продовжила начальник відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Валентина Буякова. – Відшкодовуються їм і витрати на проїзд та наймання житла, а також виплачуються добові. Ці виплати здійснюються територіальними управліннями Державної судової адміністрації України за рахунок коштів державного бюджету. Розмір винагороди присяжним за час виконання ними обов’язків у суді обчислюється шляхом множення середньоденного заробітку за місцем основної роботи (пенсії) на кількість годин, протягом яких присяжний виконував обов’язки у суді. Якщо середньомісячна заробітна плата чи пенсія, з якої провадиться нарахування винагороди присяжним за час виконання ними обов’язків у суді, нижча за розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, обчислення розміру винагороди провадиться, виходячи з розміру посадового окладу судді відповідного суду. Зокрема, у таких випадках, коли розмір винагороди присяжному "прив’язується" до суддівського окладу, ця винагорода і становить близько тисячі гривень за годину участі у здійсненні правосуддя. За час, протягом якого присяжний виконує обов’язки у суді, зарплата за основним місцем роботи йому не нараховується. Якщо присяжний на момент виконання обов’язків у суді тимчасово не працює, винагорода йому нараховується в такий же спосіб, але виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (в розрахунку на день).

*Ленінська районна у Кіровограді рада знаходиться за адресою: м.Кіровоград, вул. Дворцова, 53/39, тел.: 22-29-88.

Вільшанська районна рада знаходиться за адресою: смт Вільшанка, вул. Леніна, 40, тел.: 05250-97164.

Читайте також