Згідно з Конституцією України, людина, її життя та здоров’я, честь та гідність, недоторканність визнаються найвищими соціальними цінностями.
Кожна людина має право на працю, тобто можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку погоджується. Але, на жаль, ще чимало співвітчизників живе днем нинішнім, відддаючи перевагу тимчасовими сумнівним "вигодам"… Тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин, яке містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на майбутнє людини.
Кодексом законів про працю України визначено, що працівники реалізують право на працю шляхом укладання трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою. Трудовий договір – це документ, укладений між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, згідно з яким працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою. Даний документ може бути безстроковим, що укладається на невизначений строк, встановлений за погодженням сторін, та таким, що укладається на час виконання певної роботи.
Відповідно до Порядку реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 р. №260, фізична особа – підприємець та найманий працівник укладають між собою трудовий договір, форма якого затверджена Порядком реєстрації трудового договору, та реєструють його у державній службі зайнятості. Трудовий договір між працівником та фізичною особою укладається у трьох примірниках. Перший з них знаходиться у фізичної особи-підприємця, другий – у працівника, третій залишається у державній службі зайнятості, яка здійснює реєстрацію трудового договору. Фізична особа - підприємець повинен у тижневий термін з моменту фактичного допуску працівника до роботи зареєструвати укладений договір у державній службі зайнятості за місцем свого проживання.
При реєстрації трудового договору сторони повинні пред’явити паспорт та подати такі документи:
– фізична особа-підприємець: свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, довідку відповідної державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності);
– працівник, який влаштовується на роботу до фізичної особи: трудову книжку, довідку відповідної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності).
У разі реєстрації трудового договору особою, уповноваженою нотаріальним дорученням, така особа повинна пред’явити паспорт та подати оригінал і належним чином завірену копію нотаріального доручення, а також у відповідних випадках – зазначені документи для фізичної особи-підприємця.
Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи. Посадова особа центру зайнятості підтверджує особистим підписом записи, внесені фізичною особою до трудової книжки працівника, і засвідчує їх печаткою.
Для здійснення реєстрації трудового договору між працівником та фізичною особою необхідно звернутися до Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, який знаходиться за адресою: м. Кіровоград, вул. Є.Маланюка, 15, ІІ поверх.