– Знаю, що рідні дуже чекають мого повернення з пологового будинку, – каже Олена. – Синок Юрко навіть підготував подарунки для своєї молодшої сестрички. Чоловік щасливий від того, що я подарувала йому дочку. Особливе спасибі лікарям першого пологового будинку, де створені всі умови для перебування матері та дитини.
Щаслива Олена бережно пригортає до себе маленьку донечку. Скільки тепла та радості в її очах! Щаслива жінка, щаслива родина, щасливі лікарі, які дарують неповторну радість материнства. Олена бажає щасливої долі своїй наймолодшій дівчинці. Старша Марина і освіту здобуває – заочно вчиться на землевпорядника, і щастя материнства пізнала. Тепер Юрка треба на ноги підняти та освіту дати. Хлопчик має різнопланові інтереси, але вже зараз у нього яскраво виражені гуманітарні нахили. А там і Діаночку вчити доведеться. Мама вже бачить, що у дівчинки більш напористий характер, ніж у старших дітей. Значить, у житті доб’ється чималих успіхів. Щоб діти були освіченими та здоровими – для Олени головне завдання. Сама вона працювала продавчинею, але переконана, що в наш час без гідної освіти та достойної професії – не прожити.
Берегиня сімейного вогнища, якій 38 років, повна сил і впевнена, що разом із чоловіком дадуть своїм дітям усе необхідне: і молодших дітей піднімуть, і старшій дочці допоможуть, разом подолають усі труднощі, діти виростуть на радість мамі й татові, подарують їм не одного онука.
Радіє за своїх пацієнток і заступник головного лікаря Кіровоградського першого пологового будинку Тамара Грач. Лише за чотири місяці нинішнього року лікарі прийняли понад 600 пологів. До кінця року планується вийти на минулорічний показник – 1800 пологів. Завдяки добре налагодженому медичному обслуговуванню породіль, запровадженню новітніх методик допомоги при пологах, сучасному медичному обладнанню та медикаментозному забезпеченню для виходжування недоношених малюків саме до Кіровоградського першого пологового будинку прагнуть потрапити майбутні мами не лише з місцевою реєстрацією, а й мешканки навколишніх районів області. Тут створено чудові умови перебування матері та дитини. Кожна жінка знаходиться в окремій палаті разом із новонародженим. Є умови для перебування поряд і чоловіка або когось із близьких родичів. Адже для жінки в такий відповідальний момент життя її та немовляти важлива і моральна, і фізична підтримка. Багато тат пристають на пропозицію брати участь у так званих партнерських пологах, коли чоловік присутній під час появи на світ своєї кровиночки. Це лише сприяє зміцненню родини, посилює відповідальність за долю своїх дітей.
А от Світлана Лободюк народила первістка Максимка у другому пологовому будинку Кіровограда. На третій день свого перебування у медичному закладі мама та маля почувалися добре та готувались до виписки. Максимко – хлопчик спокійний, але вимогливий. Молода мама тішиться з того, уважно його доглядає і також сподівається, що доля подарує хлопчику лише багато щастя та здоров’я.
Світлана – звичайна жінка, яка прагнула материнства, її дитина – то світ у віконці для молодої сім’ї. Але, на жаль, є ще й такі випадки, коли діти для батьків не бажані. Їх залишають у пологових будинках, прирікаючи на сирітську долю. Головний лікар пологового будинку №2 ім. святої Анни Володимир Капко каже, що, на щастя, показники подібного явища істотно знизились. Якщо кілька років тому "відмовних" дітей було 15–20 на рік, то у минулому році – лише п’ятеро. А в нинішньому поки що один виявився непотрібним так званій мамі. Іншу жінку вдалося переконати забрати народжену нею дитинку. Навіть родичів для цього підключили. І так разом подолали кризову ситуацію в родині. Виявляється, і в цьому вбачають своє завдання лікарі: не просто допомогти дитинці з’явитись на світ Божий, а й подальшу її долю визначити. А як далі буде, багато в чому залежить від служб, покликаних супроводжувати сім’ї у складних життєвих обставинах.
А що вони не залишать ці родини напризволяще, переконана головний спеціаліст відділу сім’ї та молоді міської ради Ірина Жарова. Вона зазначає, що в Україні розроблена стратегія демографічного розвитку на наступних 10 років. І завдання органів влади та місцевого самоврядування – всіляко підтримувати кожну родину, де підростають діти, особливо багатодітні.
– З Днем матері, а згодом і Днем сім’ї ми привітаємо усіх кіровоградок, які нещодавно відчули радість материнства, – каже Ірина Жарова. – Відвідаємо породіль обох міських пологових будинків, вручимо їм подарунки від міської влади. Багатодітні та кризові родини будемо всіляко підтримувати, адже діти – наше майбутнє, і треба зробити все, щоб вони були впевнені у ньому.
Оксана ВЕРСТЮК
Фото Олега ШРАМКА