Експерти кажуть, що на розмір
рахунку за “комуналку” впливає навіть розташування холодильника
Комунальні послуги восени цього року значно подорожчали, і це відчутно вдарить по сімейних бюджетах особливо тих кіровоградців, які не можуть оформити субсидію. Експерти кажуть – саме час впроваджувати енергозбереження в домашніх умовах. Як же можна заощадити на “комуналці»?
Перше, що потрібно зробити на шляху до енергозбереження, – встановити тепловий лічильник на будинок. Мешканці будинків, які об’єдналися в організацію співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), можуть взяти кредит на утеплення і модернізацію будинку – встановити теплолічильник, замінити вікна, утеплити стіни. За словами фахівців, зі зростанням тарифів окупність витрат на подібні кредити стає все вищою. Правда, у Кіровограді з ОСББ справа поки що просувається дуже повільно.
Після модернізації мешканці будинків зможуть платити за “комуналку” на 40 – 50 відсотків менше, впевнені експерти.
Найпростіший спосіб заощадити на оплаті “комуналки” – оформити субсидію. В уряді стверджують, на даний момент в Україні субсидією користується близько чотирьох мільйонів сімей, для цього з бюджету виділили значну суму – 24 млрд. грн.
Для субсидії достатньо заповнити заяву та декларацію і відправити їх в орган соціального захисту за місцем проживання. Субсидія нараховується залежно від кількості мешканців у квартирі чоловік і їхнього доходу. Якщо в квартирі прописана людина, яка у ній не проживає, доведеться брати довідку в ЖЕКу і доводити, що мешканців у квартирі менше, ніж за документами.
Складність також виникне при оформленні субсидії для сімей, які проживають в орендованій квартирі. До ЖЕКу необхідно подати договір оренди, в якому зазначено, хто саме буде проживати в квартирі. Тим, хто живе в найманому житлі без договору оренди, оформити субсидію не можна.
“Нотаріально такий договір годі й завіряти, це дуже дорого. Він повинен бути підписаний орендодавцем і квартирантами. Головне – обов’язково має зазначатися в договорі, скільки людей буде проживати в квартирі”, – розповіли на “гарячій лінії” допомоги при оформленні субсидій.
За словами фахівців за місяць сотні літрів води виливається даремно. Вже зараз кожна сім’я може почати економити воду, завдяки простим порадам.
Встановити важелеві крани, які замість системи з двох вентилів і рукоятки дозволяють моментально відключати воду. Завдяки цьому за рік можна заощадити до 300 гривень.
Експерти також радять поміняти зливний бачок у туалеті на той, який використовує менше води. Для цього можна придбати спеціальний бачок з енергозберігаючою системою, яка контролює подачу води, або ж просто покласти в бачок наповнену водою пластикову пляшку – це допоможе зменшити обсяг води в бачку.
Пральна машина з класом енергоспоживання А+ і вище допоможе заощадити за місяць десятки літрів води. Також у пральній машинці не варто прати одну – дві речі, але й не слід перевантажувати, тому що це збільшує споживання електрики.
Мити посуд не в проточній воді і берегти воду. Для економії води також варто встановити насадки для душу та змішувачі з низькою витратою або розпилювачі на змішувач. Крім цього, багато хто, як показують соцопитування, забувають вимикати воду під час чищення зубів.
Встановити енергозберігаючі лампочки. Енергозберігаючі лампочки допоможуть на третину скоротити споживання електрики, каже експерт Національного екологічного центру України з енергозбереження. Компактна люмінесцентна лампа потужністю 23 – 27 Вт дає стільки ж світла, як і звичайна лампочка на 100 Вт.
Холодильник поставити за 10 см від стіни і далі від батарей та прямих сонячних променів. Для того, щоб скоротити споживання електрики холодильником, варто поставити його в прохолодне і темне місце – далі від плити і вікна.
Правильно користуватися пилососом. Пилосос найбільше споживає електрики в момент ввімкнення, тому не варто часто вимикати і вмикати його під час прибирання. Також заповнений пилом пилосос використовує до 20 відсотків більше електрики.
Пофарбувати батарею в темний колір і приклеїти за нею фольгу. Температуру таким чином в кімнаті можна підвищити на два градуси.
Утеплити або замінити вікна. Експерти кажуть, 40 відсотків тепла “йде” з приміщення через вікна. Для того, щоб зберегти тепло в квартирі, варто встановити двокамерні склопакети або ж утеплити вже встановлені вікна. Також варто подбати про вхідні двері, які не пропускають тепло.