Ювілей картини, або Спогади про подорож до Вроцлава

115 років тому написана картина «Кривава неділя у Петербурзі9 січня 1905 року». Її авторство належить польському художнику-баталісту ВойцехуКоссаку – одному із синів-близнюків теж відомого польського художника Юліуша Коссака.

В історії польського мистецтва В. Коссак (народився в Парижі 31 грудня 1856 року, помер в Кракові 29 липня 1942 року) займає місце провідного представника історичного і батального живопису в реалістичних традиціях, в США він мав репутацію прекрасного портретиста. Перші уроки малювання йому викладав саме батько. А з 1871 – 1873 рр. Войцех навчався вже у Краківській школі витончених мистецтв під керівництвом В. Лушкевича, потім – в Мюнхенській академії мистецтв (1873-1875 рр.).Після служби в Краківському полку уланів (1876-1877 рр.) поїхав до Парижа удосконалювати свої професійні навички. Він завжди був активним учасником виставок, які проходили на його батьківщині, а також закордонних: Будапешті, Празі, Берліні, Римі, Відні. Саме у Відні, столиці Австрії, 1 травня 1905 року з великим успіхом експонувалась його картина «Кривава неділя», якабула написаназа дужекороткий проміжок часу – три місяці. Потім цю роботу побачили в Лондоні, Парижі, США, Кракові, Львові, Варшаві. Нагадую, що приводом для написання цієї картини були трагічні події у Петербурзі 9 січня 1905 року: розстріл царськими військами мирної маніфестації і робітників, які йшли з петицією до царя. Цей день увійшов в історію як «кривава неділя», і таку ж назву дістала і картина. У 1947 роціїї передали Державній Третьяковській галереї,а в 1962 році – Кіровоградському обласному краєзнавчому музею. Нині цей шедевр мистецтва розміром 4 х 8 метрівпісля реставрації експонується вКіровоградському обласному художньому музеї.

Перебуваючи у Вроцлаві, який, до речі, визнаний культурною столицею Європи, мені пощастило побачитищеодну із робіт В. Коссака – панораму «Рацлавіце», яка присвячена перемозі польських повстанців на чолі з Тадеушем Костюшком над російськими військами під командуванням генерала О.П.Тормасова. Битва відбулася 4 квітня 1794 року під Рацлавіцами – це селище в 40 кілометрах від Кракова. «Рацлавіца» - це перша панорама, в створенні якої В. Коссак брав участь, а взагалі він працював над створенням 4-х панорам. Це ще такі: «Березіна», «Битва біля пірамід» та «Самосьєрри», яка залишилась в стадії ескізу.

Цікава історія створення «Рацлавіци». Автором ідеї був Ян Стика, художник із Львова. Саме він запросив до роботи тоді вже відомого Войцеха Коссака. Тож вони стали головними художниками, яким допомагали ще вісім майстрів. В техніці малювання використовували особливий вид перспективи і допоміжні ефекти, такі як освітлення і штучний ландшафт. Це картина – панорама довжиною 114 метрів, висотою 15 метрів в обрамленні колом – 38 метрів на написання якої пішло 750 кг фарби. Полотно було закуплено в Брюсселі, а спеціальна конструкція виготовлена у Відні. Над створенням панорами працювали 9 місяців (1893-1894 рр.) і відкрита вона була у Львові, до сторіччя битви. Знаходилась панорама у спеціально побудованому приміщенні у Стрійському парку. У 1944 році під час бомбардування вона була частково пошкоджена і у 1946 році перевезенадо польського міста Вроцлав. Там довгі роки в рулоні зберігалася в Національному музеї. Лише у 1980 році було розпочато будівництво нового приміщення – Ротонди Рацлавіцької панорами. У 1985 році – закінчена реставрація полотна і панорама була відкрита для відвідувачів. В приміщенні Ротонди знаходиться так звана «Мала панорама», в центрі якої макет місця, де відбулась битва. По периметру – фігури в повному обмундируванні та перелік учасників битви як з польської, так і з російської сторони. Зазначений тамі Єлисаветградський полк кінних стрільців.

Ось така історія. Ось такий зв’язок Єлисаветград – Кіровоград – Вроцлав.

Тетяна ХРАПОВА

Читайте також