Для уникнення захворювань на гострі кишкові інфекції, харчових отруєнь та отруєнь алкоголем рекомендуємо дотримуватись простих, але важливих правил.
Найголовнішими з них є такі:
- оминайте місця стихійної торгівлі, вибирайте харчі, продовольчу сировину тільки в стаціонарних закладах торгівлі або на санкціонованих ринках;
- не купуйте м’ясні, рибні, кондитерські вироби, консервовані продукти, виготовлені в домашніх умовах;
- уважно вивчайте маркування, перевіряйте терміни придатності харчів, за найменших сумнівів щодо якості не купуйте їх, звертайтесь до працівників торгового закладу;
- особливо уважно слід вивчати маркування харчів, які реалізують за акціями;
- при приготуванні страв дотримуйтесь технології їх приготування, особливо щодо термічної обробки м’ясних, кулінарних виробів з м’яса, риби тощо;
- використовуйте роздільний інвентар для обробки сировини та готових страв, сировину та готові страви зберігайте в холодильнику окремо;
- використовуйте чисту воду з відомих вам джерел;
- дотримуйтесь правил особистої гігієни;
- не готуйте страви із запасом;
- не споживайте продукти, термін придатності яких закінчився, або алкоголь, виготовлений сумнівним виробником;
- за найменшої підозри щодо якості страв не вживайте їх, тим паче не давайте дітям;
- не споживайте несумісних продуктів, занадто великої кількості їжі та алкогольних напоїв;
- ознайомте дітей з правилами харчування та дотримання особистої гігієни й ретельно стежте за тим, щоби діти їх виконували.
На жаль, величезна кількість людей щороку, особливо у святкові дні, стикається з отруєннями. Тому слід пам`ятати про основні симптоми і першу допомогу при отруєнні. Отруєння – це хворобливий стан, викликаний потраплянням в організм отруйної речовини або токсину. Джерел отруєння доволі багато, та й первинні симптоми у них схожі, але щоб допомогти постраждалій людині, потрібно дізнатися, в результаті чого вона опинилася в настільки небезпечній ситуації.
Причиною харчового отруєння може стати вживання непридатних продуктів, отруйних грибів, страв або продуктів, які в певних умовах стали отруйними. Крім того, отруїтися можна й тими продуктами, які містять велику кількість солей важких металів або токсичних хімічних елементів.
Симптоми харчового отруєння є нудота, блювота, діарея, біль у животі, підвищена температура тіла, знижений артеріальний тиск, прискорене серцебиття, судоми м'язів, непритомність. Для виведення отрути з організму в найкоротші терміни промивають шлунок (дають випити велику кількість води – від одного літра) і натисканням пальцями на корінь язика викликають блювоту. Для проведення цих заходів бажано звернутися по допомогу до лікаря.
Вживання спиртних напоїв у великій кількості може закінчитись алкогольним отруєнням (не можна визначити максимальну дозу «дозволеного», бо в кожного вона індивідуальна). Ознаками алкогольного отруєння є збудження, почервоніння обличчя, запах алкоголю з рота, несвідомий стан.
Допомагаючи, спочатку потрібно обережно дати понюхати нашатирний спирт. Коли потерпілий отямиться, треба зробити промивання шлунка, після чого обкласти тіло грілками. Допомагає в разі алкогольного отруєння й рясне гаряче питво (міцна кава).
Чим би не було викликане отруєння і яку б складність воно не мало, до нього не можна ставитись зневажливо. При перших ознаках отруєння необхідно терміново звернутись до найближчої лікувальної установи по професійну медичну допомогу або викликати «швидку». При інтоксикації в крові людини залишаються шкідливі або отруйні речовини, які навіть після усунення симптомів будуть продовжувати свої підступні справи. Отруївшись, людина може померти або ж залишитися інвалідом на все життя. Отруєння можуть позначитись на нирках, шлунково-кишковому тракті, серцево-судинній системі та інших системах і органах організму. Щоб надати потрібну допомогу, а також виявити справжню причину інтоксикації, необхідно обов’язково звернутись до лікаря. Своєчасне звернення не тільки прискорить одужання, а й убезпечить від важких наслідків.