ЯКОЮ РИБОЮ ТРУЯТЬ УКРАЇНЦІВ

Як повідомляє видання "Комерсант-Україна", йдеться про Китай та В’єтнам. У партіях замороженої риби та сушених кальмарів, поставлених із цих країн, були виявлені стронцій, антибіотик та бактерії, що викликають харчові отруєння. Зараз на частку цих країн припадає близько 12 відсотків обсягу ринку – продукція користується популярністю завдяки своїй дешевизні, кажуть учасники ринку.

Як заявив голова Держкомітету ветмедицини Іван Бісюк, у НДІ лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертиз виявили у зразках партій замороженої риби з кількох країн шкідливі речовини: стронцій (його радіоактивні ізотопи викликають лейкемію та злоякісні пухлини), антибіотик хлорамфенікол та лістерію (бактерія, яка викликає харчові отруєння). "Ми направили листи посольствам цих країн. Чекаємо приїзду їх фахівців, щоб спільно з ними дослідити зразки у незалежних лабораторіях", – розповів Бісюк.

Після цього, за його словами, може бути прийняте рішення про заборону поставок риби з цих країн. "Ми не дозволимо, щоб до нас надходила сировина, яка за своїми параметрами безпеки є шкідливою для здоров’я", – заявив пан Бісюк. Назвати країни та компанії, які імпортували неякісну продукцію, чиновник відмовився.

Джерело в Держкомітеті ветмедицини стверджує, що йдеться про поставки з В’єтнаму та Китаю – у багатьох партіях заморо- женої риби, сушених кілець кальмарів та рибних закусок були виявлені шкідливі речовини. Партії не- якісної риби були заборонені до реалізації в Україні, власники вантажів не отримали дозволу на їх розмитнення. Втім, за словами джерела, не можна бути на сто відсотків упевненим, що вся риба була утилізована і частина її не потрапила на український ринок: "Це бізнес, і подібний варіант розвитку подій не виключений".

За даними учасників ринку, щороку з Китаю та В’єтнаму в Україну імпортується до 100 тисяч тонн риби та морепродуктів – це близько 12 відсотків обсягу ринку, який оцінюється приблизно в 800 тисяч тонн на суму 1 мільярд доларів. З Китаю в основному ввозяться філе минтая, путасу, хека, сушені кільця кальмарів, крабові палички, з В’єтнаму – філе пангасіуса, тунець та креветки.

Вартість риби в Китаї й В’єтнамі значно нижча, ніж в інших країнах, пояснюють учасники ринку. "Заборона на ввезення з цих країн може призвести до зростання цін на рибу та рибну продукцію. Для порівняння: якщо імпортувати минтай з Росії, його вартість буде на 30-40 відсотків вищою, ніж якщо поставляти його з Китаю", – розповів топ-менеджер одного з найбільших імпортерів риби, який не захотів називати своє ім’я.

Саме низька вартість китайської та в’єтнамської рибної продукції стала причиною зростання обсягу її ввезення, що розпочалося наприкінці минулого року, погоджуються в Українській аграрній конфедерації, попит на дешеву рибу зріс через зниження купівельної спроможності населення.

Читайте також