Жителі Кропивницького зможуть долучитися до формування міського бюджету

24 листопада у Кропивницькому відбулося перше засідання робочої групи з питань підготовки проекту Положення про громадський бюджет.
Така група була створена розпорядженням міського голови і очолив її заступник міського голови Олександр Мосін, заступником голови робочої групи є секретар міської ради Андрій Табалов. У стартовому засіданні робочої групи взяв участь також експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря, який розповів про особливості і практику громадського бюджетування у тих містах України, які розпочали подібну практику вже минулого року.
Метою діяльності групи є створення проекту Положення, яке забезпечить підвищення рівня залучення мешканців Кропивницького до процесу прийняття рішень щодо розвитку міста та покращення діалогу між місцевою владою і громадськістю шляхом співпраці в плануванні та імплементації громадських бюджетів.
За інформацією Івана Лукерні, на сьогоднішній день більше 1500 міст на усіх континентах запроваджують механізми «бюджету участі», які є формою прямої демократії та означають відкритий процес дискусії та прийняття рішень, в якому кожен мешканець населеного пункту шляхом голосування вирішує, в який спосіб витрачати частину місцевого бюджету.
Саме в активній участі громадян у житті власного міста і полягає ідея громадського бюджетування. Залучення мешканців до процесу ухвалення рішень з розподілу бюджетних коштів на реалізацію їх власних проектів – один з найчіткіших прикладів використання норм прямої демократії.
Такий підхід до місцевого самоврядування зародився в Бразилії у невеличкому муніципалітеті Порту-Алегрі у 80-х рр. ХХ ст. На даний момент, влада міста розподіляє на місцеві ініціативи вже понад 20% від міського бюджету. В Європі ця практика набула популярності на початку ХХІ ст. Першопрохідцями серед країн Старого Світу стали Німеччина та Іспанія.
Бюджет громадських ініціатив забезпечує:
- поліпшення інформування населення щодо планів органів місцевого самоврядування;
- раціоналізація заходів і дій, визначення пріоритетів під час планування політики місцевих органів влади;
- зростання рівня задоволення діями місцевої влади;
- формування громадських лідерів;
- підвищення громадянської освіти.
Відбором проектів, які фінасуватимуться за кошти міського бюджету, буде створена розпорядженням міського голови комісія, до якої увійдуть депутати, представники громадських організацій та виконавчих органів міської ради. Переможці визначатимуться рейтинговим голосуванням, своє слово на підтримку проектів зможуть сказати і мешканці міста через електронні системи голосування.
Комісія поставила собі за мету оперативно підготувати проект Положення, щоб у першому кварталі 2017 року оголосити і провести конкурс проектів, а до кінця бюджетного року їх реалізувати. Попередньо, у міському бюджеті на наступний рік може бути передбачено до 8 мільйонів гривень на фінасування громадських проектів.

Читайте також