З інформацією про стан дотримання у регіоні земельного законодавства виступив заступник прокурора області Л.Лахтюк. За словами Леоніда Васильовича, результати прокурорських перевірок засвідчили поширеність порушень земельного законодавства. У сфері землекористування масовим явищем є прийняття органами виконавчої влади та місцевого самоврядування незаконних рішень про виділення земель, самовільне їх зайняття чи нецільове використання суб'єктами господарювання, безоплатність користування землею тощо.
Органами місцевого самоврядування та виконавчої влади нерідко ігнорується порядок надання земельних ділянок у користування та власність. Мають місце зловживання при розпорядженні землями державної власності, зокрема лісового та природно-заповідного фондів, у тому числі при зміні їх цільового призначення. Так, прокурором Бобринецького району порушено кримінальну справу за ч. 2 ст. 364, ч. 2 ст. 366 КК України, стосовно службових осіб районного відділу Держкомзему, які погодили без зауважень проекти створення лісових культур та надали дозвіл на заліснення 20 га території ботанічного заказника загальнодержавного значення "Богданівська балка", внаслідок чого вказана територія втратила своє природно-заповідне значення і передана до лісового фонду, чим спричинено 400 тис. грн. збитків. Справа перебуває на судовому розгляді.
Почасти земельні ділянки надаються громадянам у власність чи користування розмірами більшими, ніж це передбаченого законодавством. Прокурором Гайворонського району цього року опротестовано 82 таких рішення 13 сільських рад.
Безлад при наданні та вилученні земельних ділянок зумовлює вчинення злочинів. Прокурором Новоукраїнського району порушено кримінальну справу стосовно службових осіб Захарівської сільської ради, які видали підроблену довідку щодо права на спадщину, внаслідок чого громадянином незаконно отримано у власність земельну ділянку площею 7,3 га, вартістю 56 тис. грн. Справу розслідувано та скеровано до суду.
В багатьох випадках реєстрація права власності чи користування землею, договорів оренди земельних ділянок, а також видача документів структурними підрозділами Кіровоградської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру» відбувається з грубим ігноруванням встановленого для цього порядку.
Непоодиноким є безпідставне включення до статуту фермерських господарств осіб, які не мають на це право, на підставі чого останніми незаконно набуваються у власність земельні ділянки. Протиправне заволодіння в такий спосіб землею загальною площею 232 га, вартістю понад 3,1 млн. грн., переслідувалося в кримінально-правовому порядку прокурорами Голованівського, Добровеличківського, Новоархангельського, Маловисківського, Олександрійського та інших районів.
Суб'єкти господарювання з метою отримання прибутку вдаються до самовільного захоплення земельних ділянок. Прокурором Олександрійського району порушено кримінальну справу стосовно агронома ПСП, який без виготовлення правоустановлюючих документів на землю здійснив самовільне зайняття земельної ділянки площею 39 га, чим спричинив державі 145 тис. грн. збитків. За результатами розслідування справу направлено до суду, яким винесено обвинувальний вирок.
Спостерігається пасивність органів виконавчої влади та місцевого самоврядування щодо організації та здійснення контролю з питань використання та охорони земель. За втручанням прокурорів Добровеличківського, Маловисківського, Новоукраїнського, Новомиргородського, Олександрійського, Онуфріївського, Петровського районів та Світловодського міжрайонного прокурора минулого та поточного років до бюджету уже відшкодовано майже 800 тис. грн. заборгованості суб'єктів господарювання з плати за землю, а подібних адекватних заходів з цього приводу зазначеними державними органами не вжито.
У зв'язку з неналежним виконанням органами місцевого самоврядування вказаних повноважень, факти самовільного зайняття земельних ділянок залишаються поза їх увагою. На такі порушення прокурорами Гайворонського, Компаніївського, Новгородківського, Петровського, Ульяновського районів та Знам'янським міжрайонним прокурором цього року вносилися подання, за якими до дисциплінарної відповідальності притягнуто 26 посадових представників зазначених самоврядних органів.
З початку року органами прокуратури області порушено вісім кримінальних справ за фактами порушень вимог земельного законодавства, на незаконні рішення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування принесено 139 протестів, внесено 50 приписів і подань, за якими до дисциплінарної відповідальності притягнуто 42 посадові особи контролюючих органів, до бюджету відшкодовано понад 700 тисяч гривень. Внаслідок проведеної прокурорами позовної роботи до власності держави та територіальних громад області повернуто 1450 га земель. У власність громадян повернуто 40 га земель.
Прокурор області Геннадій Тюрін закриваючи засідання колегії нагадав підлеглим працівникам необхідність якісного проведення перевірок та принципової позиції стосовно правопорушників. На засіданні колегії прийнято ряд організаційних заходів, спрямованих на покращення ефективності нагляду за додержанням в регіоні земельного законодавства.
Прес-служба прокуратури області