Замість сесії – «рольові ігри»

Дев’ята сесія міської ради Кропивницького, що була призначена на 16 травня, так і не відбулася. Хоча депутати зібрались майже повним складом.
Із самого початку було зрозуміло, що працювати члени фракцій ВО «Батьківщина», «Самопомочі», «Радикальної партії Олега Ляшка» та частина депутатів від фракції БПП «Солідарність» і не планували: в сесійній залі вони не зареєструвалися. Більше того, дехто з них приніс «реквізит» – яйця, тушки курей та звукову апаратуру. А значить, заздалегідь готувався до такого розвитку подій.
Варто зауважити, що в порядок денний сесії було внесено чимало важливих для громади питань. Підкреслив це і міський голова Андрій Райкович. Зокрема, депутати мали б передбачити два мільйони гривень на виплату стипендій учням та зарплати викладачам ПТУ, вирішити питання соціального партнерства із державним підприємством «СхідГЗК», виділити матеріальну допомогу тяжкохворим кропивничанам.
Однак депутатам від опозиції було не до цього. Вони вимагали надати їм слово. Очільник міста намагався переконати народних обранців розпочати сесію, а вже потім в її рамках висловлювати свою позицію. Андрій Райкович також підкреслив: він зробив все, аби це сесійне засідання відбулося: виконав вимоги опозиції і включив до проекту порядку денного усі ініційовані ними питання. Не проводити сесію не було жодних підстав. Однак згодом стало зрозуміло, що справа зовсім не в цих вимогах, виконання яких формально називається основною причиною того, що ряд депутатів не ходить на сесію. Справа в політичних іграх.
Сценарій був розписаний явно заздалегідь. Коли міський голова сказав бажаючим виступити на трибуні, що вони можуть це робити лише як громадяни, а не як депутати, оскільки не зареєструвалися, а потім оголосив перерву, у залі почався безлад.
Володимир Смірнов прийшов із власною звуковою апаратурою – стало очевидно, що зараз буде справжнє шоу. Між депутатами та деякими представниками громадськості розпочалася штовханина.
Щоб повернути роботу міської ради в цивілізовані рамки, Андрій Райкович запросив депутатів зайняти свої робочі місця і надав слово усім охочим.
Володимир Смірнов заявив, що для того, аби повернути легітимність рішенням міської ради, прийнятих на восьмій сесії, треба їх усі переголосувати, додавши до порядку денного тих вісім вимог, на яких наполягає опозиція. Те ж саме у виступах зазначали свободівець Сергій Капітонов, радикал Михайло Демченко та голова фракції ВО “Батьківщина” Олександр Цертій.
При цьому Михайло Демченко ще й примудрився пострибати по залу (в буквальному сенсі цього слова) і всучити міському голові й секретареві міськради яйця та курячі тушки. А потім знову було оголошено перерву. Коли вона завершилася, більшості депутатів у залі не зібралося.
Зрив сесійного засідання був зрежисованим, і опозиція не мала наміру шукати шляхів відновлення конструктивної роботи міської ради – переконаний секретар міської ради Андрій Табалов.
Свою позицію він озвучив під час спілкування із представниками засобів масової інформації:
– Те, що такий сценарій був запланований представниками опозиції заздалегідь і вони діяли відповідно до нього, видно неозброєним оком. Фактично у депутатів меншості не було причин не реєструватися і не брати участі у сесійному засіданні, адже ми продемонстрували готовність до діалогу, а міський голова виконав умови опозиції і включив до порядку денного усі ініційовані нею питання. І логічно було б з її боку відстоювати свою позицію на трибуні сесії, переконувати раду і громаду у необхідності прийняття пропонованих ними рішень. Цього не було зроблено, сесію знову зірвано. Загалом, про яку налаштованість на конструктивну роботу може йти мова, якщо депутати захопили із собою курячі тушки та яйця? Невже це цивілізовано?
– Представники опозиції наполягають на поверненні до розгляду питань порядку денного восьмої сесії міської ради. Наскільки це можливо в умовах дотримання регламенту та інших процедур міської ради? – поставили запитання журналісти.
– Виходить, що людям потрібно буде повернути матеріальну допомогу, яку їм виділили на лікування, забрати стипендії у студентів профтехучилищ, – зазначив Андрій Табалов. – Вважаю це неприпустимим. У частини депутатів є своя думка, у іншої – своя. Восьма сесія відбулася, рішення прийнято. Навіщо нам повертатись назад? Більше того, всі ті рішення були прийняті на вимогу громади. У сесійній залі були присутні викладачі та студенти міських ПТУ. Зволікати не можна було. І всі ухвалені рішення легітимні. Якщо хтось вважає інакше, то нехай судиться із студентами, тими кропивничанами, які потребували матеріальної допомоги і отримали її. Я вважаю, що потрібно було розпочати сесію і вже в ході роботи обговорювати всі вимоги опозиційної частини депутатів. Тим більше, що вони були включені до порядку денного. А зараз через безвідповідальну поведінку окремих депутатів знову постраждали мешканці міста. Сьогодні мали бути розглянуті питання виділення допомоги 58 тяжкохворим мешканцям міста, у тому числі за поданням депутатів з опозиційних фракцій. Їх можна прийняти і рішенням виконкому, як пропонує один з депутатів. А можна простіше: прийти на сесію, зареєструватися й проголосувати. Це ж не конфліктне питання! Життя навіть однієї людини не може бути поставлене в залежність від політичних амбіцій.
– Прокоментуйте питання із наданням ДП “СхідГЗК” погодження на гірничий відвід? – було наступне запитання ЗМІ.
– Наше місто розташоване на уранових покладах, а шахта “Інгульська”, яка входить до цього підприємства, займається видобутком цих копалин, – роз’яснив Андрій Табалов. – У 2008 році останній раз приймалось рішення по гірничому відводу. Сьогодні був історичний шанс міській раді сказати своє слово – згодні чи ні погоджувати гірничий відвід. Треба було запропонувати керівництву шахти та ДП “СхідГЗК” підписати соціальний договір, а значить, взяти участь у розбудові інфраструктури міста. Свого часу, ще у Верховній Раді я ініціював створення програми захисту міста від радіації. На жаль, тоді серйозної програми так і не було складено, а ми знову втрачаємо можливості це зробити. У той же час в інших містах “СхідГЗК” за власний кошт реалізує різноманітні соціальні програми, утримує соціально-культурну сферу. Так, у місті Жовті Води діють фізкультурно-оздоровчі комплекси, зимовий басейн, побудовані цим підпри- ємством. Цікаво було б дізнатися думку громади: чи хотіли б люди, щоб і у нас все це було? Минулий рік підпри- ємство закінчило із прибутком у 480 мільйонів гривень. Це потужне підприємство, з яким можна вести діалог. А у нас замість конструктивної роботи – знову політичні гасла. Опозиційна атрибутика свідчить, що ця частина депутатського корпусу заздалегідь готувалася реалізувати свій сценарій. Але це вже було, це ходіння по колу власних помилок. Утім, переконаний – час розставить все на свої місця.

Читайте також