Нинішнього тижня в Україні розпочалася головна частина основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) навчальних досягнень абітурієнтів, які планують брати участь у вступній кампанії до вищих навчальних закладів.
Особливостями цьогорічного тестування є проведення ЗНО з української мови і літератури у квітні, упровадження дворівневих тестів з української мови і літератури та з математики, зміна системи оцінювання тестів (тести ЗНО на відміну від минулого року оцінюватимуть за принципом "склав/не склав"), розмежування проведення тестів з іноземних мов у часі і ще декілька новацій.
Відкрив головну частину основної сесії ЗНО тест зі французької мови, що відбувся 3 червня. Після цього 5 червня заплановано провести тестування з німецької мови. Наступного тижня відбудуться тестування з іспанської, англійської мови та математики. Загалом же до 26 червня тестування пройдуть з 11 навчальних предметів. Абітурієнти матимуть можливість скласти від одного до трьох тестів. Найбільш популярними тестовими предметами серед учасників ЗНО є історія України, математика, англійська мова, біологія та географія. Основна сесія ЗНО триватиме протягом 3 – 26 червня, додаткова – від 9 червня до 9 липня.
Абітурієнти, які проживають або проживали на окупованій території та зареєструвалися на ЗНО з 21 лютого до 20 квітня, братимуть участь у тестуванні з української мови і літератури під час додаткової сесії (9 червня), з інших предметів – під час основної сесії. Для тих же з них, хто через поважні причини не зможе взяти участь у додатковій сесії з української мови і літератури 9 червня, повторну додаткову сесію із даних предметів буде проведено 27 червня.
Під час складання тестів заборонено використовувати будь-які допоміжні матеріали, окрім тих, що містяться в тестових зошитах, а також мати при собі калькулятори, засоби зв’язку, пристрої зчитування, обробки, збереження та відтворення інформації, друковані чи рукописні матеріали. Допущення учасників ЗНО до пунктів тестування припиняють за 10 хвилин до початку тестування – о 10:50. Оголошення результатів основної сесії ЗНО здійснюватимуть поетапно, починаючи з 16 червня. Хто не зможе взяти участь у тестуванні під час основної сесії з поважних причин, той складатиме тести ЗНО під час проведення додаткової сесії.
Цьогорічна вступна кампанія до українських вишів відрізнятиметься від попередніх більшою структурованістю, прозорістю, а також буде зрозумілішою для абітурієнтів. Про це заявив міністр освіти і науки Сергій Квіт на прес-конференції щодо викликів і перспектив проведення вступної кампанії та ЗНО. Однак, за словами міністра, через внесення законопроекту, яким передбачено дозвіл використання сертифікатів ЗНО минулих років, зареєстрованого народним депутатом Олександром Співаковським, виникла загроза самій системі ЗНО.
– Ми не можемо допустити, щоб абітурієнти були в нерівних умовах. Подібні рішення переважають ідею зовнішнього незалеж- ного оцінювання, яка була створена для максимально чесного, прозорого і зрозумілого вступу до ВНЗ, – підкреслив міністр.
Сергій Квіт також нагадав, що нинішнє керівництво Міністерства освіти України на початку своєї діяльності відмінило рішення попередників стосовно використання результатів ЗНО минулих років при вступі до ВНЗ. Він зазначив, що система ЗНО повинна розвиватися разом із процесом реформування університетів.
– У майбутньому університети матимуть більше можливостей висувати свої власні вимоги, впливати на формування власного контингенту, але сьогодні такі рішення, про прийняття сертифікатів попередніх років, неможливі, – підкреслив міністр освіти і науки.
Він також зупинився на нововведеннях, які очікують на вступників 2015 року. Це, зокрема, такі: тести ЗНО на відміну від минулого року оцінюватимуть за принципом "склав/не склав" і тести з української мови і літератури та з математики мають два рівні складності.
– Та людина, яка хоче бути фізиком-теоретиком чи інженером, повинна мати набагато вищі знання з математики, ніж та, що не буде застосовувати в подальшому свої знання із цього предмета, – пояснив міністр.
Ще одними нововведенням є визначення абітурієнтами пріоритетів щодо вищих навчальних закладів та спеціальностей. За словами міністра, на початку вступної кампанії абітурієнти визначаться, в який університет чи інший вищий навчальний заклад насамперед вони хотіли би вступити і яку спеціальність обрати, а потім Єдина державна електронна база з питань освіти сама відрегулює перший список рекомендованих до вступу осіб та визначить, куди кожен абітурієнт може потрапити.
Для багатьох випускників-кіровоградців та їхніх батьків навчання в іншому місті – не по кишені. Тож для них корисною буде інформація стосовно того, який наш виш заслуговує на їхню увагу. Це може підказати рейтинг ВНЗ "Топ-200 Україна" за 2015 рік, який презентує Центр міжнародних проектів "Євроосвіта" (за результати рейтингу перше і друге місце поділили Київський національний університет ім. Т. Шевченка і Національний технічний університет "Київський політехнічний інститут". Третє місце посів Харківський національний університет імені В. Каразіна). Так от, у даному рейтингу Національний авіаційний університет, навчальним підрозділом якого є Кіровоградська льотна академія (КЛА НАУ), займає 14 сходинку, Кіровоградський національний технічний університет (КНТУ) – 54-ту, а Кіровоградський державний педагогічний університет (КДПУ) – 122-гу.
Стосовно ж держзамовлення у вишах докладно розповів заступник міністра освіти України Андрій Гевко. За його словами, обсяг державного замовлення 2015 року порівняно з 2014-м орієнтовно буде встановлено з урахуванням зменшення випускників з базовою та повною середньою освітою. Орієнтовно скорочення державного замовлення на освітньо-кваліфікаційні рівні молодшого спеціаліста та бакалавра 2015 року може скласти 15–20 відсотків.
Тобто якщо під час попередньої вступної кампанії для першокурсників бакалаврату було 119,3 тисячі безкоштовних місць у вишах, то цього року їх може бути тільки 95,44 тисячі. У той же час у Міносвіти повідомляють про значне скорочення очікуваної кількості випускників, а значить – і потенційних абітурієнтів. Так, за даними Державної служби статистики України цьогоріч середні школи випустили 215 992 особи з повною середньою освітою, що на 88 тисяч осіб, або приблизно на 40 відсотків, менше за торішній показник. Якщо уряд вирішить затвердити скорочення держзамовлення лише на максимальному рівні в 20 відсотків, то шанси вступити "на бюджет" навіть для учнів із середніми оцінками є доволі високими. Щоправда, чи йтиме в “комплекті” з бюджетним місцем стипендія, поки що не відомо.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО