Зміни в пенсійному забезпеченні

З 1 липня 2013 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії", яким внесено зміни до законів України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування".

Стаття 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування":
Надано можливість одержувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника дітям померлого годувальника в період між завершенням навчання в одному із навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.

До 1 липня 2013 року у вищезазначені періоди пенсія у зв’язку з втратою годувальника не виплачувалася.

Частина 1 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування":
Надано можливість під час визначення зарплати для обчислення пенсії вилучити із підрахунку періоди одержання допомоги по безробіттю. Відповідно до Закону, під час обчислення коефіцієнта заробітної плати за зазначений період враховується мінімальний розмір заробітної плати, що в багатьох випадках занижує коефіцієнт заробітку, відповідно – розмір пенсії.

Змінами до Закону надано можливість не враховувати зарплату за ці періоди в межах до 60 календарних місяців страхового стажу та за умови, що періоди одержання допомоги по безробіттю з урахуванням будь-якого періоду страхового стажу поспіль у сумі становлять не більш як 10% тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

До 1 липня 2013 року порядок "оптимізації" був такий: спочатку "точково", тобто в будь-якому порядку (не підряд) виключалися із підрахунку неповні місяці роботи; потім добиралися місяці страхового стажу підряд (в тому числі й період отримання допомоги по безробіттю) таким чином, щоб в сумі з "точковим" виключенням зазначений період не перевищував 60 календарних місяців та 10% тривалості страхового стажу. Додатково виключалися періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом до 16 років, за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до трирічного віку.

З 1 липня 2013 року порядок "оптимізації" такий: спочатку "точково", тобто в будь-якому порядку (не підряд) виключаються періоди отримання допомоги по безробіттю; потім добираються місяці страхового стажу підряд таким чином, щоб в сумі з "точковим" виключенням зазначений період не перевищував 60 календарних місяців та 10% тривалості страхового стажу. Додатково виключаютья періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом І групи або дитиною-інвалідом до 16 років, за пенсіонером, який потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до трирічного віку.

Частина 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування":
Дещо змінено механізм визначення заробітної плати для обчислення пенсії. До ухвалення Закону заробітна плата визначалася за формулою, в якій сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць ділилася на кількість місяців, за які розраховано коефіцієнт заробітної плати.

З ухваленням Закону заробітна плата визначається за формулою, в якій сума коефіцієнтів заробітної плати за кожен місяць ділиться на місяці, які враховано для визначення страхового стажу.

Тобто якщо, наприклад, протягом 2012 року особа отримувала заробітну плату, меншу за мінімальну в два рази, то коефіцієнт заробітку визначався шляхом поділу заробітної плати особи за кожен місяць 2012 року на середню заробітну плату по країні за цей же період; потім отримані таким чином коефіцієнти за кожен місяць підсумовувалися, і сума ділилася на 12 (місяців).

Після набрання чинності Законом механізм обчислення коефіцієнту заробітної плати такий: заробітна плата особи за кожен місяць 2012 року ділиться на середню заробітну плату по країні за цей же період; потім отримані таким чином коефіцієнти за кожен місяць підсумовуються, і сума ділиться на 6 (місяців), тобто на страховий стаж, обчислений пропорційно сплаченим внескам (до страхового стажу цій особі зараховуються лише 6 місяців страхового стажу, оскільки вона отримувала заробітну плату, яка в 2 рази менша за мінімальну).

Частина 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування":
Змінено механізм щорічного перерахунку раніше призначених пенсій з 1 березня. Передбачено, що з 1 березня кожного року на коефіцієнт, який відповідає не менш як 20% показника зростання середньої заробітної плати в Україні порівняно з попереднім роком, збільшуватиметься не пенсія, а заробітна плата, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Підвищення зарплати буде здійснюватися не залежно від коефіцієнта підвищення пенсійних виплат у минулому році.

Читайте також