У НКРЕ кажуть, що більше 150 кВт/год споживає менше третини українських споживачів, а тому більшість громадян подорожчання не стосуватиметься. Менш оптимістично налаштовані експерти. "У кого мінімум побутової техніки – холодильник, люстри, телевізор, пральна машина, у 150 кіловат можна вкластися, – впевнений фахівець Інституту загальної енергетики НАНУ Віктор Білодід. – Якщо є ще й кондиціонер, не вкладетеся".
Для того, щоб економити електроенергію, треба знати, скільки "з’їдають" ваші електроприлади:
1. Кондиціонер – 2,2–3,37 кВт/год.
2. Електрочайник – 2,2–2,4 кВт/год.
3. Пилосос – 2 кВт/год.
4. Бойлер – 1,5–2,5 кВт/год.
5. Обігрівачі масляний та повітряний – 1,5–2 кВт/год.
6. Праска – 1–2,4 кВт/год.
7. Пральна машина – 0,8–1,14 кВт/год.
8. Холодильник двокамерний – 0,77–0,90 кВт/год.
9. Мікрохвильова піч – 0,7–0,8 кВт/год.
10. Холодильник однокамерний – 0,40 кВт/год.
11. Телевізор – 0,14 кВт/год.
12. Електролампа на 100 Вт – 0,1 кВт/год.
13. Комп’ютер – 0,065-0,95 кВт/год.
Як бачимо, найбільше витрачають електроенергії кондиціонер, електрочайник, пилосос та бойлер. А телевізор та комп’ютер можна і не вимикати.
Постарайтеся наливати в чайник необхідну кількість води – цим ви зекономите електроенергію та час для нагріву води. Також важливо вчасно чистити електрочайник від накипу, оскільки вода в чайнику з накипом нагрівається повільніше.
При користуванні електроплитками необхідно вибирати посуд, дно якого відповідає розмірам конфорки, оскільки при використанні посуду більшого діаметра втрачається 5-10 відсотків електроенергії. При приготуванні їжі бажано закривати посуд кришкою, а при закипанні – перейти на низькотемпературний режим готування.
Холодильник потрібно ставити в найбільш прохолодне місце на кухні, бажано біля зовнішньої стіни, але у жодному разі – не біля плити. Якщо ви поставите холодильник у кімнаті, де температура сягає 30 градусів тепла, то використання електроенергії подвоїться.
Коли пральна машина не повністю завантажена білизною – втрачаються 10–15 відсотків електроенергії. При неправильно вибраній програмі прання втрачається до 30 відсотків електроенергії.
На третину заповнений мішок для збору пилу пилососа погіршує всмоктування пилу на 40 відсотків, відповідно на цю ж величину зростають витрати електроенергії.
Не залишайте електроприлади в режимі "standby" (режим очікування) – вимикайте їх з розетки. По-перше, це безпечніше, по-друге, вимкнення приладів з мережі, наприклад, телевізора, відеомагнітофона, музичного центру – дозволить зменшити використання електроенегії в середньому до 300 кВт/год. Зарядний пристрій, увімкнений в розетку, нагрівається, навіть якщо там немає телефону, оскільки він все одно споживає електроенергію.
Використання новітніх освітлювальних приладів (компактні люмінісцентні лампи) дають змогу заощаджувати від 60 до 80 відсотків електроенергії. Сучасна енергозберігаюча лампа працює 10 тисяч годин, у той час як лампа розжарювання – в середньому 1,5 тисячі годин. Єдиний її недолік – вища вартість. Водночас компактна люмінесцентна лампа напругою 11 Вт замінює лампу розжарювання в 60 Вт. Яскравість освітлення не погіршиться, але ви споживатимете в чотири-п’ять разів менше електроенергії.