ЯКИМ БУДЕ БЮДЖЕТ КІРОВОГРАДА НА 2011 РІК

Любов Тимофіївна назвала ряд особливостей, що відрізняють бюджет нинішнього року від попереднього. Серед них – скасування деяких видів місцевих податків та зборів і введення нових. Так, введено збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності (він фактично замінює плату за торговельні патенти, розміщення торговельних об’єктів й таке інше), якого планується отримати 2,6 мільйона гривень, туристичний збір (прогнозований показник – 52 тисячі гривень), збір за паркування транспортних засобів (306 тисяч гривень).

На 18 відсотків більше, ніж минулого року, передбачено отримати податку з доходів фізичних осіб, однак, за словами Любові Бочкової, для цього доведеться напружено попрацювати, легалізуючи заробітну плату, контролюючи, чи її виплачують у розмірі, не меншому, ніж визначено законодавством. Раніше у міському бюджеті залишалися 75 відсотків плати за землю, тепер буде 100 відсотків.

Основною ж відмінністю нинішнього бюджету Любов Бочкова назвала те, що передбачається значне збільшення його спеціального фонду – майже у півтора раза (до 65,4 мільйона гривень). Це пов’язано із тим, що віднині до спеціального фонду зараховуватиметься єдиний податок (місто розраховує отримати понад 20 мільйонів гривень). Це дозволить значно більше коштів спрямувати на капітальний ремонт та будівництво соціально важливих об’єктів, житлового фонду, доріг. Видатки по спеціальному фонду розписані конкретно по кожному об’єкту (ознайомитися із переліком цих об’єктів можна, переглянувши попередній номер "ВГ", де надруковано рішення міської ради про міський бюджет, додаток №5). Крім того, міський голова Олександр Саінсус доручив своїм підлеглим значно посилити роботу із забезпечення надходжень до бюджету з плати за землю. Тут є ще значні резерви, про це свідчать дані про надходження із цього виду податку до бюджетів інших міст України. Зокрема, йдеться і про переукладання угод про оренду землі з урахуванням відсоткової орендної ставки відповідно до грошової оцінки, і укладання угод із тими орендарями, які досі користуються землею узагалі без них (а такі факти є), і робота із боржниками.

Також Любов Бочкова повідомила, що міський бюджет має ще додатково отримати кошти із державного бюджету як компенсацію втрати надходжень від податку із власників транспортних засобів (за органами місцевого самоврядування залишили лише право стягувати збір за першу реєстрацію транспортного засобу). Податковим кодексом передбачено, що механізм відшкодування має підготувати найближчим часом Кабінет Міністрів України. За попередніми розрахунками, розмір компенсації для Кіровограда повинен становити близько семи мільйонів гривень.

* * *

Напружений, однак бездефіцитний, соціальний, спрямований на розвиток. Так охарактеризував бюджет Кіровограда на 2011 рік голова комісії з питань бюджету, податків, фінансів, планування та соціально-економічного розвитку Кіровоградської міської ради член фракції Партії регіонів Олег Краснокутський.

– Якщо говорити про кількісні характеристики нового міського бюджету, то 87,5 відсотка його видаткової частини – це витрати на захищені статті для закладів бюджетної сфери, зокрема на виплату зарплати, оплату енергоносіїв і так далі. У той же час за рахунок власних доходів місцевого бюджету, так званого 2-го кошика – плати за землю, земельного податку, орендної плати і так далі – планується отримати 44,9 млн. грн., що на третину більше від очікуваних доходів минулого року. Вперше в міський бюджет від початку закладений перелік конкретних об’єктів з адресами, за якими заплановані ремонтні та відновлювальні роботи – ремонти покрівель, комунальних систем і так далі, тобто документ формувався прозоро, виключаючи можливість подальших маніпуляцій із бюджетними коштами. Крім того, ми зможемо значно збільшити кількість вулиць, на яких буде відновлено вуличне освітлення, поліпшити фінансування соціальних програм. На капітальні ремонти закладів освіти на цей рік у міській скарбниці закладено понад 4 мільйони гривень, на ремонти закладів охорони здоров’я, закупівлю нового обладнання та спецавтомобілів – близько 2,5 мільйона гривень, на роботи в житлово-комунальному комплексі – 27,9 мільйона, з них майже 10 мільйонів – на капітальні ремонти житлових будинків, ліфтів, комунікацій.

* * *

Ряд переваг бачить у міському бюджеті на 2011 рік і керівник фракції Кіровоградської міської ради та міської організації Партії регіонів Юрій Титов:

– Основним нашим досягненням є те, що, незважаючи на стислі терміни роботи над бюджетом, нам вдалося чітко прописати в ньому конкретні напрямки інвестицій – у житлово-комунальне господарство та капітальне будівництво, причому не одним рядком, а із вказаними адресами та сумами. Охоплено більше двохсот об’єктів: від будівництва житлових будинків та ремонтів шкіл, дитячих садків та лікарень, капітального ремонту покрівель, ліфтів у житлових будинках, доріг, у тому числі прибудинкових, до очищення систем опалення й каналізації. Передбачений і контроль за якістю виконання робіт – щоб проблеми вирішувалися надовго, і ми у житлово-комунальному господарстві від постійного латання дірок поступово перейшли до нормального планового режиму роботи. Звичайно, на те, щоб розв’язати всі проблеми, бюджету одного року не вистачить. Але найгостріші питання із тих, про які ми казали під час передвиборчої кампанії і які ввійшли в програму "Центральний регіон-2015", в статті видатків уже включені. Що ж до доходів, то 2011 рік стане базовим для відпрацювання схем зі збільшення надходжень, зокрема – від оренди та продажу землі, вирішення ряду інших завдань, поставлених міським головою Олександром Саінсусом та депутатським корпусом. Серед них – створення соціальної карти інвестицій у житлово-комунальне господарство, щоб кошти розподілялися по місту рівномірно, без перекосів. Друге завдання – створення єдиної бази земельних ділянок. Ми повинні чітко бачити, де й скільки у нас землі, як вона оформлена і скільки ми за неї отримуємо. Створивши та впорядкувавши єдину базу даних земельних ділянок, ми зможемо виділити із них ті, які можна виставити на аукціон, отримати дохід від їх продажу. Крім бюджетних, продовжимо залучати спонсорські, меценатські кошти для розвитку та поліпшення загального стану міської інфраструктури.

Олена КОЛЕСНИКОВИЧ
Фото Олега ШРАМКА

Читайте також